Kryetari i Bashkisë së Misrata të Libisë vdes nga koronavirusi

Publikuar në Shta. 5, 2020, 7:22 a.m.

Kryetari i bashkisë së qytetit perëndimor të Misrata vdiq të hënën nga koronavirusi i ri, tha qeveria e unitetit të Libisë, ndërsa vendi me shenja konflikti lufton me raste në rritje.

"Ishte me trishtim të madh që mësuam për vdekjen e Mustafa Karwad, kryebashkiak i Misrata, të hënën në mëngjes, pas një beteje kundër sëmundjes së koronavirusit," tha qeveria me bazë në Tripoli e Marrëveshjes Kombëtare në një deklaratë në faqen e saj në Facebook.

Komuna e Misrata, 200 kilometra  në lindje të kryeqytetit, tha se zgjedhjet lokale do të shkojnë përpara siç ishte planifikuar këtë javë "në përputhje me dëshirat e të ndjerit dhe dëshirën e anëtarëve të këshillit (të qytetit)", pas një periudhë zije prej tri ditësh.

Misioni i Kombeve të Bashkuara për mbështetjen në Libi, UNSMIL, shkroi ngushëllimet e tij, duke e quajtur Karwad "një person të përkushtuar plotësisht i lënë në shërbim të qytetarëve dhe kombit".

Misrata është shtëpia e grupeve të fuqishme të armatosura që kanë luftuar në krah të GNA në betejën kundër të fortit ushtarak me bazë në

lindje Khalifa Haftar, i cili u përpoq të kapte kryeqytetin vitin e kaluar.Burimi : The New Arab