Kryeministri malajzian: SHBA duke provokuar Iranin; gabimet mund të çojnë në 'luftë botërore'

Publikuar në Qershor 28, 2019, 12:37 a.m.

"Unë mendoj aq sa mund ta shoh, është Amerika, e cila po bën të gjitha provokimet," tha të shtunën kryeministri malajzian Mahathir Muhamed.

Shtetet e Bashkuara po provokojnë Iranin dhe rreziqet në rritje të llogarive të gabuara mund të çojnë në një "luftë botërore", sipas kryeministrit malajzian Mahathir Muhamad në një intervistë me CNBC TV.

"Së pari, ata janë tërhequr nga traktati (bërthamor) dhe tani po dërgojnë anije luftarake në Gjirin Persik dhe bëjnë gjëra që do të provokojnë Iranin," shtoi ai, ndërsa në Bangkok, Tajlandë, ku liderët aziatikë u mblodhën për Takimin e Kombeve të Azisë Juglindore.

Tensioni midis Iranit dhe Shteteve të Bashkuara është rritur kohët e fundit, ndërsa Shtetet e Bashkuara përpiqen të sigurojnë  kompani të vendeve të tjera me presionin e saj të paligjshëm kundër popullit  iranian.  Irani ka deklaruar gjithmonë se prania ushtarake amerikane në rajonin e Lindjes së Mesme është faktori kryesor pas tensioneve në rajon. Ali Shamkhani, Sekretar i Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare të Iranit, kohët e fundit deklaroi se Irani është përgjegjës për ruajtjen e sigurisë së Gjirit Persik, duke i bërë thirrje ushtrisë amerikane të largohet nga zona.

Mbrojtja ajrore iraniane rrëzoi një avion amerikan që fluturoi mbi ujërat territoriale në Grykës së Hormuzit të enjten, duke paralajmëruar se çdo agresion do të përfundoi  me një përgjigje të fortë.Burimi : Mehr News Agency