Kosova paralajmërohet kundër hapjes së Ambasadës në Kuds

Publikuar në Shk. 4, 2021, 4:10 a.m.

Bashkimi Evropian paralajmëroi Kosovën se synimet e saj për krijimin e një ambasade në Jerusalem,  al-Kuds vështirë se ndihmon shpresat e vendit për t'u bashkuar me bllokun me 27 kombeve , që kundërshton njohjen e pretendimit të Tel Avivit për qytetin e shenjtë të okupuar.

“Kosova ka identifikuar integrimin në BE si përparësinë e saj strategjike. BE pret që Kosova të veprojë në përputhje me këtë angazhim në mënyrë që perspektiva e saj Evropiane të mos minohet, ”tha një zëdhënës i bllokut, sipas gazetës në internet EUobserver.

Zyrtari, i cili nuk u emërua, tha se blloku nuk ishte dakord me pretendimin e regjimit se qyteti duhet të shërbente si kryeqyteti i tij në tërësinë e tij.

Sekretari i Përgjithshëm i Lidhjes Arabe,  Ahmad Aboul Gheit gjithashtu reagoi ndaj mundësisë së përurimit të një misioni kosovar në al-Kuds, duke thënë se çdo vendim për hapjen e një ambasade në qytet ishte i paligjshëm sepse qyteti ishte nën okupim dhe, për këtë arsye, nuk mund të pret ndonjë mision të tillë diplomatik.

Duke vendosur një mision në al-Kuds, Kosova jo vetëm që do të miratojë pretendimin e Izraelit mbi qytetin, por gjithashtu do të ketë vepruar në shpërfillje të plotë të kërkesës së vjetër të Palestinezëve që sektori lindor i qytetit të jetë kryeqyteti i së ardhmes së tyre shtet.

Ish presidenti i SHBA Donald Trump njoftoi një marrëveshje midis regjimit izraelit dhe Prishtinës vitin e kaluar që hapi rrugën për krijimin e marrëdhënieve të plota diplomatike midis të dyve.

Ministrja e Jashtme e Kosovës Meliza Haradinaj-Stublla dhe homologu i saj izraelit Gabi Ashkenazi vendosën lidhjet gjatë një ceremonie virtuale të hënën.

Pavarësisht nga shqetësimi i dukshëm i Brukselit në lëvizje të tilla, Serbia gjithashtu ka rënë dakord të zhvendosë ambasadën e saj nga Tel Aviv në al-Kuds, Hungaria ka hapur një degë diplomatike atje, Rumania është zotuar të kopjojë Budapestin dhe Republika Çeke ka hapur një zyrë të re tregtare në qytetin e shenjtë.

Të gjitha këto u bënë të mundshme pasi Trump nxori një plan,  por jashtëzakonisht të diskutueshëm në fillim të vitit të kaluar që ai pretendoi se kishte për qëllim zgjidhjen e konfliktit Palestinezo-Izraelit.

E ashtuquajtura "marrëveshje e shekullit", megjithatë, i dha regjimit izraelit koncesione të mëdha, duke përfshirë njohjen e pretendimit të tij mbi Jerusalemin,  al-Kudsin.

Gjithashtu vitin e kaluar, administrata Trump filloi të ndërmarrë një numër hapash pro-izraelitë në përputhje me dispozitat që ishin përcaktuar në skemën e Lindjes së Mesme.      Ai filloi të nënshkruajë një sërë marrëveshjesh të quajtur "Marrëveshjet Abraham" midis regjimit izraelit dhe shteteve arabe rajonale që mundësuan normalizimin e marrëdhënieve të tyre me Tel Aviv.

Deri më tani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini, Sudani dhe Maroku kanë hyrë në marrëveshje.

Pasardhësi i Trump Joe Biden ka zgjedhur të mos bllokojë asnjë efekt goditje nga iniciativa e diskutueshme.

Diplomati i lartë kosovar tha se administrata e Bidenit  kishte dritë jeshile gravitacionin e mëtejshëm të Prishtinës në Tel Aviv.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA,  Ned Price e përshëndeti atë në një cicërimë duke pretenduar, "Lidhjet më të thella ndërkombëtare ndihmojnë më tej paqen dhe stabilitetin në Ballkan dhe Lindjen e Mesme".

Sidoqoftë, të gjitha fraksionet palestineze kanë laminuar unanimisht trendin e shkeljeve të ndërmjetësuara nga Washingtoni mbi të drejtat e tyre në zonat që kanë qenë nën okupimin izraelit që nga viti 1967.

Grupet, duke përfshirë Autoritetin Palestinez - të cilët ndaluan të njohin çdo rol ndërmjetës amerikan në konfliktin palestinezo-izraelit pas lëvizjes së Trumpit  në lidhje me al-Kuds – in  kanë quajtur shkeljet një thikë në shpinë dhe u zotuan të qëndrojnë në kauzën e tyre të çlirimit nga pushtimi izraelit dhe agresiviteti.Burimi : IQNA