Aeroporti i Louisvilit do të emërohet për nder të Muhammed Aliut

Publikuar në Jan. 19, 2019, 1:57 a.m.

Zyrtarët në Louisville, njoftuan të mërkurën se aeroporti i qytetit do të riemërohet me emrin e  legjendës së boksit të vendit, Muhammad Aliut.

Kryebashkiaku Greg Fischer (D) tha të mërkurën se burri i Louisville kishte frymëzuar miliarda njerëz në mbarë botën me fitoret e tij të boksit, si dhe ndikimin e tij për për përqafimin e fesë Islame, sipas Courier-Journal.

Qyteti shpreson të përfundojë procesi i riemërtimit të Aeroportit Ndërkombëtar të Luizit në Aeroportin Ndërkombëtar të Louisville Muhammed Ali deri në qershor, kur qyteti pret festivalin e tij në përkujtim  të bokserin, "I Am Ali" (Unë Jam Aliu”.

"Muhamed Aliu  i përkiste botës, por ai kishte vetëm një vendlindje, dhe fatmirësisht, ky është qyteti ynë i madh i Louisville", tha Fischer.

"Muhamedi është bërë një nga njerëzit më të njohur ndonjëherë në rruzullin tokësor dhe ka lënë një trashëgimi të humanizmit dhe të atletizmit që frymëzoi miliarda njerëz.

Njoftimi erdhi një ditë para se Aliu, i cili vdiq në 2016, do të kishte mbushur 77.

"Është e rëndësishme që ne, si një qytet, të mbrohemi më tej me trashëgiminë e Kampionit, ", shtoi kryebashkiaku. "Dhe riemërimi i aeroportit është një hap tjetër i mrekullueshëm”.

Zyrtarët e aeroportit po punojnë për të marrë miratimin nga familja e Aliut për përdorimin e emrit të tij, por thonë se një marrëveshje është afër.      Ky veprim synon rritjen e turizmit në qytet duke e lidhur emrin e Aliut me Louisville.

"Unë mendoj se ne jemi 99 për qind për marrëveshje, kështu që me të vërtetë do të ishte hapi i dytë që ne mendojmë se mund të ekzekutojmë vendimin Brenda një jave ose dy", tha Dan Mann, drejtor ekzekutiv i Autoritetit Rajonal të Aeroportit të Louisvilit, tha për gazetën the Courier-Journal.