Protestuesit në Washington dënojnë Apartheidin e Izraelit, Planet e Aneksimit

Publikuar në Korrik 28, 2020, 12:22 a.m.

Protestuesit u mblodhën jashtë shtëpisë së Ivanka Trump dhe Jared Kushner në Uashington, DC, për të mashtruar okupimin izraelit të Bregut Perëndimor, por Vajza e Parë dhe familja e saj nuk ishin aty.

Demonstruesit me  ‘IfNotNow’, një grup progresiv hebre amerikan që kundërshtojnë okupimin e Izraelit në Rripin e Gazës dhe Bregun Perëndimor, mbanin maska ​​ndërsa ata u mblodhën jashtë shtëpisë të çiftit Kalorama të martën pasdite.

"Këtë mëngjes ne do të shkojmë në shtëpinë e tij për ta zgjuar. Ne po protestojmë për planin e qeverisë për të aneksuar Bregun Perëndimor, 'tha një protestues në videon e ngjarjes, raportoi Daily Mail.

Shenjat në të zezë dhe portokalli thanë: "Jared Kushner mundëson aparteidin" dhe "Fundin e kontrollit të zbrazët" dhe "Hebrenjtë amerikanë thonë aneksimin e rregullt".

Folësit u panë duke brohoritur me megafonë pasi disa duzina njerëz e mbështetën çështjen.

"Ne po kërkojmë që Jared Kushner të zgjohet ndaj politikave të dëmshme që janë aneksimi i përhershëm, okupimi i përhershëm dhe shkelja e vazhdueshme e të drejtave të njeriut palestinez," tha një protestues në videon drejtpërdrejt të demonstratës së ndarë në Facebook.

Grupi eci nëpër rrugë duke kënduar këngë ndërsa mbajtën shenjat e tyre dhe kërkuan ndryshim.

"A e dini se SH.B.A. ofron 3.8 miliardë dollarë në vit për Izraelin, pa kushte. Eshtë koha për të vendosur per paratë tona, ku është goja jonë. Nëse kundërshtoni aneksimin, duhet të ketë pasoja. Eshtë koha për të nxpse nuk flasim ? Për  të parandaluar vazhdimin dhe thellimin e okupimit, "tha një folës në një megafon në protestë.

Dhëndri i presidentit amerikan Donald Trump Jared Kushner ka qenë duke drejtuar bisedimet me Izraelin të cilat aktualisht po debatojnë nëse do të mbështesin aneksimin e planifikuar të territorit.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka propozuar të aneksojë një pjesë të madhe të Bregut Perëndimor. Netanyahu ka caktuar një afat për të filluar procesin për 1 korrik, por deri më tani është vonuar.