Beteja e Gazës në skenë të ndryshme: Xhihadi Islamik fiton në aksionet e fuqisë së zjarrit

nga Marwa Haidar | Publikuar në Gus. 12, 2022, 12:30 p.m.

Që nga fillimi i agresionit treditor në Gaza, mediat izraelite janë mburrur për sulmet që vranë komandantët e grupit të rezistencës së Xhihadit Islamik.
Duke e përfytyruar lëvizjen me bazë në Gaza si "të dobët" dhe "të mposhtur", media izraelite u përqendrua në "goditjet" që kishte marrë ushtria okupuese duke vrarë shefat e komandës veriore dhe jugore të grupit.

Megjithatë, nëse e shikojmë skenën nga një këndvështrim tjetër, Brigadat Al-Quds, krahu ushtarak i Xhihadit Islamik, ia doli që përmes tre ditë luftimesh të mbante territoret e pushtuara, përfshirë qendrën e entitetit sionist, nën kërcënimin e raketave të tij.
Grupi në fakt nuk e ka befasuar armikun me rrezen e raketave. Megjithatë, intensiteti i raketave u rrit, pavarësisht bastisjeve të vazhdueshme izraelite në enklavën e rrethuar.

“Pavarësisht se humbi operativët kryesorë si dhe infrastrukturën ushtarake, Xhihadi Islamik arriti të vazhdojë të gjuante një breshëri të madhe raketash derisa të hynte në fuqi një armëpushim”, shkroi Manish Rai, një analist gjeopolitik për International Policy Digest.

Një aftësi e tillë tërhoqi vëmendjen izraelite, me zyrtarë sionistë që shprehën gjithashtu shqetësime për shkatërrimin e shkaktuar nga raketat e Xhihadit Islamik.

Fotografitë e vendbanimeve izraelite në kufi me Gazën treguan shkatërrimin e madh, krahasuar me shkatërrimin e shkaktuar nga raketat e rezistencës palestineze në betejat e kaluara.

Më shumë se 1100 raketa janë lëshuar nga rezistenca palestineze në territoret e pushtuara në më pak se 60 orë, raportojnë mediat palestineze dhe izraelite. Raketat u lëshuan në vendbanimet kufitare të Gazës, Tel Aviv dhe Al-Quds (Jerusalem).
Nga ana tjetër, një zyrtar izraelit tha se raketat e Xhihadit Islamik të lëshuara në Al-Quds dhe Tel Aviv ishin precize.

"Raketat e lëshuara të dielën në Al-Quds ishin precize dhe shkaktuan dëme të mëdha," citoi Palestine Today të thoshte një zyrtar izraelit.

Duke folur për arsenalin e Xhihadit Islamik, Rai tha se grupi "tashmë po fiton në aksionet e fuqisë së zjarrit" dhe ai ka në posedim rreth 8,000 raketa me rreze të shkurtër, duke përfshirë disa raketa antitank.

“Shumica e armëve të saj prodhohen tani në Gaza dhe vitet e fundit ajo ka zhvilluar një arsenal që përfshin disa raketa me rreze më të gjatë të afta për të goditur Tel Avivin.”

“Strategjia e Xhihadit Islamik për t'u përballur me Izraelin është e thjeshtë: ai përpiqet të mposht sistemin e mbrojtjes raketore izraelite Iron Dome me vëllimin e madh të predhave të shkrepura në të njëjtën kohë. Shumë nga raketat e saj janë aq të lira dhe të lehta për t'u prodhuar, në disa raste që kërkojnë pak më shumë se një shtresë metalike dhe një eksploziv, sa që grupi ka arritur t'i grumbullojë ato në një numër të konsiderueshëm. Pra, edhe nëse Izraeli ndalon me sukses të gjitha furnizimet e jashtme të armëve që vijnë në Gaza - aftësitë e Xhihadit Islamik do ta lejojnë atë të bombardojë Izraelin me raketa për javë, nëse jo muaj. Xhihadi Islamik ka lëvizur drejt prodhimit tërësisht vendas, shpesh duke prodhuar armë dhe eksploziv nga lëndët e para që janë të disponueshme në Rripin e Gazës,” shtoi analisti gjeopolitik.Burimi : Al Manar