Administrata tjetër e SHBA do t'i nënshtrohet Iranit, thotë Presidenti Rouhani

Publikuar në Nën. 8, 2020, 12:55 a.m.

Pavarësisht se kush do të fitonte betejën presidenciale të SH.B.A.-së, administrata tjetër amerikane nuk do të ketë mundësi tjetër përveç dorëzimit ndaj popullit iranian, tha Presidenti Hassan Rouhani të enjten.

Në komentet në hapjen e një projekti të furnizimit me ujë të enjten në mëngjes, Rouhani tha se nuk ka rëndësi për Iranin se cili do të jetë rezultati përfundimtar i zgjedhjeve presidenciale të SHBA sonte ose nesër,

"Nuk është e rëndësishme kush zgjidhet president (SH.B.A.), pasi administrata e ardhshme e SH.B.A. do t'i dorëzohet popullit iranian," tha ai.

Qeveria e SH.B.A.-së nuk ka mundësi tjetër përveçse t'i nënshtrohet ligjit, presionit të opinionit publik dhe rezistencës nga populli i madh iranian, shtoi ai.

Presidenti tha se populli iranian është fituesi i fundit përballë SHBA, pasi ata i kanë rezistuar sanksioneve dhe problemeve të lidhura me koronavirusin.

“Kombi ynë nuk do të shtrëngohet nën presionet. Ne mund t'i kapërcejmë armiqtë dhe t'i detyrojmë ata të rifillojnë respektimin e ligjit dhe rregulloreve, "theksoi Rouhani.

Administrata iraniane tashmë e ka bërë të qartë se vendimet e saj politike dhe ekonomike nuk varen aspak nga rezultatet e zgjedhjeve amerikane.

Ndërsa kandidati demokrat presidencial i SHBA Joe Biden është afër 270 votave elektorale pas fitoreve kryesore në Michigan dhe Wisconsin, Donald Trump ka kërkuar një rinumërim dhe ka kërcënuar me masa ligjore.Burimi : Tasnim News Agency