Vdes nga COVID-19 kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Irinej

Publikuar në Nën. 22, 2020, 12:23 a.m.

Kisha Ortodokse Serbe tha se publiku do të informohet së shpejti për të gjitha detajet e tjera në lidhje me varrimin e patriarkut

Mëngjesin e sotëm ka vdekur kreu i Kishës Ortodokse Serbe (KOS), patriarku Irinej (Gavriloviç) nga COVID-19 në spitalin ushtarak "Karaburma" në Beograd, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç thuhet nga Kisha Ortodokse Serbe, publiku do të informohet së shpejti për të gjitha detajet e tjera në lidhje me varrimin e patriarkut.

Patriarku Irinej ka qenë duke marrë trajtim për koronavirusin në një spital në Beograd që nga 4 nëntori dhe ai ishte gjithashtu i lidhur në respirator.

Ai lindi më 27 gusht 1930, nga prindërit Zdravko dhe Milijana Gavriloviç në fshatin Vidove afër Çaçakut.

Në pagëzimin e tij, ai u emërua Miroslav. Shkollën fillore e kreu në fshatin e tij të lindjes dhe pas shkollës së mesme në Çaçak dhe shkollën e mesme 5-vjeçare teologjike në Prizren. Ai u diplomua në Fakultetin e Teologjisë në Beograd. Pas përfundimit të shërbimit ushtarak, ai u emërua zëvendës (profesor) i shkollës së mesme teologjike të Prizrenit.

Para se të merrte detyrën si profesor, në tetor 1959, në manastirin e Rakovica, ai u gradua nga patriarku serb, duke marrë emrin Irinej.

Në ditën e së Premtes së Shenjtë të të njëjtit vit, ai u shugurua një hieromurg në kishën Ruzhica në Kalemegdan. Ndërsa shërbente si profesor në shkollën e mesme teologjike të Prizrenit, ai u dërgua në studime pasuniversitare në Athinë.

Ai u emërua drejtor i Shkollës Murge në manastirin Ostrog në vitin 1969, nga ku u kthye në Prizren në pozicionin e rektorit të shkollës së mesme teologjike.

Në vitin 1974, ai u zgjodh vikar i patriarkut serb me titullin ipeshkv i Moravicës.

Ai u zgjodh peshkop i Nishit në vitin 1975. Në Sinodin e Shenjtë të Ipeshkvijve të KOS-it më 22 janar 2010, ai u zgjodh kryepeshkop i Pejës, metropolit i Beogradit dhe Karllovacit dhe patriark i Serbisë.Burimi : Anadolu Agency