Turqia kërkon ekstradimin e njeriut që përdhosi Kur'anin

Publikuar në Nën. 22, 2020, 12:48 a.m.

Turqia ka filluar procedurat për ekstradimin e një njeriu që përdhosi Kur'anin dhe është larguar në Rusi.

Personi turk, i quajtur Ibrahim Atabi, kohët e fundit lëshoi një pamje në mediat sociale që tregon faqet e tij grisëse nga një kopje e Librit të Shenjtë, Kur’anit, njoftoi faqja e internetit e turkey-breaking.com.

Ai më pas u arratis në Rusi pas një reagimi të ashpër për veprën e tij fyese.

Tani Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë e Turqisë është në konsultim me Moskën për ekstradimin e tij.

Drejtoria tha që burri ka kryer 11 krime dhe do të kthehet në Turqi dhe do të gjykohet.

Veprimi poshterues I Atabit  ka zemëruar publikun në Turqi, shumica kërkojnë dorëzimin e tij.Burimi : IQNA