Mbështetësit e Zakzakyt kërkojnë lirimin e klerikut të lartë nigerian

Publikuar në Nën. 30, 2020, 3 a.m.

Mbështetësit e Shejh Ibrahim Zakzaky mbajtën një tubim në kryeqytetin e Nigerisë në Abuja për të kërkuar lirimin e klerikut të lartë mysliman.

Protesta u mbajt të marten, një protestë në vazhdimin e ndalimit të paligjshëm të Shejh  Zakzaky.

Demonstruesit mbanin parulla dhe pankarta dhe brohorisnin parulla në mbështetje të tij.

Ata kërkuan lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të kreut të Lëvizjes Islamike në Nigeri (IMN).

Gjyqi i klerikut thuhet se është shtyrë për në janar 2021.

Kleriku i lartë dhe gruaja e tij kanë qenë në burg që nga dhjetori 2015, kur ushtria nigeriane filloi një sulm vdekjeprurës në rezidencën e tij në qytetin verior Zaria.

Autoritetet kanë transferuar shejhun  dhe gruan e tij në një burg në shtetin e Kaduna.

Shëndeti i tyre është përkeqësuar në burg.

Shejh Zakzaky, i cili është në mesin e të gjashtëdhjetave, e humbi shikimin e syrit të majtë në bastisjen e vitit 2015 nga forcat e sigurisë, që la më shumë se 300 pasues të tij dhe tre djem të tij të vdekur. Gruaja e tij gjithashtu pësoi dëmtime serioze gjatë bastisjes.

Në vitin 2016, gjykata e lartë federale e Nigerisë urdhëroi lirimin pa kushte të Zakzakyt nga burgu pas një gjykimi, por qeveria deri më tani ka refuzuar ta lirojë atë.

Sipas grupeve të të drejtave të njeriut, forcat nigeriane kanë vrarë të paktën 400 anëtarë të IMN gjatë katër viteve të fundit.Burimi : IQNA