Grupi Palestinez hedh poshtë ekipin e futbollit saudit për kërkimin e lejeve të vizitës nga Izraeli

Publikuar në Tet. 18, 2019, 2:58 a.m.

Iraku, Jordani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrejni kanë thyer bojkotin, por Egjipti, Libani ende refuzojnë.

Ekipet e tjera arabe kanë refuzuar historikisht të luajnë në Palestinë, pasi ajo kërkon leje nga Izraeli, i cili shkel bojkotin e dekadave të shtetit hebre.

Fronti Popullor për Clirimin e Palestinës tha se Arabia Saudite duke luajtur në terrenin e Palestinës në shtëpi për herë të parë ndihmon "normalizimin me Izraelin përmes sporteve", dhe lojtarët do të kërkojnë më shumë për të marrë pjesë në lojën e planifikuar në 15 tetor.

Grupi socialist u bëri thirrje palestinezëve që të bojkotojnë lojën dhe të shprehin publikisht  zemërimin e tyre ndaj "marketingut për politikat saudite në rajon dhe hapjen e derës për normalizim me entitetin zionist".

Kreu i Shoqatës Palestineze të Futbollit tha se mbajtja e ndeshjes do të ishte një ngjarje historike për të dy nocionet.

Federata Saudite e Futbollit postoi në Twitter se vetëm miratoi lojën e planifikuar pas një "përgjigje ndaj kërkesës së vëllezërve në Shoqatën Palestineze të Futbollit (PFA)", sipas  The New Khalij.

Autoriteti Sportiv Saudit theksoi se nuk kishte asnjë qëllim për të privuar palestinezët "shansin për të luajtur në shtëpi dhe në mesin e tifozëve të tij si vendet e tjera", shtoi ai

Arabia Saudite ka mbështetur historikisht Palestinën, duke refuzuar të njohë ekzistencën politike të shtetit të Izraelit.

Ekipet e tjera arabe kanë refuzuar të luajnë në territoret palestineze, pasi do të kërkohej të aplikonin për lejet e hyrjes të dhëna nga Izraeli, gjë që do të shkelte një bojkot disa dekadësh të shtetit  hebre.

Iraku, Jordania, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahrejni kanë thyer bojkotin, ndërsa Egjipti dhe Libani ende refuzojnë.

Rreth 600,000 kolonë  izraelitë tani jetojnë në Bregun Perëndimor të okupuar dhe Jeruzalemin Lindor midis rreth 2.9 milion palestinezëve.