Gazetarja egjiptiane 'zhduket' pasi zvarritet nga polici

Publikuar në Tet. 11, 2020, 2:34 a.m.

Kolegët dhe aktivistët kanë ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e gazetares egjiptiane, Basma Mustafa pas zhdukjes së saj të raportuar.

Janë ngritur shqetësime në lidhje me sigurinë e gazetares  egjiptiane,  Basma Mustafa, pas zhdukjes së saj të raportuar në krahinen jugore egjiptiane  të Luxorit të shtunën.

Komunikimi i fundit i Mustafës ishte një telefonatë në 11:15 të shtunën, në të cilën thuhej që një polic e kishte ndaluar dhe kontrolluar kartën e saj të identitetit, sipas një raporti nga faqja e gazetarisë qytetare Almanassa.

Mustafa tha se polici vazhdoi ta ndiqte pasi e lejoi atë të largohej, shtoi raporti.

Departamenti i Policisë së Luxorit thuhet se ka mohuar çdo dijeni për vendndodhjen e saj.

Mustafa po punonte për një raport në Luxor, ku përplasjet midis banorëve dhe policisë shpërthyen pas vrasjes së Uvejs  al-Rawi - një i ri egjiptian i qëlluar për vdekje nga forcat e sigurisë - të mërkurën.

Policia gjithashtu hodhi gaz lotsjellës mbi  protestuesit e zemëruar të cilët u mblodhën në Amawiya për funeralin e Rawi të nesërmen.

Eshtë e paqartë nëse Mustafa po raportonte për përplasjet në Awamiya, megjithatë në muajt e fundit ajo kishte raportuar për rastin e përdhunimit të bandës së hotelit të profilit të lartë Fairmont dhe vdekjen e 26-vjeçarit Islam el-Australy në paraburgim policor.

Gazetarja Zaina Erhaim e përshkroi Mustafën në një cicërimë si "burimi kryesor për shumë videove në lidhje me #faktin e paanshëm", një rast në lidhje me drogimin e pretenduar dhe përdhunimin e një gruaje 18-vjeçare nga katër burra.

Autoritetet egjiptiane kanë arrestuar dëshmitarë në këtë rast midis një fushate në dukje të koordinuar të shpifjeve kundër tyre nga media pro-qeveritare.Burimi : The New Arab