Forcat irakiane të PMU vrasin pesë terroristë

Publikuar në Dhj. 28, 2020, 6:47 a.m.

Komanda e Përbashkët e Operacioneve të Irakut tha se Njësitë e Mobilizimit Popullor (PMU) kanë arritur të vrasin pesë terroristë ndërsa pengojnë një sulm terrorist në zonën al-Oaisat në qytetin Jurf al-Nasr në provincën Babel, që ndodhet në jug të kryeqytetit, Bagdad.

Komanda njoftoi rezultatet e operacioneve të saj të sigurisë në pesë provinca Jrakiane në një deklaratë të kryer nga media irakene të shtunën.

Ajo tha se Brigada e 47-të e PMU, e njohur gjithashtu si Hashd al-Sha’abi, kreu operacionin.

Sipas deklaratës, shërbimi i inteligjencës së ushtrisë irakene arrestoi gjithashtu katër terroristë në Kirkuk dhe al-Anbar.

"Komanda Federale e Policisë e Ministrisë së Brendshme kreu një mision kontrolli në provincen e Kerkukut, gjatë të cilit gjeti një sasi të madhe  pajisjesh shpërthyese të improvizuara nga mbetjet e ISIS (Daesh) dhe e shkatërruan atë," shtoi ajo, raportoi Press TV.

Komanda e Përbashkët e Operacioneve gjithashtu tha se forcat Hashd al-Sha’abi bastisën vendet e fshehta të terroristëve Daesh në fshatin Wadi al-Safa në provincën Salahuddin.

Fitoret  e fundit nga forcat e PMU-së kundër terroristëve vijnë mes përpjekjeve të Uashingtonit për të klasifikuar një pjesë të PMU-së, të njohur si Organizata Badr, si një organizatë terroriste.

Në fillim të muajit,  gazeta Washington Free Beacon njoftoi se Kongresi Amerikan po kërkon të miratojë legjislacion të ri që do të përcaktojë Organizatën Badr si një grup terrorist.

Një anëtar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, Përfaqësuesi Joe Wilson, po udhëheq përpjekje të tilla.

Kjo është ndërsa luftëtarët e PMU kanë luajtur një rol kryesor në luftimin e terroristëve te Daesh-it  dhe në zonat e çliruara qe mbaheshin nga grupi terrorist në Irak.

Në nëntor 2016, parlamenti Irakian votoi për integrimin e Hashd al-Sha'abi në ushtrinë e vendit.Burimi : IQNA