Irani, Pakistani theksojnë zhvillimin e lidhjeve të sigurisë, bashkëpunimin kufitar

Publikuar në Nën. 16, 2020, 1:35 a.m.

Ministri i Jashtëm i Iranit, Muhammad Javad Zarif (L) takohet me Shefin e Shtabit të Ushtrisë së Pakistanit, Gjeneralin Qamar Javed Bajwa në Islamabad në 11 nëntor 2020.

Ministri i Jashtëm i Iranit Muhammad Xhavad Zarif dhe Shefi i Shtabit të Ushtrisë së Pakistanit Gjeneral Qamar Javed Bajwa kanë nënvizuar nevojën për të dy vendet fqinje për të rritur bashkëpunimin dypalësh të sigurisë dhe përpjekjet e mbrojtjes së kufirit.

Gjatë një takimi në Islamabad të Mërkurën, Zarif dhe Gjenerali Bajwa diskutuan çështje me rëndësi dypalëshe, përfshirë luftën kundër terrorizmit, forcimin e mbrojtjes dhe bashkëpunimin kufitar dhe zgjerimin e marrëdhënieve ushtarake midis Iranit dhe Pakistanit.

Ata gjithashtu shkëmbyen mendime mbi zhvillimet e fundit të sigurisë në rajon, veçanërisht situatën në Afganistan.

Të dy palët theksuan më tej nevojën për zhvillimin e bashkëpunimit të gjithanshëm midis Teheranit dhe Islamabadit, veçanërisht në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes së kufijve të përbashkët, të cilët janë emëruar kufijtë e paqes dhe miqësisë.

Diplomati i lartë iranian është planifikuar të takohet me homologun e tij pakistanez, Shah Mahmood Qureshi, më vonë gjatë ditës.

Zarif më pas do të zhvillojë bisedime me kryeministrin pakistanez Imran Khan dhe do të mbajë një fjalim në Institutin e Studimeve Strategjike Islamabad (ISSI).

Në krye të një delegacioni politiko-ekonomik, Zarif mbërriti në Pakistan të martën për të diskutuar çështje bilaterale dhe rajonale me zyrtarë pakistanezë.

"Bisedime të nivelit të lartë për çështje bilaterale dhe rajonale me vëllezërit FM @SMQureshiPTI, Shefi i Ushtrisë Gjeneral Bajwa & PM @ImranKhanPTI nesër në Pakistan. Vizita ndjek #IqbalDay, duke festuar dijetarin e madh islamik, poetin ndërkombëtar dhe promovuesin e palodhur të unitetit mysliman që lidh së bashku dy kombet tona, "shkroi ai në Twitter.

Pakistani shënon lindjen e lindjes. të Allama Ikbal

Përvjetori i 143-të i lindjes së filozofit dhe poetit të madh mysliman Dr. Allama Muhammad Ikbal është shënuar në të gjithë Pakistanin.Burimi : Press Tv