Gazetarja kanadeze-somaleze midis dhjetëra të vrarëve në sulmin në Somali

Publikuar në Korrik 26, 2019, 12:25 a.m.

Hodan Naleyeh, e cila u shpërngul në Somali nga Kanadaja në një përpjekje për të "ndryshuar rrëfimin" e vendit të saj në media, u vra në një sulm al-Shabaab.

Një gazetare e shquar kanadeze-somaleze ishte në mesin e të paktën 26 njerëzve të vrarë në një sulm vetëvrasës me bombë  nga militantët Al-Shabaab në një hotel popullor në Somalinë jugore, tha një zyrtar i lartë rajonal të shtunën.

Hodan Naleyeh, e cila u transferua në Somali nga Kanadaja në një përpjekje për të "ndryshuar rrëfimin" e vendin e saj nëpër media, u vra në sulmin që po ashtu mori jetën e një numri të huajve në hotel Medina në qytetin port të Kismayo.

"Të afërmit e një gazetari lokal, Muhamed Sahal konfirmuar vdekjen e  Hodan Naleyeh dhe burrit të saj, vdiqën  nga shpërthimi", tha dëshmitari Ahmed Farhan.

Unioni i Gazetarëve Somalezë  (SJS)  konfirmoi vdekjen e gazetarit. "Është një ditë shumë e trishtuar për gazetarët e Somalisë," tha sekretari i përgjithshëm i sindikatës Ahmed Mumin në një deklaratë.

Më shumë se 56 u plagosën në një sulm që u shkaktua pasi një vetëvrasës sulmoi një makinë të ngarkuar me eksploziv në një hotel popullor .

"Njëzet e gjashtë persona janë vrarë në sulmin, pesëdhjetë e gjashtë të tjerë janë plagosur, në mesin e të vrarëve janë shtetas të huaj ... tre Kenyans, një kanadez, një britanike, dy amerikanëve, dhe tre të Tanzanisë. Ka edhe dy shtetas të plagosur kinezë, "tha kryetari rajonal Ahmed Muhamed Islami në një konferencë shtypi.