Kallashnikovi nuk ka hyrë ende në Bregun Perëndimor

nga Abdelrahman Nassar | Publikuar në Tet. 11, 2021, 2:18 a.m.

Si i marrin këta luftëtarë të rinj M-16 ose pushkët e sulmit Carlo dhe Tavor të përdorura nga forcat speciale izraelite? Nga Jenin në qytetet e tjera të Bregut Perëndimor, The Cradle ka arritur tek një numër palestinezësh të cilët kanë disa përgjigje.

Në agimin e së dielës së kaluar, mediat hebraike publikuan një seri fotografish të marra gjatë operacionit të fundit ushtarak të Izraelit në Bregun Perëndimor. Fotografitë treguan një radhë armësh me një Kuran të vogël dhe disa pako cigare pranë.

Fotografia tregon një Carlo - një mitraloz - dhe një M -16. Por kallashnikovi, i zakonshëm në Gaza, por një pamje e rrallë në Bregun Perëndimor, nuk ishte pjesë e kësaj game armësh.

Kjo nuk do të thotë që nuk ka kallashnikovë në Bregun Perëndimor, po, ka. Sidoqoftë, këto armë automatike të njohura të projektuara nga Rusia janë vetëm në duart e Autoritetit Palestinez dhe shërbimeve të tij të sigurisë. Është pothuajse e pamundur të gjesh luftëtarë palestinezë të rezistencës që mbajnë kallashnikovë në Bregun Perëndimor.

Atë natë, forcat pushtuese izraelite njoftuan se kishin vrarë pesë palestinezë, tre prej të cilëve ishin nga Hamasi, njëri anëtar i organizatës së rezistencës së Xhihadit Islamik Palestinez, dhe tjetri një civil.

Të nesërmen në mëngjes, të dy palët lanë mënjanë mosmarrëveshjet e tyre për të mbajtur zi për dëshmorët e njëri -tjetrit dhe për të ndarë ngushëllimet e tyre. Por Hamasi e ka kthyer zemërimin drejt bashkëpunimit të sigurisë midis Autoritetit Palestinez dhe Izraelit, i cili ndihmoi forcat pushtuese izraelite të gjejnë qelinë e tij dhe të vrasin anëtarët e tij. Tensionet midis Hamasit dhe FY të udhëhequr nga Fatah u përshkallëzuan.

Të gjithë udhëheqësit izraelitë, nga kryeministri dhe ministri i sigurisë deri te burimet e tjera të sigurisë, deklaruan se kishin "penguar planin e Hamasit për të sulmuar Izraelin". Ata gjithashtu pranuan se nuk kishin kapur të gjithë elementët e rrjetit dhe thanë se operacioni do të vazhdonte deri sa të gjithë anëtarët të kapën.

Sidoqoftë, ajo që shpejt u bë e qartë ishte se operacioni nuk shkoi aq mirë sa pretendohej. Një oficer dhe ushtar izraelit u plagos rëndë në përleshje. Media izraelite i përshkroi ngjarjet si "zjarr miqësor", por nuk pati asnjë konfirmim nga ana palestinezëve për këtë tregim.

Konflikti u zhvillua në dy fronte: së pari, midis Ramallahut, kryeqytetit të Bregut Perëndimor dhe Jeruzalemit, kryeqytetit të Palestinës; e dyta është në provincën Jenin të Bregut Perëndimor verior. Jenini është edhe një herë në ballë të konfliktit, veçanërisht përsa i përket grupeve të armatosura dhe përdorimit të armëve. Por këtë herë edhe Ramallahu iu bashkua atyre kufijve.

Ky zhvillim i jashtëzakonshëm ngriti një numër pyetjesh në lidhje me saktësinë e vlerësimeve të Izraelit për grupet e armatosura në Bregun Perëndimor, shtrirjen e përhapjes së tyre, metodat e blerjes së armëve, llojet e armëve të ofruara dhe sasinë e mbështetjes që ata morën.

Palestinezët besojnë se izraelitët me qëllim i ekzagjerojnë dhe përforcojnë tregimet për grupet e armatosura me qëllim të llogaritur. Për fillëstarët, Pushtimi manipulon këtë histori për të justifikuar vrasjen e palestinezëve, duke u infiltruar në njësitë dhe rrjetet e tyre dhe duke filluar sulme në çdo zonë që zgjedh, duke pretenduar një "kërcënim sigurie".

Ky rrëfim është gjithashtu pjesë e fushatës izraelite të frikësimit për të futur frikë te palestinezët sepse ata po marrin parasysh marrjen e armëve në Bregun Perëndimor. Përveç kësaj, ajo ndihmon në paraqitjen e Autoritetit Palestinez në Ramallah si një partner të pafuqishëm të sigurisë për Izraelin, dhe krijon bazën që Tel Avivi të këmbëngulë të punojë më vete në zonat e caktuara për palestinezët në Bregun Perëndimor nga bashkësia ndërkombëtare.

Cilado qoftë arsyeja për përforcimin e tregimit të "grupeve të armatosura" nga Izraeli, ka disa pyetje serioze: Cila është historia pas celulës së Hamasit që Izraeli synoi në Bregun Perëndimor javën e kaluar? A ishin ata një qelizë gjumi siç pretendohej? Sa luftëtarë të armatosur ka në Bregun Perëndimor, dhe veçanërisht në Jenin? Pse luftëtarët e rezistencës në Jenin nuk kanë qenë në gjendje të mbrojnë të burgosurit palestinezë - Ayham Kamamji dhe Nidal Nufay'at, kur forcat pushtuese sulmuan zonën dy javë më parë? Si i marrin këta luftëtarë të rinj M-16 ose pushkët e sulmit Carlo dhe Tavor të përdorura nga forcat speciale izraelite?

Nga Jenin në qytetet e tjera të Bregut Perëndimor, The Cradle ka arritur tek një numër palestinezësh të cilët kanë disa përgjigje.

A ka qeliza të fjetura apo jo?

Për arsye të dukshme, burimet me të cilat folëm janë në mëdyshje për t'iu përgjigjur kësaj pyetjeje. Përgjigja që mund të kuptohet nga rreshtat e hezitimeve të tyre është "po". Ajo që kemi mësuar është se të gjitha grupet palestineze kanë qeliza të fjetura dhe aktivizohen kur është absolutisht e nevojshme. Beteja e Shpatës së Jeruzalemit majin e kaluar ishte dëshmi e qartë e kësaj.

Fraksionet në Bregun Perëndimor do të bëjnë çmos për të mbrojtur luftëtarët e tyre. Por nëse, për shembull, forcat pushtuese sulmojnë kampin e refugjatëve Jenin për të shkatërruar armët që ata pretendojnë se posedojnë, grupet e rezistencës në Rripin e Gazës do të kenë një përgjigje të qartë. Burime të tjera në Gaza gjithashtu e mbështesin këtë pretendim.

Burime të paidentifikuara thonë se përkundër dallimeve në qasjet e Hamasit dhe Xhihadit Islamik ndaj Jenin dhe lidhjen e tij me Gazën, të dy lëvizjet ndajnë një qëllim të përbashkët: "Dhe nëse izraelitët mendojnë se mund të sulmojnë kampin e refugjatëve në Jenin, ata gabohen".

Çdo sulm në kampin e refugjatëve Jenin do të rezultojë në një sulm nga Gaza, dhe gjithçka tjetër është vetëm hollësi. Sidoqoftë, burimet e konsiderojnë një sulm të tillë izraelit si të pamundur, përveç në rastin e përhapjes së operacioneve nga Jenin në qytete të tjera, veçanërisht territorin e pushtuar në 1948.

Sot, nuk ka asnjë përgjigje të qartë ose një shpjegim të plotë pse dy të burgosurit palestinezë të arratisur u kapën nga forcat pushtuese në Jenin, përveç faktit që ata ishin jashtë kampit. Ky koment mënjanë, luftëtarët palestinezë të rezistencës gjuanin dhe hapën zjarr ndaj ushtarëve pushtues në vende të shumta.

Burimet e armëve

Sipas burimeve të Bregut Perëndimor, ka disa arsye pse luftëtarët e rezistencës nuk mund të pajisen me armë ruse si Kallashnikovët. Para së gjithash, armë të tilla janë ekskluzive për institucionet zyrtare të sigurisë palestineze. Forcat e kontrolluara nga Autoriteti Palestinez marrin mbështetje për armë nga Shtetet e Bashkuara dhe grante nga ushtritë arabe. Sidoqoftë, çdo armë që kalon kufijtë e Bregut Perëndimor gjurmohet dhe "etiketohet me emër" sikur të ishte një ushtar, gjatë misioneve si dhe në postet e sigurisë. Për këtë arsye, armë të tilla nuk bien lehtë në duart e kryengritësve ose nuk bëhen mallra të tregut të zi.

Burimet thonë se do të ishte më e lehtë për grupet e rezistencës të blinin armë nga mafia izraelite sesa nga Autoritetet Palestineze. Ata zbulojnë se policët palestinezë nuk mund të hyjnë as në pistoleta jashtë stacioneve të tyre policore pa leje të veçantë.

Ky fakt siguron që kallashnikovi i kudondodhur në zonat e konfliktit në të gjithë botën të mbetet një fenomen i rrallë në Bregun Perëndimor. Edhe nëse do të ishte i disponueshëm, një plumb i vetëm do të kushtonte më shumë se 10 dollarë, që do të thotë se një luftëtari të rezistencës do të kishte nevojë për rreth 300 dollarë për të shkarkuar një kapëse prej 30 raundesh. Nëse do të duheshin tre magazina për një natë përleshjesh, do të kushtonte 1.000 dollarë pa garanci për goditjen e objektivit. Kjo është arsyeja e dytë.

Arsyeja e tretë ka të bëjë me Jordaninë. Ekziston një bashkëpunim i rëndësishëm dhe i fortë midis ushtrive izraelite dhe jordaneze për kontrollin e kufirit. Rrallë kalon një javë pa njoftuar mediat hebraike se kanë penguar përpjekjen jordaneze të kontrabandës së armëve.

Armët e tjera kanë dy burime kryesore: mafian izraelite, ose ushtarët okupatorë që pranojnë se kanë vjedhur armë për shitje në tregun e zi - ose, siç ndodh shpesh, armë të prodhuara në vend. Po, ka fabrika armësh në Bregun Perëndimor që prodhojnë në mënyrë specifike M-16 dhe Carlos. Sigurisht, nuk ka asnjë mënyrë për të krahasuar cilësinë e M-16 vendas të prodhuar gjerësisht në Hebron dhe homologun origjinal izraelit. Por armët e prodhuara në vend janë një opsion i zbatueshëm kur burimet izraelite nuk janë të disponueshme.

Rezistenca palestineze, në traditën e saj historike të luftës së armatosur, është shumë e njohur me kurthet plaçkitëse të Izraelit - pajisje të quajtura musharraka, që do të thotë "kurth". Luftëtarët e kishin zakon të kontrollonin armët para se t'i blinin ato. Kur bëhet fjalë për armët shtëpiake, ankesa më e zakonshme - veçanërisht për pushkët automatike - është se ato mund të përkeqësohen gjatë të shtënave. Krahasuar me ato të prodhuara në fabrikat private, këto pushkë nxehen shumë shpejt dhe kanë nevojë për pastrim të vazhdueshëm pas çdo përdorimi.

Carlo, një armë automatike me origjinë evropiane, u kopjua për herë të parë në Egjipt në 1956, dhe ata e quajtën atë "Port Said". Palestinezët zhvilluan një version më të mirë dhe e përdorin atë që nga Intifada e Parë. Por kjo armë ka një rreze të shkurtër veprimi, pëson më shumë dështime dhe është përgjegjëse për operacione të shumta të dështuara të armatosura palestineze. Sidoqoftë, Carlo është një armë e mirë: jo vetëm që janë të lira, por magazinat e tyre janë të përshtatshme për 25 fishekët 9 mm të përdorur në pistoleta të rregullta, të cilat janë gjithashtu të lira.

The Cradle ishte në gjendje të merrte çmimin e këtyre armëve nga anëtarët e rezistencës që intervistoi për këtë artikull: 60,000-70,000 shekel (18,000-21,000 dollarë amerikanë) për një M-16 të prodhuar nga jashtë. M-16 vendas kushton 40,000 shekel (12,000 dollarë). Një Carlo kushton midis 1,500 dhe 3,500 shekel (450-1,100 dollarë), në varësi të cilësisë së tij. Këto kosto janë më të larta se çmimet aktuale të armëve ose kostot në Gaza.

Me rritjen e aktiviteteve të rezistencës palestineze - si pas kryengritjes së Jeruzalemit - dhe rritjes së kërkesës, çmimet po rriten qartë. Çmimet nuk janë rritur ndjeshëm që nga viti 2020. Luftëtarët e intervistuar nuk përmendën çmimet e kallashnikovit sepse ato janë rreptësisht jashtë zonave të tyre të dëshiruara të furnizimit.

Sekretet në rrugët e Bregut Perëndimor

Sipas vlerësimeve izraelite, numri i armëve ose militantëve të armatosur të ndjekur nga forcat pushtuese tejkalon 5,000. Burimet palestineze thonë se këto shifra janë të ekzagjeruara dhe shifrat e vërteta mund të shprehen në qindra. Si dëshmi për këtë, ata citojnë paradat e fundit ushtarake, funeralin e dëshmorëve në Jenin dhe përgjigjen e kufizuar të armatosur ndaj sulmeve të mbrëmshme të Izraelit.

Fotografitë e luftëtarëve palestinezë në Bregun Perëndimor ndryshojnë dukshëm nga ato në Gaza - këta të rinj rrallë veshin uniforma ushtarake, por në vend të kësaj me veshje normale, rastësore; xhinse dhe këmisha. Kjo siguron një përshkrim më të saktë të "qelizave të armatosura" që Izraeli i konsideron shumë "kërcënuese" dhe llojet e financimeve që ata marrin.

Burimet palestineze theksojnë se mjedisi paramilitar në Jenin nuk ishte aq i organizuar sa ishte gjatë Intifadës së Dytë ose në Gaza sot. Deri diku, familjet dhe madje edhe nismat individuale formojnë sistemin mbështetës të këtij komuniteti të luftëtarëve të rezistencës të shpërndarë në xhepat e Bregut Perëndimor.

Kjo ndodh sepse Jordania, Autoriteti Palestinez dhe regjimi pushtues, i njohur si Triada e Sigurisë, kanë shtrënguar kordonin mbi të gjitha burimet e financimit. Edhe remitancat e familjes nën 1,000 dollarë u rishikuan. Palestinezët bëjnë shaka se kjo treshe famëkeqe punon nga "një kompjuter".

Nuk është kot shakaja: Shumë robër të ndaluar ose të mbajtur u nënshtruan të njëjtave marrje në pyetje, me të njëjtin urdhër, nga autoritetet jordaneze, palestineze dhe izraelite. Palestinezët gjithashtu ndonjëherë zbulojnë se përgjigjet e tyre ndaj një autoriteti zbulohen në raportet e një autoriteti tjetër.

Më 17 shtator, komandanti i ri i Brigadës Golani, Yair Palai, vuri re se shumë në Bregun Perëndimor e shihnin Jenin si "kryeqytetin e terrorizmit palestinez". Palai pranoi se edhe 20 vjet pas "Operacionit Mburoja Mbrojtëse", thelbi i rezistencës së armatosur në Jenin është akoma më i fortë se kudo tjetër.

Por siç thekson gazeta izraelite Maariv: "Aftësitë e militantëve nuk janë akoma të afërta me ato të fraksioneve në prag të operacionit të vitit 2002, dhe ata sigurisht nuk janë aq të organizuar sa dikur. Por zhvillimet e fundit në qytet janë shumë shqetësuese për agjencinë e sigurisë," tha ai.

Sa i përket pyetjes së fundit: Çfarë është jashtë kufijve të Jenin, Nablus, al-Khalil, Ramallah dhe qyteteve të tjera? Burimet palestineze pranojnë se kishte një "pyll me armë" në Bregun Perëndimor, por pretendojnë se këto ishin "armë të disiplinuara" të përdorura kryesisht nga familjet ose fiset. Ata thonë se izraelitët nuk e kanë problem që palestinezët të përdorin armë kundër palestinezëve. Por kur ata nuhasin kërcënimin më të vogël se një palestinez mund të kthejë armën kundër urdhrit të Izraelit të ruajtur me kujdes, ndërmerren veprime drastike.

Armët janë të vështira për t'u kontrolluar - veçanërisht nën kolonizimin dhe kaosin. Në këto kushte, është e natyrshme që armët të përhapen në mesin e civilëve. Sidoqoftë, ekziston gjithmonë mundësia e befasisë. Historia e tokës së vitit 1948 del si dëshmia më e mirë: një armë vrasëse u shndërrua papritur në një armë rezistence.

Armët janë të vështira për t'u kontrolluar - veçanërisht nën kolonizimin dhe kaosin. Në këto kushte, është e natyrshme që armët të përhapen në mesin e civilëve. Sidoqoftë, ekziston gjithmonë mundësia e befasisë. Historia e tokës së vitit 1948 del si dëshmia më e mirë: një armë vrasëse u shndërrua papritur në një armë rezistence.Burimi : The Cradle