Shfaqen linja të reja në konfliktin izraelito-iranian

nga Alexander Svarants | Publikuar në Prill 16, 2023, 11:26 p.m.

Izraeli e instrumentalizon Azerbajxhanin për të hequr qafe disavantazhin e shkaktuar nga distanca gjeografike në konfliktin e tij me Iranin. Administrata aktuale e Azerbajxhanit i përgjigjet pozitivisht kësaj në këmbim të sigurimit të disa prej interesave të saj. Por, a mund të mbijetojë një marrëdhënie e tillë në plan afatgjatë? Edhe pse Irani ndikohet negativisht nga kjo situatë në afat të shkurtër, ka më shumë gjasa që të ndodhë e kundërta në afat të gjatë…

Në shumë artikuj analizues gjejnë vend shumë të dhëna në lidhje me operacionin e rrethimit që Izraeli po përpiqet të krijojë nëpërmjet fqinjit të tij verior, Azerbajxhanit, kundër Iranit, të cilin e sheh si një kërcënim absolut për ekzistencën e tij.

Ndërsa instrumentalizimi i Azerbajxhanit nga Izraeli është objekt i artikujve analizues, është përcaktuar gjithashtu se për shkak të natyrës së marrëdhënieve të tyre me Azerbajxhanin, Irani dhe Rusia do ta eliminojnë dhe neutralizojnë disi këtë situatë.

Me fjalë të tjera, qeveria aktuale e Azerbajxhanit duket e etur për të qenë pjesë e një operacioni tjetër, por llogaritet se marrëdhëniet e mëparshme me Iranin dhe Rusinë do të kenë një efekt më vendimtar.

Azerbajxhani është vetëm një mjet për Izraelin dhe marrëdhëniet e tij janë formësuar në këtë kuadër dhe vlerësohet se nuk duhet të thellohet. Megjithatë, për Iranin dhe Rusinë, marrëdhëniet me Azerbajxhanin nuk janë detaje, por një pjesë e pandashme dhe për këtë arsye pritet të jenë më vendimtare në planin afatgjatë.

Në këtë kontekst, më poshtë ju paraqesim përkthimin e një pjese të artikullit në faqen New Eastern Outlook nga Alexander Svarants.

Shfaqen linja të reja në konfliktin izraelito-iranian

Izraeli është i famshëm për diplomacinë e tij aktive, veçanërisht në Lindjen e Mesme dhe rajonet përreth. Tel Avivi kërkon partnerë midis vendeve pro-perëndimore të Lindjes Arabe, autonomisë de fakto kurde në Irak, Turqisë së NATO-s dhe shteteve të sapoformuara muslimane të hapësirës post-sovjetike për arsye të dukshme për të lokalizuar kërcënimet e jashtme që rrjedhin nga konsolidimi i botës islame (duke përfshirë të dyja pjesët e saj sunite dhe shiite).

Duke pasur parasysh natyrën e tensionuar të marrëdhënieve izraelito-iraniane dhe mungesën e afërsisë gjeografike, nga njëra anë, Tel Avivi përpiqet të zbulojë sulmet ushtarake kryesisht nga avionë luftarakë me pilot dhe dron dhe nga ana tjetër, si pjesë e operacioneve speciale të sabotimit, të identifikojë pikat e përfaqësuesve pro-iranianë pranë kufijve të tyre, veçanërisht në Siri, Liban dhe Irak, ndërsa ajo është e përfshirë në mënyrë aktive në blerjen e urave pranë kufijve të Republikës Islamike të Iranit për të vendosur njësitë e saj ushtarake për të kryer operacione lokale për të shkatërruar instalimet ushtarake individuale.

Shumë liderë dhe analistë izraelitë besojnë se qëllimi strategjik i regjimit aktual iranian është të shkatërrojë shtetin hebre në Lindjen e Mesme duke bërë akuza të pabaza kundër Sionizmit. Në këtë kontekst, Tel Avivi e sheh detyrën e tij strategjike si parandalimin e Teheranit nga zhvillimi i armëve të shkatërrimit në masë. Në të njëjtën kohë, ekspertët kompetentë izraelitë me përvojë në departamentet e shërbimit të sigurisë kombëtare, si Jaakov Kedmi, ish-kreu i zyrës ndërlidhëse Nativ, besojnë se Irani modern tashmë po i afrohet fazës së zhvillimit të armëve bërthamore dhe është një nga të ashtuquajturat “vendet e pragut”.

Kjo është arsyeja se pse, sipas Yaakov Kedmi, SHBA nuk dëshiron të nisë një operacion ushtarak kundër Iranit dhe të ndezë një luftë në shkallë të gjerë në Lindjen e Mesme, siç ka bërë thirrje qeveria e Benjamin Netanyahut. Arsyeja e këtij qëndrimi në Uashington është se amerikanët nuk e përjashtojnë mundësinë që Teherani të përdorë armë bërthamore kundër forcave të koalicionit dhe Izraelit. Në rast të një lufte konvencionale të zgjatur, Irani mund t'i shkaktojë dëm dhe rezistencë të pariparueshme Izraelit dhe partnerëve të tij në kontekstin gjeografik të Iranit. Transporti i pajisjeve dhe personelit ushtarak në territorin iranian do të jetë i vështirë për Izraelin, thjesht për arsye gjeografike dhe logjistike.

Kompleksiteti i mundësisë së një operacioni të shpejtë ushtarak kundër Iranit dëshmohet edhe nga suksesi diplomatik i Kinës në fillimin e procesit të rivendosjes së marrëdhënieve midis Iranit dhe Arabisë Saudite. Ky fakt në axhendën rajonale "anuloi" dëshirat e Izraelit për mbështetje anti-iraniane nga sundimtarët më të pasur arab të Gjirit Persik.

Ndërkohë, qeveria e Netanyahut vazhdon strategjinë e saj për përshkallëzimin e tensioneve me Teheranin në vend që të kërkojë mundësi për marrëveshje reciproke të dobishme, duke përfshirë aktorët kryesorë të jashtëm (përfshirë diplomacinë ruse të paqes). Tel Avivi mbështetet në një mënyrë në afërsinë gjeografike të Bakut dhe Azerbajxhanit me Iranin në këtë drejtim.

Izraeli ka kontribuar ndjeshëm në zhvillimin dhe modernizimin e Forcave të Armatosura të Republikës Demokratike të Azerbajxhanit dhe ka sjellë në Azerbajxhan pajisje moderne me vlerë miliarda dollarë, duke përfshirë avionë luftarakë dhe zbulues, artileri dhe komunikim, mjete luftarake dhe zbuluese, mjete ajrore pa pilot, armë të vogla dhe municione.Dihet se kjo është një nga furnizuesit kryesorë të armëve dhe pajisjeve ushtarake. Një pjesë e konsiderueshme e këtij bashkëpunimi ushtarak e ndihmoi Azerbajxhanin të ndërtoj një ushtri moderne, të kryej reforma të suksesshme ushtarake dhe të arrij fitoren në fushatën e tij ushtarake në Nagorno-Karabakh në vjeshtën e vitit 2020.

Natyrisht, përveç pagesës në dollarë, Azerbajxhani e kompensoi bujarisht Izraelin për armatimin me furnizime të klasit të parë të naftës. Kompanitë izraelite janë vendosur me sukses në industrinë energjetike dhe financiare të Azerbajxhanit dhe kanë ndërmarrë iniciativën për të integruar teknologjitë më të fundit në ekonominë e Republikës Kaspike në sektorë të ndryshëm, duke përfshirë bujqësinë, industrinë ushtarake, logjistikën dhe objektet e transportit, komunikimin e informacionit, arsimit dhe shkencës.

Sipas ambasadorit izraelit në Azerbajxhan, George Dick, ministri i Jashtëm Eli Cohen do të marrë pjesë në takimin e përbashkët të komitetit ndërqeveritar që do të mbahet në Baku në prill 2023. Në këtë takim, Cohen planifikon t'i propozojë ministrit të ekonomisë së Azerbajxhanit, Mikayil Cabbarov, një paketë bashkëpunimi aktiv prej 200 milionë dollarësh në inovacion, teknologji të avancuara, bujqësi, turizëm dhe investime.

Si përfundim, hapja e Ambasadës së Azerbajxhanit në Izrael më 29 mars të këtij viti me një delegacion të nivelit të lartë nga Baku i kryesuar nga Ministri i Jashtëm Ceyhun Bayramov konfirmoi natyrën unike të marrëdhënieve ndërshtetërore. Nuk është rastësi që kreu i delegacionit të Azerbajxhanit, Ceyhun Bairamov, tërhoqi vëmendjen e qeverisë izraelite dhe u takua personalisht me ministrin e Jashtëm Eli Cohen, ministrin e Mbrojtjes Yoav Gallant dhe kryeministrin Benjamin Netanyahu.

Gjithçka do të jetë mirë, por për disa arsye, në fjalimin e ministrit të Jashtëm izraelit Eli Cohen me rastin e vizitës së tij tek ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Ceyhun Bayramov, çështja e Iranit u paraqit si një kërcënim i përbashkët rajonal ndaj të cilit duhet vepruar. Cohen tha në mënyrë të veçantë: “Azerbajxhani dhe Izraeli ndajnë kërcënimin iranian. Irani kërcënon rajonin tonë dhe krijon destabilitet në Lindjen e Mesme duke mbështetur dhe financuar terrorizmin. Ne duhet të veprojmë së bashku kundër Iranit. Ne nuk duhet të lejojmë Iranin të zgjerojë kapacitetet e tij bërthamore.”

Së pari, kur bashkoi Izraeli Lindjen e Mesme dhe Kaukazin Jugor në një rajon? Së dyti, ku dhe kur kërcënoi Irani të vendoste armë bërthamore kundër vendeve të Kaukazit Jugor, veçanërisht Azerbajxhanit? Së treti, duke pasur parasysh fitoren e Baku në luftën e fundit të Nagorno-Karabakut të njohur nga Tegeran dhe potencialin e Iranit për të qenë një partner ekonomik shumë i suksesshëm i Azerbajxhanit dhe Rusisë për tranzitin e mallrave përgjatë Korridorit Ndërkombëtar të Transportit Veri-Jug, pse të jetë i përfshirë Azerbajxhani në konfliktin Iran-Izrael?

Ndoshta kjo është arsyeja pse Izraeli punoi kaq shumë për të ndihmuar Azerbajxhanin të mposhtte Armeninë në konfliktin e Nagorni-Karabakut për të vendosur një pikëmbështetje në zonën e kontrolluar nga Baku përgjatë lumit Aras në kufirin verior të Iranit. Disa ekspertë janë të hutuar rreth fizibilitetit ekonomik që Azerbajxhani të krijojë një rrjet bazash ajrore në një kohë të shkurtër në rrethet Fizuli, Jabrayil, Zangilan dhe Kubadli të Nagorni-Karabak, të cilat janë gjeografikisht afër Iranit. Për Teheranin, për shembull, këto objekte shihen si një kërcënim për të zgjeruar infrastrukturën logjistike për vendosjen e njësive të aviacionit luftarak izraelit dhe dronëve në rast të një konflikti me Iranin. Natyrisht, zyrtarët e Bakut e refuzojnë një mundësi të tillë, ndërsa Tel Avivi propozon bashkimin e burimeve të dy vendeve, sipas Eli Cohen.

Po kështu, më 29 mars të këtij viti në Moskë u mbajtën bisedime për ekzekutivin ndërmjet ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov dhe ministrit të jashtëm iranian Husein Amir Abdullahiyan. Pala ruse beson se "tensionet" në marrëdhëniet midis Baku dhe Teheranit janë "të përkohshme në natyrë dhe do të tejkalohen sa më shpejt të jetë e mundur".Sipas projektit të korridorit të transportit ndërkombëtar Veri-Jug, Moska është e përkushtuar për ruajtjen e paqes në rajon dhe promovimin e bashkëpunimit trepalësh, duke përfshirë Rusinë, Azerbajxhanin dhe Iranin. Rusia deklaron gatishmërinë e saj për të marrë pjesë aktive në zgjidhjen e problemeve të kahershme midis partnerëve të saj jugorë (Azerbajxhanit dhe Iranit).

Konfrontimi midis Izraelit dhe koalicionit anglo-sakson me përfshirjen e Iranit dhe Azerbajxhanit nuk i përshtatet interesave të Rusisë. Për më tepër, Rusia ka marrëveshje dhe interesa të përbashkëta me Azerbajxhanin dhe Iranin, që të dy janë partnerë të rëndësishëm rajonal. Në vend që të shtojë linja të reja në konfliktin e vazhdueshëm, Rusia po përpiqet diplomaci konstruktive në Kaukaz dhe Lindjen e Mesme, duke punuar me aleatët e saj për të gjetur zgjidhje për mosmarrëveshjet dhe krizat. Nëse Moska dhe Baku nuk do të kishin nënshkruar një sërë marrëveshjesh ushtarake, si do të kishte vepruar Rusia në rast të një lufte ushtarake që përfshin palët e treta dhe Azerbajxhanin?

Si rezultat, Irani mbetet partneri rajonal i Rusisë për një kohë të gjatë, dhe veçoritë e gjeopolitikës moderne dhe sanksionet perëndimore i afrojnë të dy vendet në bashkëpunimin ekonomik dhe ushtarak-teknik. Prandaj, në kundërshtim me diplomacinë rajonale militante të Perëndimit, shohim se Ministria e Jashtme ruse ka marrë një qasje konstruktive.Burimi : New Eastern Outlook