Infeksionet totale të konfirmuara të COVID-19 të Marokut tejkalojnë 440,000

Publikuar në Jan. 9, 2021, 3:29 a.m.

Ministria e Shëndetësisë e Marokut ka regjistruar 1,005 raste të reja të COVID-19 në vend gjatë 24 orëve të fundit.

Që nga 3 janari, Maroku ka pasur një total prej 443,146 rastesh të konfirmuara COVID-19.

Autoritetet Shëndetësore të Marokut njoftuan 1,225 rikuperime, duke shtuar gjithsej 413,393 rikuperime që nga fillimi i shpërthimit.

Në 24 orët e kaluara, ka pasur 33 vdekje të lidhura me COVID-19, duke e çuar gjithsej në 7,485.

Maroku aktualisht numëron 22,268 raste aktive COVID-19, përfshirë 1,102 pacientë në gjendje të rëndë ose kritike.         Pacientët e sëmurë rëndë përfshijnë 89 të cilët janë nën intubim dhe 701 nën ventilim jo invaziv.

Casablanca-Settat mbetet rajoni më i prekur në vend. Në 24 orët e kaluara, ajo regjistroi 312 raste të reja COVID-19 dhe 11 vdekje të lidhura me koronavirus.

Tangier-Tetouan-Al Hoceima vjen e dyta, me 152 raste të reja dhe tre vdekje, pasuar nga Souss-Massa (129 raste, një vdekje), Rabat-Sale-Kenitra (110 raste, pesë vdekje) dhe Marrakech-Safi (98 raste, katër vdekje).

Rajonet e Fez-Meknes (62 raste, pesë vdekje), Dakhla-Oued Ed Dahab (42 raste), Beni Mellal-Khenifra (28 raste, dy vdekje), Laayoune-Sakia El Hamra (25 raste) Draa-Tafilalet (19 raste, dy vdekje), rajoni Oriental (16 raste) dhe Guelmim-Oued noun (12 raste) të gjithë kanë regjistruar më pak se 100 raste të reja COVID-19 në 24 orët e fundit.

Ndërkohë, shkalla e rimëkëmbjes kombëtare mban një 93,3% të qëndrueshme, ndërsa shkalla e vdekjes është në 1,7%.Burimi : Marocco World News