5 të vrarë, 14 të plagosur në një sulm vetëvrasës në kryeqytetin e Somalisë

Publikuar në Jan. 7, 2021, 5:59 a.m.

Një bombë vetëvrasëse në kryeqytetin Somalisë, Mogadishu, të shtunën vrau pesë vetë, përfshirë dy turq, tha ministri turk i shëndetësisë.

Grupi ekstremist Al-Shabab i lidhur me Al-Kaidën mori përgjegjësinë për sulmin në një postim nga Agjencia e saj e Lajmeve Shahada. Grupi me bazë në Somali shpesh shënjestron ne Mogadishun me sulme vetëvrasëse dhe sulme të tjera dhe ka shpërthyer bomba kundër ushtrisë turke dhe caqeve të tjera atje në të kaluarën.

Ministri turk i Shëndetësisë Fahrettin Koca shkroi në Twitter se 14 persona, përfshirë tre turq, u plagosën dhe po trajtohen në një spital në Mogadishu me emrin e presidentit të Turqisë. Ai nuk dha kombësitë e tre personave të tjerë që vdiqën.

"Ne dënojmë me forcë këtë sulm të neveritshëm që synon punonjësit e një kompanie turke që ndërmori ndërtimin e rrugës Mogadishu-Afgoye dhe kontribuon në zhvillimin dhe prosperitetin e Somalisë," tha një deklaratë e Ministrisë së Jashtme.

Burimet e sigurisë turke thanë se sulmuesi vetëvrasës përdori një motor. Ata thanë se sulmi ndodhi 15 kilometra (8 milje) larg nga një bazë ushtarake turke, e cila nuk u prek.

Baza është instalimi më i madh ushtarak i Turqisë jashtë vendit.

Turqia është aktive në Somali në fushat e ushtrisë, zhvillimit, shëndetësisë dhe arsimit.Burimi : The Arab News