Husejnijun: Sfida e Iranit për të formuar një "Hezbollah të Kaukazit"

nga Yeghia Tashjian | Publikuar në Nën. 5, 2022, 8:49 p.m.

Husejnijun i Azerbajxhanit është më pak i njohur nga të gjitha fraksionet e rezistencës shiite të mbështetur nga Irani, por profili i tij po rritet.

Pavarësisht se Azerbajxhani është një vend me shumicë myslimane shiite, qeveria aktuale nën Presidentin Ilham Aliyev zbaton rregullisht dhe në mënyrë agresive sekularizmin mbi popullsinë.

Masa të tilla kanë bërë që Azerbajxhanasit të pengohen të studiojnë në seminaret e huaja shiite (hawza), gratë të dekurajohen dhe të ndalohen nga mbulesa islame, dhe përkujtimet vjetore të Ashures shpesh të kufizuara, dhe në disa raste, të ndaluara fare.

Pas fitimit të pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik në 1991, shumë parti të reja politike u shfaqën në Azerbajxhan, njëra prej tyre Partia Islamike e Azerbajxhanit (IPA). Megjithatë, në vitin 1996, partia u ndalua pasi bëri thirrje për zbatimin e ligjit të Sheriatit dhe udhëheqësi i saj Haji Alikram u burgos dhe u akuzua për "spiunim për Iranin".

Kjo pengesë nuk shënoi fundin e aktivizmit islamik, pasi në shtator 2010, duke cituar standardet e reja të adoptuara të uniformës shkollore, autoritetet ndaluan mbajtjen e hixhabit në shkolla. Ky veprim katalizoi një valë të re të aktivizmit politik islamik, me demonstratat "Lironi Hixhabin" që u zhvilluan nga viti 2010-2012. Protestat përfunduan me përplasje të rënda mes protestuesve dhe policisë; disa pjesëmarrës morën dënime të gjata me burgim.

Një vend pro-izraelit në pragun e Iranit

Marrëdhëniet e Bakut me Izraelin kanë qenë gjithashtu një shkak për shqetësim, veçanërisht për Iranin fqinj me shumicë shiite. Duke përfituar nga kriza politike në tetor 2021, Teherani zhvilloi lojëra luftarake pranë kufirit me Azerbajxhanin dhe pas deklaratave të liderit suprem të Iranit Ali Khamenei se Baku po strehonte "agjentë" izraelitë në Azerbajxhan, autoritetet mbyllën zyrën e përfaqësuesit të Khameneit në kryeqytet.

Më 19 tetor, Sardar Babayev, Jalal Shafiyev, Gadir Mammadov dhe Tamkin Jafarov – të gjithë anëtarë të “Unionit të Klerikëve”, një organizatë që përfaqëson dijetarët shiitë dhe figurat fetare në Azerbajxhan – u arrestuan.

Megjithatë, përkundër përpjekjeve të Bakut për të shtypur zërat fetarë dhe politikë të mospajtimit, një fraksion i "rezistencës" i mbështetur nga Irani është shfaqur në Kaukazin e Jugut për të kundërshtuar politikat e Presidentit Aliyev. E njohur si Husejnijun (gjithashtu Lëvizja e Rezistencës Islamike e Azerbajxhanit), lëvizja u themelua nga studentë që u diplomuan në seminarin e Qom në Iran.

Lëvizja Husejnijun

Sipas Bahruz Samadov, një kandidat për doktoraturë në Universitetin Charles nga Azerbajxhani, Husejnijun mbron për një shtet teokratik të bazuar në "besimin dhe moralin, drejtësinë, shkencën dhe racionalitetin, vëllazërinë dhe komunitetin".

Anëtarët e lëvizjes Husejnijun bëjnë thirrje për një përmbysje të dhunshme të sistemit laik në Azerbajxhan dhe krijimin e një "shteti Karimaha" në formën e një "Republike Islame", jo shumë të ndryshme me atë të Iranit.

Ashtu si fraksionet e tjera të "Boshtit të Rezistencës" të udhëhequr nga Irani, Husejnijun kanë qenë kritikë të ashpër dhe të vazhdueshëm ndaj sionizmit dhe Izraelit, Turqisë dhe SHBA-së, dhe kritikojnë administratën e Aliyevit për marrëdhëniet e saj diplomatike me këto vende. Ata gjithashtu kanë bërë thirrje për operacione kundër ambasadës amerikane dhe interesave izraelite në Azerbajxhan.

Lëvizja fillimisht nisi protestat kundër kufizimit të aktiviteteve fetare, por me arrestimin e gjerë të anëtarëve të saj dhe indiferencën e "Këshillit Fetar të Kaukazit", shumë prej anëtarëve të saj u vetëdorëzuan në Iran.

Disa prej tyre më vonë u drejtuan për në Siri, duke u bashkuar me milicitë e mbështetur nga Irani për të luftuar kundër kërcënimit të atëhershëm në rritje të ISIS. Në vitin 2013, themeluesi i lëvizjes, Tohid Ibrahim Begli, u takua me Udhëheqësin Suprem iranian dhe u udhëzua të formonte një organizatë për të rekrutuar Azerbajxhanë për të luftuar kundër elementëve takfiristë në Siri.

Në fund të vitit 2015, Ibhahim Begli udhëzoi 14 studentë nga Azerbajxhani që po vazhdonin studimet e tyre fetare në Qom dhe Mashhad për të krijuar një brigadë. Pas stërvitjes ushtarake, ata u transferuan në Damask. Atje, ai u takua me gjeneralin e ndjerë Qassem Soleimani, ish-komandantin e Forcave Quds të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), i cili i dha emrin brigadës.

Shtypja e Bakut

Pas kthimit të tyre në vendin e tyre, shumë anëtarë të Husejnijun u morën në pyetje dhe u persekutuan nga autoritetet e Azerbajxhanit.

Në mesin e të arrestuarve ishte Elmir Zahedov, një anëtar i rangut të lartë i lëvizjes që luftoi në Siri dhe u burgos në Azerbajxhan në vitin 2021. Një vit më parë, Falew Valiyev një tjetër anëtar u kap në Rusi dhe u ekstradua në Azerbajxhan.

Ai u akuzua për "të qenë anëtar i një grupi kriminal", "trajnim jashtë Republikës së Azerbajxhanit për qëllime terroriste" dhe "pjesëmarrje në aktivitetet e grupeve të armatosura jashtë ligjeve të Republikës së Azerbajxhanit". Më pas ai u dënua me tetë vjet burg.

Mediat Azerbajxhane filluan të fokusohen në këtë lëvizje kur një nga anëtarët e saj, një klerik shiit i arsimuar në Iran, Taleh Bagirzade, shpalli një grevë urie. Bagirzade u burgos për thirrje për përmbysjen e dhunshme të "rendit kushtetues", krijimin e një sistemi të bazuar në Sheriat dhe për përfshirjen me mbështetësit e tij në një konfrontim të armatosur me policinë.

Kjo rezultoi në vdekjen e dy oficerëve të policisë dhe katër aktivistëve fetarë në fshatin konservator fetar Nardaran në vitin 2015.

Në një audio-kasetë të zbuluar, Bagirzade njoftoi se ai e konsideron Ayatollah Khamenei një "vijë të kuqe". Ai e ndërpreu grevën e tij të urisë vetëm pasi Ayatollah Ja'far Sobhani (një bashkëpunëtor i ngushtë i Khameneit) e nxiti atë ta bënte këtë. Bagirzade u dënua me 20 vjet burg për "thirrje publike për rrëzimin e qeverisë dhe nxitje të urrejtjes".

Deri më tani, gjashtë anëtarë të lëvizjes janë arrestuar në Azerbajxhan dhe janë dënuar me 12-14 vjet burg pas një gjyqi në Gjykatën Speciale të Krimit të Organizuar në Baku. Një nga të burgosurit më të shquar është Yunis Safarov, i cili u dënua me burgim të përjetshëm pas një tentative të dështuar për të vrarë kryebashkiakun e Ganjës.

Segmentet e mbështetjes

Qeveria e Azerbajxhanit po monitoron nga afër Huseynyun dhe ka vendosur kufizime të mëtejshme ndaj aktivizmit fetar, i cili tashmë ishte i garantuar nga shteti. Qarqet pro-qeveritare po denoncojnë lëvizjen dhe disa deputetë si Razi Nurullaev kanë akuzuar simpatizantët e grupit për "tradhti", duke polarizuar më tej shoqërinë.

Vlen të përmendet se baza kryesore mbështetëse e lëvizjes ndodhet në Azerbajxhanin jugor, një rajon me një histori të aktivizmit politik shiit.

Samadov argumenton se Husejnijun mund të fitojë mbështetës në mesin e një shtrese të ulët që mund të tërhiqet nga vizioni i drejtë i një shteti Karimaha dhe të fiket nga klerikët pro-qeveritar. Mund të mos ketë mbështetje të gjerë, por aftësia e saj për të mobilizuar segmente të pasionuara të popullsisë mund të çojë në një polarizim të një shoqërie që dikur ishte e bashkuar fort rreth fitores në luftën e Nagorno-Karabakut me Armeninë e vitit 2020.

Është interesante se duke persekutuar aktivistët fetarë shiitë, Baku gjithashtu e largon vëmendjen nga një kërcënim ndoshta shumë më i madh për sigurinë – që është përhapja e vehabizmit/selefizmit në Kaukaz. Qindra selefistë azerbajxhanas që iu bashkuan ISIS-it dhe grupeve të tjera terroriste në Siri dhe Irak nuk janë arrestuar në Azerbajxhan.

Një "Hezbollah?" Kaukazian?

Duke folur në konferencën mbi Kaukazin e Jugut: Zhvillim dhe Bashkëpunim në prill 2022, presidenti Aliyev i tha një gazetari iranian se ai i kishte ofruar një listë ekstradimi prej 20 shtetasve azerbajxhanas që banonin në Iran te ish-presidenti iranian Ebrahim Rouhani, për akuzat e tyre të përfshira në dhunë dhe aktivitete radikale – por nuk mori asnjë përgjigje për këtë çështje.

Gjatë takimeve të tyre me zyrtarë iranianë, autoritetet e Azerbajxhanit kanë ngritur rregullisht çështjen e ekstradimit në këmbim të disa lëshimeve ekonomike ndaj Iranit. Megjithatë, kjo ofertë është refuzuar vazhdimisht nga pala iraniane, pasi Teherani kundërshton duke ngritur çështjen e sigurisë armiqësore izraelite dhe aktiviteteve ushtarake pranë kufirit iranian-azerbajxhanas.

Në një takim me Ministrin e Jashtëm rus Sergei Lavrov, presidenti iranian Ebrahim Raisi përsëriti qëndrimin e vendit të tij, duke kundërshtuar fuqishëm çdo prani ushtarake të huaj në rajon, veçanërisht në bregun e Detit Kaspik të Iranit. Kjo tregon gjithashtu se Irani është shumë i shqetësuar për aleancën ushtarake turko-azerbajxhane dhe aktivitetet ushtarake dhe inteligjente izraelite pranë kufirit iraniano-azerbajxhanas.

Nga ky këndvështrim, çdo krizë politike e perceptuar mes Teheranit dhe Bakut në të ardhmen nuk do të çojë në një konflikt në kuptimin konvencional, duke pasur parasysh ndikimin në rritje të Turqisë në rajon dhe nevojën e Rusisë për të ruajtur status quo-në rajonale.

Sidoqoftë, shfaqja e lëvizjes Huseynyun është një tregues se Irani ka opsione me të cilat mund të përballet me kundërshtarët e tij përtej kufirit në Kaukaz përmes mjeteve jokonvencionale.

Irani e konsideron më tepër në mënyrë pragmatike nacionalizmin ekspansionist azerbajxhanas të frymëzuar nga panturkizmi si një kërcënim për integritetin e tij territorial, për shkak të pakicës së madhe etnike azere në provincën e tij veriore të Azerbajxhanit. Irani është shumë i vetëdijshëm se armiku i tij më i madh, Izraeli do të ketë një dorë në provokime të tilla.

Më 20 korrik 2020, ambasadori i Izraelit në Azerbajxhan George Deek postoi në Twitter një foto të tij duke lexuar një libër mbi "Historinë dhe kulturën Azerbajxhane të Tabrizit". Tweet-i më vonë u shndërrua në një fushatë kundër Iranit ku shumë azerbajxhanë dhe izraelitë u bashkuan dhe bënë thirrje për aneksimin azerbajxhanas të qytetit verior të Iranit të Tabrizit.

Në përgjigje, i dërguari i Iranit në Azerbajxhan, Seyid Abbas Mousavi e kërcënoi ambasadorin izraelit që "të mos e kalonte kurrë vijën e kuqe".

Përballja me Izraelin dhe Panturkizmin

Ndërsa Azerbajxhani mund të jetë i shqetësuar për rritjen e aktivizmit fetar-politik shiit në vendin e tij, aleati i tij Izraeli është gjithashtu shumë i përfshirë në shkëmbimin e inteligjencës me Bakun për të kundërshtuar çdo "kërcënim iranian".

Sipas Qendrës së Informacionit të Inteligjencës dhe Terrorizmit izraelit Meir Amit (ITIC), forcat iraniane të IRGC-së kanë operuar në Azerbajxhan që nga vitet 1990, duke synuar "të thyejnë natyrën laike të Azerbajxhanit dhe të ndryshojnë orientimin e tij të politikës së jashtme pro-izraelite-turke-perëndimore drejt më pro Iranit.”

Për këtë qëllim, në vitin 2012, autoritetet e Azerbajxhanit dënuan 22 anëtarë të një rrjeti të trajtuar nga IRGC, të cilët u shpallën fajtorë për komplot për të kryer sulme terroriste ndaj objektivave izraelite dhe perëndimore. Sipas raportit, Irani zbatoi me kujdes një politikë të mbrojtjes së interesave të tij duke “financuar formacionet subversive dhe duke mbështetur grupet paraushtarake”.

Raporti përmend gjithashtu se veprimet e Iranit tregojnë aftësinë e tij për t'u përballur me armiqtë e tij përmes vendeve të treta, duke vepruar në mënyra jokonvencionale duke përdorur lëvizjen e rezistencës libaneze Hezbollah dhe Forcat Quds për të kryer "sulme terroriste" të mundshme kundër objektivave izraelite dhe perëndimore në Azerbajxhan.

Duke pasur parasysh ndikimin në rritje izraelito-turk në Kaukazin e Jugut pas luftës së Nagorono-Karabakut, agresionit të fundit të Azerbajxhanit përgjatë gjithë kufirit lindor dhe jugor të Armenisë dhe synimit të Baku për të bllokuar kufirin armeno-iranian, Teherani do të vazhdojë politikën e tij efektive të financimit. grupet subversive opozitare të përpiqen të përballen me çdo kërcënim ndaj integritetit dhe interesave të saj territoriale. Raste studimore të suksesshme për këtë mund të gjenden në Irak, Liban dhe Jemen.

Megjithatë, pavarësisht se është një vend me shumicë shiite, Azerbajxhani do të vazhdojë të garantojë aktivizmin politik-shiit, duke pasur parasysh natyrën laike të shoqërisë dhe edukimin dhe propagandën e institucionalizuar pan-turkiste (veçanërisht pas luftës së Karabakut të vitit 2020) dhe propagandën e imponuar nga autoritetet shtetërore.

Në reagim ndaj stërvitjeve ushtarake iraniane përgjatë kufirit me Azerbajxhanin dhe afrimit iraniano-armen, Baku filloi kohët e fundit goditje shtesë ndaj grupeve të lidhura me Iranin në Azerbajxhan dhe arrestoi 19 persona natën e 1 nëntorit. Baku zyrtar pretendoi se armët dhe armët u konfiskuan në këto bastisje, por fotot e zbuluara tregonin vetëm CD dhe libra.

Shkurtimisht, ka kufizime të rëndësishme për një skenar të ngjashëm me Hezbollahun libanez që do të përsëritet në Azerbajxhan (të paktën në të ardhmen e afërt) nëpërmjet lëvizjes Huseynyun, së cilës ende i mungojnë institucionet dhe mbështetja popullore, madje edhe në zonat rurale.Burimi : The Cradle