Shefi i OKB-së viziton Xhaminë në Christchurch

Publikuar në Maj 18, 2019, 10:12 a.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres synon të hartojë një plan global për të luftuar një valë rritëse të gjuhës së urrejtjes, tha të martën gjatë një vizite në një xhami të Zelandës së Re ku dhjetëra besimtarë muslimanë u vranë në muajin  në mars.

Antonio Guterres vizitoi Xhaminë Al Nur në qytetin jugor të Christchurch, ku një person i armatosur vrau më shumë se 40 vetë më 15 mars në një nga sulmet ndaj dy xhamive që vranë një total prej 51 personash.

Një burrë australian, një supremacist i dyshuar i bardhë, është akuzuar për akuza të shumta për vrasje .

"Gjuha e urrejtjes po përhapet dhe diskutimi publik po ashpërsohej " tha Guterres në një fjalim jashtë xhamisë, raportoi Reuters.

"Mediat sociale janë duke u shfrytëzuar si platformë për fanatizëm. Të gjithë duhet të tregojmë solidaritet në përgjigje të këtij ngutimi të rrezikshëm në urrejtje ".

Guterres i ka kërkuar këshilltarit special të Kombeve të Bashkuara për parandalimin e gjenocidit për të formuar një ekip për të zhvilluar një plan global të veprimit kundër gjuhës së urrejtjes, shtoi ai.

Antonio Guterres zakonisht bën një "vizitë solidariteti" ndaj një populli  musliman gjatë muajit të shenjtë vjetor të Ramazanit, i cili filloi më 6 maj, por vendosi të vizitojë Zelandën e Re.Burimi : IQNA