Anijet që transportojnë karburant iranian në Liban i afrohen Kanalit të Suezit

Publikuar në Gus. 30, 2021, 2:18 a.m.

Tre cisterna nafte deri më tani janë konfirmuar se po sjellin karburant në Libanin e goditur nga kriza

Mediat libaneze raportuan më 29 gusht se anija e parë që transportonte karburant iranian në Liban po i afrohet Kanalit të Suezit, duke iu afruar gjithnjë e më shumë ujërave territoriale libaneze.

Ndërsa pritet që këto anije të shkojnë drejt Libanit, destinacioni i tyre aktualisht shënohet si porti sirian i Baniyas, thonë raportet, duke shtuar se qeveria libaneze "do të marrë një vendim sovran, politik dhe ligjor" pas mbërritjes së tyre.

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes së Rezistencës Libaneze Hassan Nasrallah njoftoi në fillim të këtij muaji se Hezbollah kishte siguruar një numër ngarkesash të karburantit iranian me shpresë për të zbutur krizën në rritje të Libanit në energji.

Sipas faqes së internetit të Tanker Trackers, anija e parë e drejtuar për në Liban po transporton karburant për rrjetin e energjisë, ndërsa e dyta, që transportonte benzinë, sapo u largua nga porti. Një cisternë e tretë që mbante gjithashtu benzinë ​​thuhet se do të lundrojë midis 5 dhe 10 shtatorit.

Mungesat e karburantit dhe ndërprerjet e vazhdueshme janë intensifikuar në të gjithë Libanin që kur Banka Qendrore njoftoi përfundimin e subvencioneve të karburantit në fund të muajit të kaluar. Që atëherë, përpjekjet e elitës politike për të ndryshuar vendimin ose formimin e një qeverie pune për të nxjerrë vendin nga kriza kanë dështuar.

Përballë krizës, Hezbollahu, me ndihmën e pronarëve të bizneseve libaneze, siguroi një numër dërgesash të naftës iraniane për vendin me para të kufizuara, në kundërshtim me sanksionet e mëdha ekonomike të vendosura nga Shtetet e Bashkuara për të dy kombet.Burimi : The Cradle