Irani, Rusia, Turqia riafirmojnë angazhimin për sovranitetin e Sirisë, integritetin territorial

Publikuar në Jan. 31, 2021, 12:12 a.m.

Takimi i pestë i Komitetit Kushtetues Sirian do të përfundojë në Gjenevë në 29 Janar 2021.

Irani, Rusia dhe Turqia që veprojnë si garantues të një armëpushimi të gjithë Sirisë kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët në mbështetje të zgjidhjes së konfliktit të vendit arab në periferi të një mbledhjeje që synon hartimin e një kushtetute të re për kombin e lodhur nga lufta.

Cituar nga IRNA të enjten, Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit Saeed Khatibzadeh njoftoi lëshimin e deklaratës gjatë takimit të pestë të Komitetit Kushtetues në Gjenevë.

Që nga janari 2017, Moska, Teherani dhe Ankaraja kanë ndërmjetësuar negociatat e paqes midis përfaqësuesve të qeverisë siriane dhe grupeve të opozitës në një seri bisedimesh të zhvilluara në kryeqytetin Kazakistan Astana (tani i quajtur Nur-Sulltan) dhe vende të tjera, përfshirë vendpushimin rus qyteti i Soçit.

Bisedimet kolektivisht quhen procesi i paqes në Astana.

Raundi i parë i bisedimeve të Astana filloi një muaj pasi të tre shtetet u bashkuan me përpjekjet dhe sollën armëpushimin mbarëkombëtar në Siri dhe morën rolin e garantuesve të armëpushimit.

Negociatat kanë ndihmuar në zvogëlimin e ndjeshëm të dhunës që kap vendet arabe duke krijuar zona të de-përshkallëzimit atje dhe gjithashtu çuan në formimin e Komitetit Kushtetues.

Deklarata trepalëshe u lëshua pas konsultimeve midis zyrtarëve të treshes, përfaqësuesve të palëve të ndryshme siriane dhe të Dërguarit Special të Kombeve të Bashkuara për Sirinë Geir Pedersen.

Ajo paraqiti një numër pikash kyçe, duke përfshirë theksimin e ri të respektimit të sovranitetit dhe integritetit territorial të Sirisë nga të gjitha palët e interesuara.

Deklarata e përbashkët nënvizoi rolin që po luante Komiteti dhe kontributin e tij në bisedimet që zhvilloheshin brenda formatit Astana.

Të tre garantuesit, për këtë arsye, theksuan se Komiteti duhet të lejohet të çojë më tej progresin e tij pa presione të jashtme dhe çfarëdo orari të imponuar në mënyrë që të arrijë një përfundim që mund të vihet për të votuar nga populli Sirian.

Vetëm populli sirian vendos për të ardhmen e vendit, llojin e qeverisë: Ministria e Jashtme e Iranit

Irani thotë se është populli sirian ai që do të vendosë për të ardhmen e tij dhe llojin e qeverisë së tij.

Treshja më në fund nxiti vazhdimin e bisedimeve të procesit të Astana, duke përfshirë një takim të ardhshëm që pritet të mbledhë palë të ndryshme në Soçi në 16 dhe 17 Shkurt.

Siria filloi të trajtohej nga dhuna e mbështetur nga të huajt në 2011. Çështjet u përkeqësuan ndjeshëm pasi grupi terrorist Takfirist  i Daesh-it mori përsipër vendin dhe Irakun fqinj tre vjet më vonë.

Para se garantuesit të fillonin përpjekjet e tyre politike dhe ndërmjetësuese, ndihma këshilluese ushtarake iraniane dhe mbështetja ajrore ruse ndihmuan Sirinë të merrte një territor pas tjetrit nga nga  militantët  dhe grupi Takfirist  që përfundimisht  u munden  në fund të 2017.Burimi : Press Tv