Hizbullahi:Izraeli nuk mund t’i shpëtojë humbjes në çdo ballafaqim të mundshëm

Publikuar në Gus. 28, 2018, 7:15 p.m.

Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes së Rezistencës Llibaneze të Hizbullahut tha se regjimi sionist i ushtrisë izraelite nuk mund t'i shpëtojë disfatës pavarësisht aftësive të tij të dukshme, duke theksuar se mijëra trupa izraelite tani po kërkojnë trajtim të shëndetit mendor.

Duke iu drejtuar mbështetësve të tij nëpërmjet një fjalimi televiziv të transmetuar nga kryeqyteti libanez, Bejruti të dielën në mbrëmje, Sejjid  Hassan Nasrallah tha se edhe pse Izraeli e ka zhvilluar në masë të madhe arsenalin e vet dhe ka raketa të stilit të lartë dhe pajisje ushtarake, ka humbje në çdo konfrontim të mundshëm ushtarak.

"Ushtria izraelite është e paaftë për të rekrutuar një gjeneratë të re ushtarësh, pasi të paraburgosurit nuk kanë ndonjë ndjenjë të motivimit për të luftuar. Sipas raporteve të medias izraelite, 44,000 ushtarë izraelitë kërkuan ndihmë nga psikiatër vitin e kaluar. Izraeli nuk mund ta ndryshojë frymën e humbjes që është me personelin e saj ushtarak, "vuri në dukje ai.

Nasrallah pastaj vlerësoi të rinjtë libanezë për guximin e jashtëzakonshëm që demonstruan në beteja për të pastruar rajonet kufitare të vendit të terroristëve të Daesh-it..

"Mediat e huaja po kërkojnë të frikësojnë popullin tonë duke e llogaritur numrin e dëshmorëve tanë. Ata që mendojnë se mund t'i tejkalojnë njerëzit tanë, janë të çuditshëm. Ne arritëm lirimin e plotë të trojeve tona kufitare nëpërmjet përpjekjeve të vazhdueshme të bëra nga ushtarët e ushtrisë libaneze dhe luftëtarët e rezistencës ", komentoi shefi i Hizbullahut.

Nasrallahu theksoi se Shtetet e Bashkuara kanë ofruar gjithmonë mbështetje financiare dhe i kanë furnizuar me armët militantët e Daeshit, duke thënë:

"Forcat amerikane intervenuan për të ndaluar ushtrinë libaneze që të niste një operacion ushtarak kundër Daesh në zonën Xhuroud al-Xharaxhir (në rajonin perëndimor Kalamoun).’

Sekretari i përgjithshëm i Hizbullahut vuri në dukje se SHBA nuk i intereson aspak interesat e shteteve rajonale në Lindjen e Mesme, duke theksuar se Uashingtoni nuk qëndron kurrë afërt aleatëve të saj dhe thjesht i sheh ato si mjete për të arritur qëllimet e veta.

Nasrallah paralajmëroi gjithashtu kundër një sulmi kimik të flamurit të rremë në provincën veriore të Sirisë, Idlib, si pretekst për sulmet ajrore kundër qeverisë së Damaskut, raportoi Press TV.

"Ndërsa Perëndimi po kërkon një justifikim për të nisur një agresion ushtarak mbi Sirinë, ajo poe mbyll njërin sy ndaj krimeve që po kryhen kundër fëmijëve të Jemenit. Askush nuk e di se në çfarë humnerë [Princi i Kurorës Saudite] Muhammed bin Salman po zhytet Arabinë Saudite dhe popullin e tij, "vuri në dukje ai.

Duke u kthyer në punët e brendshme të Libanit, Nasrallah deklaroi se retorika nxitëse kundër Hizbullahut është intensifikuar që kur zgjedhjet parlamentare u mbajtën në Liban më 6 maj 2018.

"Qëllimi i komplotit kundër Libanit është ta mbajë përgjegjësinë në të gjitha nivelet për përkeqësimin e situatës në vend. Ne jemi partia më e madhe në Liban, por ne kemi përfaqësimin më të vogël në arenën politike.