Mblidhuni: Jemeni është gati t'u mbajë sauditëve një mësim

nga Kerim Shami | Publikuar në Dhj. 11, 2021, 12:37 a.m.

Sa herë që sauditët bombardojnë Sana'an, Rezistenca Jemenase hakmerret kundër pikave të dobëta strategjike të Riadit. Si rezultat i sulmeve të pamëshirshme ndaj kryeqytetit të Jemenit sot, përgatituni për një rikthim masiv nga sauditët. Vendos rripin e sigurimit tend. Hakmarrja dhe revolucioni në Gadishullin Arabik janë gati të lëshohen.

"Thuaji Sana'a larg, Riadi më afër," këndojnë jemenasit kur kryeqyteti i tyre është në shënjestër nga sulmet ajrore të koalicionit të udhëhequr nga Arabia Saudite.

"Ajo" në këtë thirrje beteje është një referencë për princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman (MbS), i cili inicioi gjashtë vjet agresion kundër kombit më të varfër në botën arabe.

Pas çdo sulmi saudit në Sana, kjo frazë mbush mediat sociale, duke i lutur rezistencës jemenase që të hakmerret drejtpërdrejt kundër kryeqytetit saudit, Riadit.

Dikush pyet veten pse, ndërsa sauditët dhe aleatët e tyre në pakësim rrahën brutalisht Sana-n në ditët e fundit të luftës së tyre të dështuar, ata nuk e kanë kuptuar ende fuqinë hakmarrëse të zjarrit që kanë ftuar në këmbim.

Kështu filloi…

Në mars të vitit 2015, një vit pasi lëvizja e rezistencës së Jemenit Ansarullah mori kontrollin e kryeqytetit, u formua një koalicion prej 10 vendesh, i udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA), dhe i mbështetur logjistikisht dhe politikisht nga Shtetet e Bashkuara dhe Britania. . Menjëherë pas kësaj, avionët luftarakë dhe forcat tokësore filluan të kryejnë operacione në provincat përreth kryeqytetit.

Deri në fund të vitit 2016, u raportuan më shumë se dhjetë mijë sulme ajrore dhe Sana mori pjesën e luanit - 2600 sulme - ekuivalenti i një sulmi ajror çdo 3.5 orë për dy vjet rresht.

Paralelisht me operacionet e pandërprera ajrore, forcat tokësore të udhëhequra nga koalicioni, kryesisht mercenarë jemenas dhe ushtarë sudanezë, uzurpuan mijëra kilometra katrorë nga kontrolli i Ansarullahut.

Duke e gjetur veten duke sunduar popujt për herë të parë në historinë e tij të shkurtër, Ansarullah kishte konsoliduar autoritetin e tij në Sana vetëm një vit para sulmit. Lëvizja nuk kishte ende kohë apo burime për të ndërtuar infrastrukturën, ekonominë, fuqinë ushtarake dhe politikën/lidhjet e jashtme.

Deri në vitin 2018, lufta që duhet të kishte zgjatur 'javë ose muaj më së shumti' - dhe vetëm "disa ditë" sipas vetë MbS, u bë e gjatë, pa drejtim dhe e kushtueshme, veçanërisht pasi dolën në sipërfaqe armiqësitë saudite/Emiratet e Bashkuara Arabe kundër Katarit. Ajo shpërtheu harmoninë e gjirit.

Aleanca ushtarake 10-vendesh kundër pavarësisë së Jemenit, dikur e përbërë nga Egjipti, Jordania, Sudani, Maroku, Senegali dhe shtetet e Gjirit (me përjashtim të Omanit), u përça brenda natës në dy: Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Arabia Saudite.

Që nga viti 2018, milicitë e mbështetur nga Arabia Saudite ishin ngjitur me bastionin e Ansarullahut në provincën Saada të Jemenit verior, në perëndim (Hudaydeh) dhe lindje (Maghrib) dhe kufijtë jugorë të Sana'a-s. Emiratet e Bashkuara Arabe kishin interesa të pazbuluara dhe e zhvendosën milicinë e saj kryesisht në jug, si për të mbrojtur dhe kontrolluar portet strategjike dhe rrugët ujore të Jemenit.

Ansarullahi kishte thithur tashmë tronditjen e tre viteve të agresionit të huaj dhe kishte fituar përvojë të vlefshme si në taktikat luftarake ashtu edhe në ato ushtarake. Aftësitë dhe përparimet teknologjike të prodhimit të armëve (kryesisht raketa balistike dhe dronë) dhe përparimet teknologjike ishin rritur në mënyrë të qëndrueshme në zonën pa dalje në det të Sanaa, e cila ka qenë e rrethuar nga koalicioni dhe aleatët e tij perëndimorë që nga fillimi i luftës.

Kështu, deri në vitin 2018, Ansarullah ishte gati të ndryshonte drejtimin e luftës nga lufta thjesht mbrojtëse në nisjen e luftërave proaktive goditëse.

Gjëja që ndryshoi lojën në luftën e Jemenit erdhi shpejt dhe vështirë në 2019. Pas katër vitesh mbrojtjeje, Ansarullah filloi të nisë një seri operacionesh të quajtura 'Bilanci i Parandalimit'. I pari ishte operacioni i parë, më 17 gusht, në të cilin Rezistenca Jemenase lëshoi ​​dhjetëra raketa balistike të prodhuara dhe të modifikuara në vend, së bashku me dhjetëra dronë vetëvrasës, në caqet 1200 km larg, ekuivalenti i distancës nga Londra në Madrid ose Nju Jork në Miami..

Objektivat ishin fushat e naftës dhe rafineritë ARAMCO Sheba në kufijtë e Arabisë Saudite me Emiratet e Bashkuara Arabe.

Operacioni i dytë, i cili u zhvillua më 14 shtator, goditi objektet ARAMCO në Dammam, në pjesën më lindore të Arabisë Saudite. Këtë herë, sulmet ishin jashtëzakonisht të mëdha dhe tërhoqën një vëmendje të madhe botërore; Përpara se sauditët të kishin kohë për të anashkaluar detajet, fotot dhe videot shpërthyen në mediat sociale.

U deshën pesë operacione të tjera të ngjashme për të disiplinuar sauditët dhe për të kuptuar se shënjestrimi i Sana do të shkaktonte hakmarrje ndaj thellësisë strategjike të Arabisë Saudite. Pas sulmeve hakmarrëse të Ansarullahut, sulmet ajrore në Sana'a ranë nga një sulm çdo tre orë në tre sulme në vit.

Kapitulli i fundit i luftës po afrohet

Pas përparimeve të shpejta në 2018 dhe sulmeve hakmarrëse në shënjestër në 2019-2020, Ansarullah rimori pjesën më të madhe të territorit që kishte humbur, duke lënë vetëm Magrebin, bastionin e fundit saudit në Jemenin lindor dhe që pritet të çlirohet së shpejti.

Muajin e kaluar, milicitë dhe mercenarët e mbështetur nga Arabia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe u larguan nga Hudeydeh, bastioni i fundit saudit në Jemenin perëndimor, pasi Ansarullah njoftoi planet për të çliruar qytetin dhe për të synuar territorin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Me këtë grusht shteti, sauditët humbën këmbët e tyre në Jemen. Nga ana ushtarake, forcat tokësore të huaja tashmë e kanë humbur luftën dhe tani përbëjnë zero kërcënim për qeverinë e udhëhequr nga Ansarullah.

Më keq akoma, në vitin 2021, për herë të parë në gjashtë vitet e luftës, jemenasit në provincat e kontrolluara nga koalicioni u ankuan se cilësia e jetës në zonat e sunduara nga Ansarullah ishte më e lartë se e tyre, me nivele më të ulëta krimi, një monedhë të qëndrueshme dhe lëndë të para më të lira dhe për këta qytetarë.filloi protesta.

Në vend që të përpiqej të gjente një rrugëdalje nga kjo disfatë vendimtare, Riadi filloi të shtonte sulmet ajrore në Sana'a dhe Magreb për të dobësuar Ansarullahun.

Kjo na çon në 19 nëntor 2021, kur Ansarullah shpalli Bilancin e 8-të Ekuilibrit të Parandalimit (të përmendur më lart) dhe nisi sulme hakmarrëse strategjike ndaj objektivave ushtarake në Riad, Xhedda, Abha, Xhizan dhe Najran për t'i kujtuar sauditëve vijat e tyre të kuqe.

Sauditët vazhdojnë të shtypin në mënyrë irracionale popullsinë civile në Sana'a, pavarësisht nga pasojat e hakmarrjes apo perceptimi global i kësaj mizorie. Më 23 nëntor, zëdhënësi i koalicionit Turki al-Maliki madje u përpoq të justifikonte bombardimin e zonave me popullsi të dendur, duke pretenduar se Ansarullah "zonat ushtarake i kanë marrë spitalet, organizatat dhe civilët si mburoja njerëzore".

Ndërsa lufta duket se ka marrë fund, pse këto sulme ajrore të panevojshme në Sana? Pse Arabia Saudite nxiti dhe ftoi qëllimisht sulme ushtarake kundër Riadit dhe ARAMCO-s? Në vend të kësaj, pse të mos largoheni brenda natës nga Jemeni, siç bëri SHBA në Afganistan? Sado e turpshme të jetë, një tërheqje e shpejtë dhe jo publike të paktën do të siguronte mbrojtjen e qyteteve saudite.

Ngjitja hyri me këtë lëvizje të fundit; nuk ka të bëjë fare me strategjinë e luftës, levën apo politikën e brendshme.

Arabia Saudite, një vend prej 2.1 milionë kilometrash katrorë me një popullsi prej 20 milionë banorësh dhe 10 milionë të huaj me rezerva të mëdha nafte dhe mineralesh, nuk ka parlament, zgjedhje dhe asnjë proces demokratik.

E gjithë politika e brendshme dhe e jashtme bëhet nga një njeri: Mohammed bin Salman, princi i kurorës saudit, zëvendëskryeministër, ministri i mbrojtjes, kryetar i Këshillit të Çështjeve Ekonomike dhe Zhvillimit, dhe kryetar i Këshillit të Çështjeve Politike dhe Sigurisë.

MbS është një ndëshkues. Ai urdhëroi vrasjen dhe copëtimin e gazetarit saudit Jamal Khashoggi. Ai rrëmbeu dhe rrahu ish-kryeministrin e Libanit, Saad Hariri, përpara se ta detyronte të tregonte dorëheqjen e tij nga Riadi. Ai rrethoi Katarin, destabilizoi Irakun dhe bojkotoi të gjithë Libanin për një koment të vetëm mbi luftën e Jemenit. Lista vazhdon.

Disa vite më parë, zëvendës-këshilltari i sigurisë kombëtare i ish-presidentit amerikan Barack Obama, Ben Rhodes, tregoi një histori rrëqethëse gjatë vizitës lamtumirëse të shefit të tij në Riad. Ndërsa Obama po protestonte kundër ekzekutimit të fundit të 47 disidentëve në mbretërinë e mbretit Salman, atëherë Princi i Kurorës MbS u ngrit nga vendi i auditorit dhe i dha një leksion presidentit amerikan si më poshtë:

"Ju nuk e kuptoni sistemin e drejtësisë saudite," tha ai. Ai argumentoi se populli saudit dëshironte të hakmerrej ndaj kriminelëve dhe se atyre që iu pre koka duhet të vriteshin për stabilitetin e mbretërisë.

MbS mund të jetë rikthyer thjesht në modalitetin 'dënues' gjatë këtyre javëve dhe muajve të fundit të luftës së tij shumë personale në Jemen. 'Hakmarrja' është e merituar për humbjen e tij; dhe vrasja është "për stabilitetin e mbretërisë".

Por bombardimi i Sana'a do të justifikonte gjithashtu 'Bilancin e Parandalimit 9', një grup i ri sulmesh hakmarrëse të avancuara ende të pa shpallur nga Ansarullah.

Pa dyshim, ARAMCO dhe qytetet kryesore saudite do të jenë në shënjestër në periudhën e ardhshme. Çdo raketë balistike që arrin në mbretërinë e Kumit do të rezultojë në një Arabi Saudite më të dobët dhe një Jemen më të fortë, duke i dhënë Ansarullahut një arsye për të disiplinuar sauditët tani dhe ndoshta për t'i pushtuar ata në të ardhmen. Kështu lindi shprehja “Sana larg, Riadi po afrohet”.

Sauditët nën komandën e MbS nuk ka gjasa ta lënë Jemenin të qetë edhe nëse lufta ka përfunduar - ata do të përpiqen të bëjnë atë që bëjnë gjithmonë në Irak, Liban, Afganistan, Katar dhe Siri, duke e ndarë popullsinë me para dhe armë.

Por Jemeni është ndryshe. Ansarullah do të zbatojë qasjet që ka ndërtuar vetë, ndryshe nga vendet e tjera ku Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj rajonalë vazhdojnë të hartojnë ligje dhe politika për të siguruar varësinë dhe stagnimin e një vendi pas largimit të tij. Pas luftës, Jemeni do të ngjajë më shumë me Iranin në armiqësinë dhe vendosmërinë e tij për t'u shkëputur nga axhendat e imponuara nga jashtë.

Vendos rripin e sigurimit tend. Hakmarrja dhe revolucioni në Gadishullin Arabik janë gati të lëshohen.

Kerim Shami

The CradleBurimi : The Cradle