'Shpata e Jeruzalemit', stërvitja e luftës së madhe çlirimtare

nga Kasim S. KASIM | Publikuar në Qershor 8, 2021, 8:22 p.m.

Operacioni i rezistencës palestineze "Shpata e Jeruzalemit" është përshkruar si një stërvitje e luftës për të çliruar të gjithë territorin historik palestinez.

Në një artikull të titulluar "Shpata e Jeruzalemit, Stërvitja e Luftës së Madhe Çlirimtare" botuar në gazetën libaneze al-Ahbar, u pohua se u mbajt një trajnim rajonal lufte në të cilin morën pjesë përbërësit e Boshtit të Rezistencës.

Sipas lajmeve të gazetës Al Ahbar, “Zëdhënësi i Brigadave Izzeddin Qassam, Abu Ubeyde lëshoi ​​një mesazh zanor në 4:40 pasdite në 15 maj, duke i thënë regjimit izraelit të tërhiqte ushtarët dhe kolonët e tij nga lagjja Masjid al-Aqsa dhe Sheikh Jarrah deri në orën 6 dhe iu dha kohë për të liruar personat e arrestuar së fundmi dhe tha se ata nuk do të jenë përgjegjës për pasojat që mund të lindin më pas.

Pas kësaj deklarate, zyrtarët e Hezbollahut në Liban kontaktuan Hamasin dhe dëgjuan vlerësimin e tij të situatës. Rezistenca palestineze gjithashtu tha që Netanyahu, i cili është kryeministri i qeverisë armiqësor me vëllezërit e tij në Liban, nuk do të anulojë marshimin e kolonëve në Jeruzalem dhe se rezistenca do të përmbushë kërcënimin e regjimit izraelit për të goditur thellësitë e territori me raketa.

Sipas një deklarate të bërë nga një udhëheqës palestinez i rezistencës për gazetën al-Ahbar, udhëheqësia e Hamasit u tha zyrtarëve të Hezbollahut se rezistenca palestineze priste një reagim të dhunshëm dhe një konflikt dy-javor nga regjimi izraelit.

Pikërisht në orën 6 të mbrëmjes së përmendur të hënën, ai lëshoi ​​6 raketa në qytetin e pushtuar të Jeruzalemit dhe filloi luftën me Shpatën e Jeruzalemit. 6 raketat e qëlluara shënjestruan portën e 6-të të Mesxhid al-Aksa. Ishte vendi ku palestinezët u mblodhën dhe i kërkuan Gazës të ndërhynte kundër sulmeve.

Me fillimin e sulmit, parashikimi dhe vlerësimi i AMAN, shërbimit të inteligjencës së ushtrisë izraelite, se Gaza nuk po kërkonte konflikt, doli të jetë i gabuar. Sipas tyre, Yahya Sinwar, kreu i zyrës politike të Hamasit në Gaza, nuk po kërkonte luftë dhe po i jepte përparësi përmirësimit të situatës ekonomike në Gaza.

Sipas mbulesës së brendshme të sigurisë Shin Bet, Yahya Sinwar ishte një ekstremist fetar ekstremist që e shihte veten si Selahaddin dhe donte të përfitonte nga vrulli aktual për tu shfaqur si mbrojtësi i Jeruzalemit.

Por në çdo rast, siç besonte rezistenca palestineze, regjimi izraelit, nga arroganca, nuk pranoi paralajmërimin e fundit të Komandantit të Brigadave Qassam, Mohammed Dayf (Abu Khalid), se armiku do të paguante një çmim të rëndë nëse sulmi në lagjen Sheikh Jarrah nuk do të ndalej.

Sipas burimeve të Hamasit, armiku, nga arroganca e tyre e zakonshme, mendoi se përgjigjja e rezistencës në Gaza do të ishte ose në formën e demonstrimeve në kufi ose sulmeve me raketa në vendbanimet afër Gaza. Por ata nuk e dinin që Mohammad Dayf nuk kishte personalitetin të lëshonte vetëm disa raketa në vendbanimet përreth Gazës. Vlerësimi i Shin Bet, organizata e brendshme e sigurisë së regjimit izraelit, gjithashtu arriti në kabinetin e sigurisë një orë para afatit të rezistencës.

Me fillimin e luftës së Shpatës së Jeruzalemit, rezistenca libaneze rriti përgatitjet e saj. Edhe para se të fillonte lufta, regjimi izraelit ishte plotësisht i alarmuar nga stërvitja ushtarake në shkallë të gjerë. Regjimi izraelit anuloi stërvitjen për shkak të luftës në Gaza. Por, vigjilenca e njësive raketore të Hezbollahut vazhdoi.

Gjatë luftës, kishte gjithashtu disa lëvizje në kufirin verior të Palestinës, disa raketa u lëshuan në Izrael, disa prej tyre ranë në det dhe disa në toka boshe. Kupola e Hekurt ishte në gjendje të godiste vetëm njërën prej tyre. Gjithashtu, u hodhën raketa edhe nga Siria dhe një dron u rrëzua në territorin e pushtuar nga Izraeli. Sidoqoftë, regjimi izraelit nuk mundi të kuptoj nëse ky aeroplan erdhi nga Iraku apo Siria.

Kjo skenë ishte planifikuar dhe ishte një provë për armikun për të jetuar në një luftë ku frontet ishin të bashkuara dhe në "Luftën e Madhe të Pavarësisë"; Ishte ushtrimi ushtarak i luftës së përbërësve të Boshtit të Rezistencës për të përmbysur regjimin izraelit.

Vitin e kaluar, Shefi i Byrosë Politike të Hamasit, Ismail Haniyeh vizitoi Libanin dhe u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të Hezbollahut, Sejid Hassan Nasrullah. Ndërkohë, ekipet e punës të Brigadave Hezbollah dhe Izzeddin al-Qassam ishin mbledhur për të përgatitur planin e luftës çlirimtare; Pjesë e këtij plani ishte edhe përvoja e regjimit izraelit për 11 ditë.

Sipas drejtuesve të rezistencës palestineze, fokusi kryesor ishte në ngjarjet që ndodhën në tokën e vitit 1948, në kufirin e Bregut Perëndimor, Jeruzalemit dhe Jordanisë, kështu që ai nuk kishte nevojë të përqendrohej në atë që po ndodhte në ana veriore. Por ai e di që në një luftë të ardhshme, armikut do t'i duhet të luftojë jo vetëm Gazën, por edhe Libanin, Sirinë, Irakun dhe Jemenin.

Ndërthurja e boshtit dhe fakti që njëra anë e Boshtit të Rezistencës nuk e la anën tjetër, krijoi një ekuacion të ri, disa prej të cilave u zbuluan në luftën e Gazës. Amerika e kuptoi këtë, dhe kjo është arsyeja pse Shefi i Shtabit Amerikan, Mark Milley, tha: "Nëse konflikti midis Izraelit dhe Palestinës nuk përfundon, ekziston një rrezik i madh i paqëndrueshmërisë që shkon përtej Gazës."

Kjo u konfirmua nga fjalimi i Sejjid Hasan Nasrullah disa ditë më parë kur ai tha: "Çdo dëmtim i Jeruzalemit dhe Mesxhid al-Aksa do të nënkuptojë një luftë rajonale.” Ai gjithashtu e konfirmoi këtë në konferencën për shtyp të Yahya Sinvar, duke thënë se "në rast të shkeljes së të shenjtës, do të shpërthejë lufta rajonale dhe të gjitha forcat e Rezistencës do të marrin pjesë në luftën e ardhshme".

Armiku sionist e di shumë mirë këtë. Në fakt, një burim izraelit i sigurisë i tha faqes Al Monitor: “Bisedat e Nasrullah dhe Sinwar duken pothuajse të koordinuara. Fjalët e Nasrullahut duhet të merren seriozisht. Ai është më përmbushësi i premtimeve të tij midis armiqve të Izraelit dhe zakonisht nuk bën kërcënime boshe".

Zvi Hauser, ish Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme dhe të Mbrojtjes të Parlamentit Izraelit (Knesset), gjithashtu paralajmëroi në Al Monitor: "Kjo është ndoshta lufta e fundit në të cilën Izraeli ka përfshirë vetëm Hamasin. Në të ardhmen, Izraelit si një i tërë mund t'i duhet të luftojë në disa fronte; Dhe fronti verior është më i rrezikshmi mes tyre.”

Strategjia e çlirimit, e përcaktuar së bashku nga rezistencat libaneze dhe palestineze, është realizuar përfundimisht dhe dimensione të ndryshme të kësaj janë shfaqur në luftën e fundit të Gazës. Ushtrimi i kryer nga rezistenca në të gjithë tokat e okupuara zbuloi pikat pozitive, si dhe pikat në të cilat duheshin punuar.

Edhe nëse çon në një konflikt të ri ushtarak, Rezistenca do të përpiqet ta forcojë këtë ekuacion në fazën tjetër (që lidh Jeruzalemin dhe Gazën).Burimi : Yakın Doğu Haber