SPECIALE: Hijet e Mughniyeh: Nga Bejruti në Bagdad

nga Beşar al-Lakkis | Publikuar në Mars 3, 2022, 6:32 p.m.

Crocker vuri re shoferin duke mërmëritur diçka përpara se të vraponte drejt murit të përparmë të ambasadës, më pas në ndërtesën shtatëkatëshe ndodhi një shpërthim masiv. Crocker nuk mund të kujtohej se çfarë ndodhi menjëherë pas shpërthimit. Thomas Friedman, një reporter për New York Times në atë kohë, përshkruan gjendjen e tij kur pa Crocker duke u larguar nga ndërtesa me gruan e tij: Crocker po pikonte gjak nga çdo vend!

Është e paqartë se kur CIA vuri re për herë të parë vizitat e shpeshta të Mughniyeh në Damask, por vendndodhja e tij dihej të paktën një vit para martirizimit të tij. Dëshmia e një ish-zyrtari të inteligjencës amerikane në Washington Post është një material i rëndësishëm për të kuptuar se si ata shënjestruan Mughniyah. Sipas rrëfimit të këtij personi, izraelitët ishin të parët që kontaktuan CIA-n për një operacion të përbashkët të vrasjes kundër Mughniyah në Damask në vitin 2007. Shërbimet e inteligjencës kishin punuar për një vit për të pikturuar një pamje të stilit të jetesës së Mughniyeh. “Planifikimi i operacionit ishte i shkëlqyer,” shton ai. Propozimi i Izraelit për të vendosur një bombë në "shalën e motoçikletës" u refuzua. Ishte gjithashtu e nevojshme të testohej bomba disa herë përpara operacionit për të zvogëluar shtrirjen e zonës së shpërthimit.

Sipas zyrtarit amerikan të inteligjencës, bomba u testua disa herë në Harvey Point, një strukturë e sigurisë ushtarake në Karolinën e Veriut. Autoritetet u siguruan kështu që të kishin një bombë që mund të përdorej pa rrezikuar vrasjen ose plagosjen e të tjerëve. Lidhur me bombën e prodhuar nga Shtetet e Bashkuara, deklarata e zyrtarit të përfshirë në operacion është: “Ne shpërthyem ndoshta 25 bomba për t'u siguruar që ato të përdoreshin siç duhet.

Natën e 12 shkurtit 2008, Imad Mughniyeh po ecte në një rrugë të qetë në Damask pas një takimi që kishte kohët e fundit. Jo shumë larg, një ekip mbikëqyrës i CIA-s në kryeqytetin sirian po gjurmonte lëvizjen e tij duke përdorur teknologjinë e njohjes së fytyrës. Teksa Mughniye iu afrua një fuoristradë Toyota të parkuar në anë të rrugës, eksplozivi i vendosur në gomën rezervë në pjesën e pasme të mjetit shpërtheu. Gama e shpërthimit ishte 20 metra në diametër, Mughniyeh u martirizua menjëherë. Izraeli nuk mori pjesë në planifikim dhe amerikanët nuk e shpërthyen bombën. Pajisja ishte shpërthyer me telekomandë nga diku në Tel Aviv.

Roli i SHBA-së në atentat nuk është pasqyruar drejtpërdrejt në mediat amerikane prej vitesh. Ka disa arsye për këtë, politike dhe ligjore. Mughniyeh ishte në shënjestër në një vend ku Shtetet e Bashkuara nuk ishin në luftë. Për më tepër, teknika e shënjestrimit shkelte ligjet ndërkombëtare që ndalojnë "vrasjen e gabuar ose të pabesë". Sipas ekspertëve juridikë ndërkombëtarë, kjo është "një metodë e vrasjes e përdorur nga terroristët dhe anëtarët e bandave" dhe "shkel një nga rregullat më të vjetra të luftës".

Ndërsa administrata e Bushit ishte e përfshirë në shënjestrimin e "Haji Imad", ajo miratoi teorinë e vetëmbrojtjes në nivel ligjor, duke pretenduar se Mughniyeh po planifikonte aktivitete kundër Shteteve të Bashkuara dhe forcave të saj në Irak. Falë kësaj logjike ligjore, CIA u pengua të shkelte ndalimin e plotë të atentateve të lëshuar në 1981. Megjithatë, meqenëse vetëm vrasja e Haxhi Imadit i tejkaloi kufijtë e autoritetit të inteligjencës amerikane, kërkohej një vendim presidencial drejtpërdrejt nga presidenti amerikan Xhorxh W. Bush. Prokurori i Përgjithshëm Michael Mukasey, drejtori i CIA-s Michael Hayden, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Stephen Hadley dhe Zyra e Këshillit Ligjor të Departamentit të Drejtësisë Stephen Bradbury (puna e tij ishte të krijonte një kornizë ligjore) nënshkruan të gjithë urdhrin e operacionit.

Përpjekje izraelito-amerikane për vrasje

Hetimi pas këtij informacioni na çon në një nga ndalesat më të rëndësishme dhe më të ndjeshme politike të SHBA-së dhe Izraelit. Këtu bëhet fjalë për fazën fillestare të mijëvjeçarit të ri, i cili hapet me katër sfida themelore për Amerikën dhe izraelitët; 1- Lufta kundër terrorizmit 2- Imazhi i sigurisë kombëtare izraelite pas disfatës së sionistëve në Liban 3- Këmbëngulja këmbëngulëse e intifadës së dytë kundër Izraelit 4- Përgatitjet për pushtimin e Irakut menjëherë pas pushtimit të Afganistanit.

Pas sulmeve të 11 shtatorit, administrata e Bushit i bëri thirrje CIA-s dhe Komandës së Përbashkët të Operacioneve Speciale të Ushtrisë Amerikane që të intensifikojnë planet e saj për të ndalur aktivitetet e elementëve "terroristë", duke përfshirë ata që nuk lidhen drejtpërdrejt me al-Kaedën.

Në qendër të vëmendjes së palëve amerikane dhe izraelite ishte vetë Haxhi Imad Mughniye. Në takimin e Komandës së Sigurisë SHBA-Izraelitë të vitit 2002 në Tel Aviv (një takim ku morën pjesë oficerë të lartë nga Komanda e Përbashkët e Operacioneve Speciale dhe kreu i agjencisë së inteligjencës ushtarake izraelite), Allen argumentoi se zyrtarët amerikanë kishin disa mënyra për të kapur ose vrarë Mughniyah të papërgatitur, Ai thotë se kjo ka tronditur izraelitët mikpritës.

"Kur ne thamë se ishim të gatshëm të eksploronim mundësitë për ta shënjestruar atë, ata u befasuan," tha një zyrtar amerikan për takimin. Komanda e Përbashkët e Operacioneve Speciale nuk zhvilloi plane operacionale për zbatim atë vit, por eksploroi skenarë të mundshëm dhe vlerësoi gatishmërinë e Izraelit për të vepruar si një pikë evakuimi për ekipet komando amerikane.

Hija e Mughniyeh vazhdon të ndjekë vrasësit e tij

Pasditen e 18 prillit 1983, Ryan Crocker po shikonte blunë e Mesdheut në dritare nga zyra e tij në Ambasadën e Shteteve të Bashkuara në Bejrut. Në orën 13:05, Crocker vuri re një kamion që po ngadalësohej pak ndërsa mori një kthesë të fortë në të majtë të rrugës së ambasadës. Crocker vuri re shoferin duke mërmëritur diçka përpara se të vraponte drejt murit të përparmë të ambasadës, më pas një shpërthim masiv ndodhi në ndërtesën shtatëkatëshe. Crocker nuk mund të kujtohej se çfarë ndodhi menjëherë pas shpërthimit. Thomas Friedman, një reporter për New York Times në atë kohë, përshkruan situatën e tij kur pa Crocker duke u larguar nga ndërtesa me gruan e tij: Crocker po pikonte gjak nga çdo vend!

Djali i një oficeri të Forcave Ajrore të SHBA-së, Crocker kishte mbërritur në Bejrut në fillim të vitit 1982. Në mesin e viteve 1970, Crocker zgjodhi të jetonte me një fis barinjsh beduinë në Jordani për të mësuar arabisht. Ai duhej të mësonte arabisht dhe të provonte aftësitë e tij gjuhësore në rrugë. Kështu vazhdoi deri një ditë para se të bombardohej ambasada amerikane në Bejrut.

Crocker ka një histori të gjatë diplomatike, disa nga miqtë e tij e përshkruajnë atë si një djalë të ashpër. Ky njeri ka lindur për të marrë çdo rrezik, thonë ata. Sa i përket rreziqeve në Bejrut në gjysmën e parë të viteve tetëdhjetë, ai kishte vetëm një emër në mendje: Imad Mughniyeh. Pavarësisht vlerësimit të miqve të tij se bombardimi i ambasadës ishte jashtë kontekstit - domethënë nuk do të përsëritej - Crocker ishte i prirur të eksploronte veçoritë e grupit të ri islamist pas shpërthimit.

Ajo që parashikoi Crocker ndodhi gjashtë muaj më vonë, më 23 tetor 1983. Matthew Levitt, i cili është përgjegjës për programin kundër terrorizmit të Institutit të Uashingtonit, rrëfen ngjarjen si më poshtë: Në orët e hershme të mëngjesit të 23 tetorit 1983, një i ri libanez nga një familje shiite u zgjua, fali namazin e mëngjesit dhe pi çaj. në një periferi me pamje nga kazermat e Trupave Detare, "mbikëqyrësit" e tij përfunduan me të. ndanë mendimet e tyre, përshëndetën një klerik të rangut të lartë. Më pas në kamion hyri një Mercedes i verdhë. Në orën 06:22, një kamion i ngarkuar me eksploziv shpërtheu, duke kaluar pranë pikës së rojës së selisë së Korpusit të Marinës Amerikane në Bejrut. Ishte shpërthimi më i fuqishëm i parë ndonjëherë në Liban dhe ndoshta në Lindjen e Mesme. Shpërthimi shkatërroi një strukturë betoni katërkatëshe të përforcuar me çelik, e cila konsiderohej si një nga ndërtesat më të forta të Libanit në atë kohë. Disa sekonda më vonë, një tjetër sulm pothuajse identik shënjestroi ndërtesën MNF (Forca Ndërkombëtare e "Paqes") më pak se katër milje larg. Crocker ishte i sigurt se Mughniah e kishte parë sulmin atë mëngjes me dylbi nga maja e një ndërtese ngjitur me aeroportin. 23 tetori 1983 ishte një ditë shumë e rëndësishme për Crocker dhe zyrtarë të tjerë të diplomacisë-sigurisë. Ata mendonin se Imad Mughniyeh qëndronte pas gjithçkaje që na ndodhi në Liban.

Kjo fazë korrespondonte me një moment të rëndësishëm historik në ndjekjen midis Mughniyeh dhe amerikanëve. Rrethet e inteligjencës shpejtuan t'i vendosnin emra të ndryshëm; Diplomatët amerikanë e quajnë atë "dhelpra", francezët "z. X”, izraelitët e quanin “Moris”, sovjetikët “hiena”. Secili kishte një llogari të ndryshme me Imadin, të gjithë ndiqnin rregulla të ndryshme në luftën e sigurisë.

Me kalimin e viteve, Fox/Hyena/X/Morris ka arritur të shmangë kurthin e kundërshtarit të tyre shumë herë. E para prej tyre ishte në nëntor 1985, kur zyrtarët në stacionin e inteligjencës amerikane në Evropën Perëndimore kapën një mostër të frekuencës zanore të Mughniyah në Paris. Pronari i mostrës së zërit u gjurmua derisa u konfirmua vendbanimi i tij në një hotel në Champs Elysees të Parisit. Vizita e tij erdhi më pak se pesë muaj pasi avioni TWA u rrëmbye. Në atë kohë ishte objekt diskutimi arsyeja e pranisë së tij në kryeqytetin e Francës. Disa ia atribuan këtë negociatave për lirimin e katër pengjeve franceze, të tjerë thanë se prania e tij në kryeqytetin francez ishte një mesazh shumë i qartë i dërguar nga Irani në Paris.

Cilado qoftë arsyeja, do të duheshin dhjetë vjet që inteligjenca amerikane të kishte një shans tjetër për të kapur Mughniyeh. Në vitin 1995, CIA mësoi se Mughniyeh po udhëtonte me një pseudonim në një avion të nisur për në Teheran nga Khartoum, Sudan. Në këtë udhëtim u vendos që avioni të ndalonte në Jeddah të Arabisë Saudite. Zyrtarët amerikanë kërkuan nga homologët e tyre sauditë të arrestonin Mughniyah, por Arabia Saudite e dinte mirë se nuk mund të vuante pasojat. Kështu që inteligjenca saudite ua la punën amerikanëve, të cilët urdhëruan ekipet e tyre të hipnin shpejt në një aeroplan për të arrestuar Mughniyah. Megjithatë, avioni nuk u ul në Jeddah dhe vazhdoi të fluturonte direkt drejt Teheranit.

Vitin pasues, një muaj pas bombardimeve të Arabisë Saudite në Kullat Khobar pranë Dhahranit, doli informacioni se Mughniyeh ishte në bordin e anijes Ibn Tufayl në Gji. Ndërsa anijet e marinës ndoqën Ibn Tufeylin, një ekip komando detare hartoi një plan për të kontrabanduar Mughniyah në brigjet e Katarit. Por operacioni u anulua kur vendimmarrësit e lartë amerikanë gjykuan se inteligjenca ishte e pamjaftueshme për të justifikuar një operacion kaq të rrezikshëm.

Karakteristikat e Mughniye

1985 ishte një nga vitet më kritike të luftës së Libanit. Viti “85” pati ulje-ngritje dhe transformime të mëdha ndërkombëtare dhe rajonale që jehonë në arenën libaneze. Ndërkombëtarisht, vdekja e Leonid Brezhnev dhe Yuri Andropov dhe ardhja e mëpasshme në pushtet e Mikhail Gorbachev në Bashkimin Sovjetik dukej se shpallnin fundin e politikave sovjetike në Lindjen e Mesme. Disa udhëheqës palestinezë që jetuan këtë fazë përshkruajnë se ata humbën Bashkimin Sovjetik në ato vite. Pamja e liderëve sovjetikë që shëtisnin “vazhdimisht të dehur” në zyrën e sekretariatit të Partisë Komuniste e bëri këtë humbje edhe më të dukshme. Lufta midis të majtës dhe të djathtës në Francë ishte në kulmin e saj përpara se Zhak Shirak të vinte në pushtet. Në Shtetet e Bashkuara, Reagan ishte në kulmin e udhëheqjes së tij dhe prania amerikane ishte e përhapur në mbarë botën, veçanërisht në Lindjen e Mesme. Të gjitha këto situata u reflektuan shpejt në Lindjen e Mesme dhe Liban. Në frontin e Luftës Iran-Irak, Franca e furnizoi Sadamin me armë kimike pasi humbi pjesë të autostradës Basra-Bagdad të Irakut. Në Liban, konflikti palestinezo-sirian ishte në kulmin e tij, gjë që çoi në shpërthimin e "luftës së kampeve" dhe më pas në betejat në Tripoli me Lëvizjen Tawhid. Si përgjigje, Shtetet e Bashkuara i bënë presion Sirisë që të pranonte ofertën amerikane për paqe; Pozicioni i Sirisë në atë kohë ishte i dobët. Damasku ishte i rrethuar nga një luftë civile e zhvilluar nga Vëllazëria Myslimane kundër shtetit dhe një konflikt i ashpër rajonal me kundërshtarët e tij irako-palestinezë që u përhap shpejt në tokat dhe rrugët e Bejrutit. Shkurtimisht, Bejruti në atë kohë ishte bërë një kuti postare dhe arenë rajonale dhe ndërkombëtare për likuidimin dhe balancimin e disidentëve.

Në fund të verës së vitit 1985 në Bejrut ndodhi një veprim i pazakontë dhe i ndryshëm. Në mëngjesin e 30 shtatorit, katër qytetarë sovjetikë u rrëmbyen si pengje. Dy nga të rrëmbyerit ishin agjentët e KGB-së, Alleg Spurn dhe Valerie Merikav. Atë pasdite, Një grup i quajtur "Halid b. Walid" mori përgjegjësinë për operacionin. Për Vyacheslav Lashkol, i cili atëherë ishte këshilltar i KGB-së, ky ishte akti më i çuditshëm dhe më i rrezikshëm në historinë e diplomacisë sovjetike në Lindjen e Mesme. Koloneli Yuri Perviev, kreu i Inteligjencës Sovjetike në Bejrut, u ngarkua me hetimin e rastit menjëherë pas publikimit të deklaratës së grupit, i cili theksonte se ofensiva siriane kundër "vëllezërve tanë myslimanë në Tripoli" duhet të ndalet, përndryshe ambasada sovjetike do të të sulmohet të premten e ardhshme në mëngjes, pas namazit të mëngjesit.

Pikëpamjet ruse bien dakord për caktimin e përgjegjësisë kryesore për incidentin e 30 shtatorit 1985 te Haxhi Imad Mughniyeh. Mughniyeh - sipas versionit rus - e menaxhoi biznesin me një mentalitet fitues. Nga njëra anë, ai donte të ndalonte konfliktin e vazhdueshëm në Tripoli dhe të shpëtonte njerëzit nga një luftë që të gjitha palët mund ta shmangnin. Nga ana tjetër, ai ishte i vetëdijshëm për ekzistencën e diferencës siriane në manovrimin me sovjetikët pasi marrëdhënia midis dy palëve kishte arritur në një bllokim vdekjeprurës. Në kontekstin iranian, operacioni do të rriste presionin iranian mbi sovjetikët për të ndaluar furnizimin e Irakut me raketa Scud për të goditur Teheranin. Këto janë pikat që mund të kuptohen nga rrjedha dhe rezultatet e negociatave.

Kur u referohemi dokumenteve sovjetike, kuptohet se Mughniyeh ka pasur disa kontakte me Jaser Arafatin, qoftë drejtpërdrejt ose nëpërmjet një personi të afërt. Ish-ambasadori sovjetik në Liban, Vasily Kolotusha, thotë se Mughniyeh porositi mikun e tij të ngushtë në Sidon - ndoshta Ali Dib / Abu Hassan Salama - të komunikonte me Arafatin (rrëfimi i ambasadorit Kolotusha për kujtimet e tij pasqyron ngjarjet pak më ndryshe). Sa i përket deklaratës së kolonel Yuri Perfiev për incidentin; Rrëfimi i tij për këtë temë është më shumë si ai i policisë. Perfiev thotë se takoi një mik të Mughniyeh në një autostradë afër Sidonit. Secili prej tyre ishte në një kolonë makinash dhe njerëzit prisnin në një "radhë" pas tyre. Me kërkesën e Gazi Kenan për t'u takuar me Muğniye, skena u përsërit në të njëjtën mënyrë. Kenan takohet me Mughniyeh në një makinë pranë distriktit Kokoudi, në jug të Bejrutit, disa ditë pasi "Haxhi" e shtyu takimin me të. Edhe kjo vonesë kishte shumë konotacione. Ky afat kohor i lejoi Hafez Asadit të shtynte takimin e tij me ambasadorin sovjetik për dy javë. Ky u kuptua si një mesazh i pakënaqësisë siriane për vonesën sovjetike në furnizimin e tyre me armë të mbrojtjes ajrore të Damaskut.

Kjo ngjarje, e cila është larg romanit detektiv sovjetik, tregon inteligjencën e veçantë të Hac Imadit. Një studiues nga Qendra për Studime të Sigurisë Kombëtare në Tel Aviv e përshkruan Mughniyeh si vijon: Ai kishte krijuar me shumë sukses lidhjen midis arenës politike dhe arenës ushtarake. Mughniyyah është një gur themeli në historinë ushtarake dhe politike. Ai nuk ishte thjesht një figurë ushtarake dhe politike. Ishte një komb, një ummet, i bashkuar në personin e një personi të vetëm.

Hija e thellë e Mughniyeh

Menjëherë pas pushtimit të Irakut në 2003, Ryan Crocker u kthye në Bagdad si pjesë e ekipit këshillues të Ambasadës Amerikane në Zonën e Gjelbër. Crocker po kërkonte Mughnia, duke u përpjekur ta gjente atë. Pas martirizimit të Mughniah, Crocker thotë se ndjeu se kishte ardhur në fund të kapitullit më të gjatë të historisë së tij. Nëse nuk do ta merrte këtë lajm në mbrëmjen e 18 janarit 2015, sigurisht që do të kishte ndjerë për një moment një ndjenjë fitoreje. "Aeroplanët izraelitë goditën një kolonë të Hezbollahut në periferi të Jabal al-Sheikh në Sirinë jugore atë mbrëmje, dhe sulmi rezultoi në martirizimin e Xhihadit Imad Mughniyah." Crocker e di shumë mirë rëndësinë e Jabal al-Sheikh dhe e kupton se çfarë Emri nënkupton. shumë mirë i vetëdijshëm. Në vitet shtatëdhjetë ai vraponte drejt Jordanit në periferi të Xhebel al-Sheikhut. Hijet e Mughniyeh ishin të pranishme në hartat e Crocker atë mbrëmje dhe në kujtimet e tij për Jabal al-Sheikh. Hija e Mughniyeh është ende atje, Jabal al-Sheikh' Ai thotë se ai dhe vrasësit e tij vazhdojnë t'i godasin në fytyrë.Burimi : Medya Şafak