Si e prishi propagandën izraelite mesazhi i Sinvarit?

Publikuar në Jan. 1, 2024, 11:50 p.m.

Mesazhi që dha Sinvari në mes të përleshjeve të dhunshme në Gaza mund të shqyrtohet nga këndvështrime të ndryshme. Është një mesazh i rëndësishëm për liderët e rezistencës dhe publikun botëror që, në kundërshtim me pretendimet e Tel Avivit, luftëtarët e Hamasit i kanë dhënë goditje të rënda armikut izraelit. Ai thekson pavlefshmërinë e pretendimeve izraelite që ekzagjerojnë arritjet ushtarake në Gaza.

Ndërsa zyrtarët izraelitë pretendojnë se kanë arritur shumë përfitime në Gaza dhe kanë vrarë shumë luftëtarë të Hamasit; Komandantët e rezistencës palestineze kanë një përshkrim të ndryshëm të zhvillimeve në fushën e betejës dhe kjo gjë vë në pikëpyetje vërtetësinë e pretendimeve të sionistëve.

Në këtë kontekst, Jahya Sinvar, lideri i Hamasit në Gaza, i cili këto ditë është kthyer në makthin e regjimit izraelit, i ka dërguar të hënën një mesazh të gjatë dhe të rëndësishëm kryetarit dhe anëtarëve të byrosë politike të Hamasit, duke përmbledhur arritjet e lëvizjes kundër pushtimit izraelit dhe duke informuar botën në lidhje me realitetet e luftës.

Në mesazhin e tij, Sinvar theksoi se krahu ushtarak i Hamasit, Brigadat Qassam, zhvilluan një luftë të ashpër dhe të paprecedentë kundër forcave pushtuese izraelite dhe se ushtria armike pësoi viktima të rënda dhe humbje materiale.

Silvar u shpreh se: "Gjatë luftës tokësore me armikun, Brigadat Qassam shënjestruan të paktën 5000 ushtarë dhe oficerë sionistë, duke vrarë një të tretën e tyre, duke plagosur rëndë një të tretën dhe duke gjymtuar përgjithmonë një të tretën. Përveç kësaj, u shkatërruan 750 automjete ushtarake të armikut plotësisht ose pjesërisht."

Sinvar deklaroi se luftëtarët e Qassam "shtypën ushtrinë e regjimit pushtues" dhe se do të vazhdojnë rrugën e tyre për të shtypur këtë ushtri dhe nuk do të dorëzohen kurrë para kushteve të pushtuesve. Ai vlerësoi gjithashtu rezistencën e popullit palestinez në Gaza, duke u shprehur se: "Këta njerëz janë shembull i qartë i sakrificës, heroizmit, guximit, trimërisë dhe solidaritetit dhe është detyrë e udhëheqjes politike të rezistencës që të shërojë shpejt plagët e kombit tonë dhe të forcojë qëndresën e tij."

​Mesazhi që dha Sinvari në mes të përleshjeve të dhunshme në Gaza mund të shqyrtohet nga këndvështrime të ndryshme. Është një mesazh i rëndësishëm për liderët e rezistencës dhe publikun botëror që, në kundërshtim me pretendimet e Tel Avivit, luftëtarët e Hamasit i kanë dhënë goditje të rënda armikut izraelit. Ai thekson pavlefshmërinë e pretendimeve izraelite që ekzagjerojnë arritjet ushtarake në Gaza.

Ushtria izraelite ka njoftuar se vetëm 489 ushtarë të saj kanë vdekur që nga fillimi i luftës së Gazës, por shifrat e Sinvarit në lidhje me vdekjet e armikut janë shumë më të larta se humbjet e pretenduara të Izraelit.

Më herët, mediat izraelite kishin thënë se më shumë se 5,000 ushtarë ishin transferuar në spitalet në territoret e pushtuara, më shumë se 2,000 ishin gjymtuar rëndë dhe disa të tjerë ishin plagosur rëndë. Edhe drejtori i varrezave ushtarake të regjimit izraelit kishte deklaruar më parë se kishin varrosur një ushtar çdo orë, gjë që tregon se shifrat zyrtare dhe ato të ushtrisë nuk përputhen.

Kjo tregon se mesazhi i Sinvar diskrediton qeverinë e anëa së ashpër të Benjamin Netanyahut në Izrael dhe opinionin publik botëror, dhe në të njëjtën kohë zbulon aftësitë mbrojtëse të forcave palestineze të rezistencës. Meqenëse nuk ka informacione të sakta për humbjet izraelite, Sinvar publikoi se çfarë kanë fituar deri tani luftëtarët palestinezë në luftën kundër forcave izraelite.

Sipas raportimeve të mediave izraelite, gjendja e disa prej ushtarëve të plagosur ishte kritike dhe ka mundësi që ata vdiqën brenda një kohe të shkurtër. Me këtë numër të vdekjeve izraelite, forcat Qassam vranë afërsisht 2,000 ushtarë izraelitë në Gaza.

Dështimi i propagandës izraelite

Njoftimi i Sinvarit për numrin e viktimave izraelite është shumë i dhimbshëm për udhëheqësit e okupimit, e sidomos për qytetarët izraelitë të cilët janë mashtruar duke menduar se forcat izraelite kanë bërë përfitime të mëdha, për shkak se ushtria mban një regjim të rreptë censurimi për viktimat.

​Mesazhi i Sinvar mund të tregojë se grupet palestineze nuk do të pranojnë kushtet e një armëpushimi të përkohshëm humanitar të ofruar nga Tel Avivi. Numri i madh i viktimave izraelite tregon se forcat e Qassam kishin fuqi të lartë në fushën e betejës dhe nuk treguan asnjë dobësi ndaj ushtrisë izraelite të armatosur rëndë, duke i shkaktuar goditje të rënda izraelitëve në muajin e tretë të luftës kryesisht të pabarabartë.

Nga një pikëpamje tjetër, ky mesazh ekspozon falsitetin e propagandës së medias izraelite që pretendon të jetë e suksesshme në luftën kundër Hamasit dhe ekspozon realitetet e luftës para qytetarëve izraelitë, pasi qeveria Netanyahu jo vetëm që ka dështuar të sigurojë lirimin e të gjithë të burgosurve në 80 ditët e fundit, por ka vrarë disa prej tyre në sulmet ajrore. Zbulimi i fakteve në fushën e betejës ka të ngjarë ta ekspozoj kabinetin ndaj presioneve më të rënda nga publiku dhe opozita që dëshirojnë rrëzimin e tij.

Një shembull i përgënjështrimit të pretendimeve të Izraelit në lidhje me sukseset e tij në fushën e betejës është tërheqja skandaloze e brigadës elitare Golani nga Gaza, e cila nuk arriti të fitojë, ndërsa 80 luftëtarë të saj u vranë dhe u plagosën. Gjithashtu, disa parashutistë në ushtri u vendosën në pushim të detyrueshëm për të zvogëluar humbjet ushtarake.

Mesazhi i fitores së Hamasit dhe i humbjes së Izraelit nuk transmetohet vetëm nga Sinvar, por disa forca izraelite të kthyera nga Gaza kanë zbuluar realitetet e luftës që kundërshtojnë plotësisht narrativën e krijuar të qeverisë dhe ushtrisë.

Sipas rrjetit të lajmeve Al-Arabiya, Avichay Lowee, një ushtar i shquar izraelit, pranoi se numri i të vdekurve ishte shumë më i lartë dhe se dhjetëra u gjymtuan ndërsa shumica mbetën vetëm. Ai po ashtu shtoi se gjatë natës ka ikur nga frika. Ai u shpreh se edhe pse u kthye nga fronti, zjarri i RPG-së së Hamasit jehoi ende në veshët e tij dhe ndjente erën e keqe të kufomave të kalbura.

Komandantët e rezistencës së Gazës kanë deklaruar vazhdimisht se do të mbrojnë tokën dhe kauzën e tyre për sa kohë që lufta të vazhdojë. Refuzimi i Hamasit për të pranuar një armëpushim me asnjë kusht tregon se grupet palestineze kanë dorën e sipërme mbi pushtuesit dhe janë ata që vendosin kushtet për armiqtë e tyre në tryezën e bisedimeve.

Lirimi i të burgosurve izraelitë në këmbim të lirimit të të gjithë të burgosurve palestinezë dhe një ndërprerje e plotë e luftës janë kushtet e parashtruara nga Hamasi për një armëpushim.

Nga ana tjetër, mesazhi i Sinvar gjithashtu ndalon popullin e Gazës dhe Bregut Perëndimor të shqetësohen sepse forcat e rezistencës do t'i mbrojnë ata dhe tokat e tyre kundër pushtimit izraelit.

Ikje në vend të vrasjes

Në një mjedis ku grupet palestineze i rezistojnë ushtrisë izraelite, administrata e Tel Avivit ka ëndrra të reja për udhëheqësit e Hamasit në Gaza. Times of Israel raportoi të hënën, duke cituar burime, se Tel Avivi po shqyrton opsionin për të mos vrarë Sinvar-in dhe komandantin e Qassam, Muhammed Deif dhe t'u japë të burgosurve izraelitë imunitet për të shkuar në një vend tjetër në këmbim të lirimit të tyre.

Duke cituar burime izraelite që folën në kushte anonimiteti, kjo gazetë shkruante se komandantët e sigurisë dhe politikës po e vlerësonin çështjen. Por deri më tani, nuk është bërë asnjë propozim konkret në lidhje me këtë çështje dhe Tel Avivi vazhdon të fokusohet në axhendën e tij të luftës, që është shkatërrimi i udhëheqjes së Hamasit dhe kontrolli i tij mbi Gazën.

Mediat dhe zyrtarët izraelitë po përdorin taktika të vjetra për të mashtruar publikun dhe për të lënë të kuptohet se udhëheqësit e Hamasit janë në një pozitë të dobët dhe po kërkojnë një mënyrë për të shmangur luftën. Por liderët e Hamasit i dinë këto mashtrime dhe mesazhi i Sinvar-it nga qëndra e fushëbetejës tregon se rezistenca palestineze di ta prishë këtë luftë psikologjike.

Plani i ri i Izraelit, i cili prej javësh kërcënon të vrasë komandantët e Hamasit, tregon se skenari i vrasjes së Sinvarit ka dështuar, sepse izraelitët nuk kanë marrë ende informacion për vendin ku fshihet Sinvar.

Izraelitët mendojnë se me skenarin e ikjes ata mund të krijojnë një përçarje në mes të liderëve të rezistencës dhe luftëtarëve trima të Hamasit dhe t'i bëjnë ushtarët e rezistencës pesimistë për komandantët e tyre, por ky është një iluzion i lirë, sepse liderët e rezistencës nuk janë njerëz që duan të largohen nga grupet e rezistencës për të shpëtuar jetën e tyre. Gjatë dy muajve të fundit, ata kanë dëshmuar se nuk kanë frikë të jenë dëshmorë dhe të sakrifikojnë jetën e tyre për të mbrojtur çështjen e tyre dhe për të çliruar tokat palestineze dhe se çdo moment ata e llogarisin si martirizim, sepse besojnë se çdo pikë gjaku e derdhur për Palestinën do ta sjellë Izraelin një hap më afër kolapsit.

Shumë izraelitë janë të vetëdijshëm për këtë fakt. Ish-zyrtari i Shin Bet, Michael Koubi, i cili e mori në pyetje Sinvarin për 180 orë në burg, thotë se Tel Avivi e dinte mirë se Sinvar besonte në qëllimin e tij për të shkatërruar Izraelin.

"Madje edhe ai do të luftojë. Jam i sigurt se Yahya Sinvar nuk do të largohet nga Rripi i Gazës. Ai do të qëndrojë deri në plumbin e fundit,"- u shpreh ai.

Kjo do të thotë se një personazh i tillë nuk do të mashtrohet nga izraelitët dhe sa më i dobët të jetë armiku, aq më i vendosur do të jetë ai në përballjen me pushtuesit.

Në fakt, komandantët e rezistencës duhet të luftojnë armikun për të ruajtur frymën e sakrificës dhe të luftës mes palestinezëve për të shpëtuar tokën e tyre. Natyrisht, të gjithë në Gaza dhe Bregu Perëndimor tani përqafojnë opsionin e rezistencës dhe e shohin luftën e armatosur si rrugën e vetme drejt shpëtimit. Pranimi i faktit nga zyrtarë të lartë izraelitë se Hamasi është i pathyeshëm dhe se idetë e tij janë të rrënjosura në mesin e palestinezëve buron nga logjika e luftës pro-çlirimtare të lëvizjes, dhe për këtë arsye armiku nuk ka zgjidhje tjetër veçse të kapitullojë përballë vendosmërisë së palëkundur të palestinezëve.Burimi : Al Waght