Mundësi i stilit te lirë i Iranit bëhet kampion bote

Publikuar në Tet. 11, 2019, 1:56 a.m.

Mundësi i stilit te lirë  Hasan Yazdani fitoi një medalje të artë në kategorinë e peshës 86 kg në Kampionatin Botëror që po zhvillohet në qytetin Nur-Sultan të Kazakistanit në 19-22 Shtator, 2019

Pas pushimit në ndeshjen e parë, përfaqësuesi i Iranit mundi mundësit nga Porto Riko, Hungaria, Rusia, si dhe një kundërshtar nga San Marino.

Rivali i Yazdanit, Dipak Punia, nuk mund të marrë pjesë në fazën përfundimtare për shkak të një dëmtimi në kyçin e këmbës.

Ngjarja shërben si kualifikuese për Lojërat  Olimpike të vitit  2020 në Tokio.

Lojërat Olimpike Verore të vitit  2020, të njohura zyrtarisht si Lojrat e Olimpiadës XXXII ose Tokio 2020, është një ngjarje e ardhshme ndërkombëtare multi-sportive që është planifikuar të zhvillohet në 24 korrik - 9 gusht 2020 në Tokio, Japoni.Burimi : IRNA