SHBA për destabilizimin e botës, sipas gazetes kryesore qeveritare

Publikuar në Korrik 31, 2019, 4:23 p.m.

Gazeta e qeveritare  tha se qeveria e Pekinit "kundërshton me vendosmëri praktikat e gabuara dhe aktivitetet provokuese" të administratës së Presidentit Donald Trump.

Kina ka akuzuar  Shtetet e Bashkuara për minimin e stabilitetit global dhe paralajmëroi se do të konsideronte përdorimin e forcës për të fituar kontrollin e Tajvanit.

Komente erdhën në dokumentin e bardhë të mbrojtjes së parë të Kinës që nga viti 2015, duke dhënë një pasqyrë në prioritetet e politikave për vendin më të populluar në botë dhe ekonominë e dytë më të madhe.

Kina  është gjithashtu një tregues i mesazheve, administrata e kryesuar nga presidenti Xi Jinping dëshiron të transmetojë për audiencën vendase dhe ndërkombëtare.

Gazeta tha se administrata e presidentit Donald Trump "ka provokuar dhe intensifikuar konkurrencën midis vendeve të mëdha ... dhe minoi stabilitetin strategjik global".

Kina "kundërshton me vendosmëri praktikat e gabuara dhe aktivitetet provokuese të SHBA" kur është fjala për Tajvanin, Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore dhe Sanksionet e Uashingtonit kundër Kinës vitin e kaluar pasi bleu armë nga agjensia e eksportit të armëve shtetërore të listuara në listën e zezë të Rusisë.

Pekini dhe Uashingtoni janë të angazhuar në një luftë tregtare, me tarifat Trump dhe Xi  për qindra miliarda dollarë të mallrave të njëri-tjetrit.

Ata po ashtu janë përleshur në Detin e Kinës Jugore, ku SHBA dhe të tjerët akuzojnë Kinën për ndërtimin e ishujve artificial në shkëmbinj  në ujërat e diskutueshme, përmes të cilave kalojne çdo vit rreth 5 trilionë dollarë në tregtinë e anijeve.

Një tjetër pikë e grindjes është Tajvani, një ishull jashtë kontinentit kinez që ka qeverisur veten që nga viti 1949, por që Pekini e sheh si një provincë të shkëputur. SHBA nuk ka lidhje formale me Tajvanin, por është e lidhur me ligj për ta ndihmuar atë per të mbrojë veten.

Kjo shfaqet dukshëm në gazeten qeveritare të botuar të  mërkurën, me titull  "Mbrojtja Kombëtare e Kinës në Epokën e Re".