Anëtari i lartë i kërkuar palestinez i Xhihadit Islamik u bë dëshmor në Jenin gjatë operacionit ushtarak izraelit

Publikuar në Nën. 4, 2022, 1:48 a.m.

Të enjten, ushtria izraelite në partneritet me agjencitë e tjera të lidhura të sigurisë nisi një operacion në Jenin për të kapur komandantin e Xhihadit Islamik Palestinez (PIJ) Farouk Salameh, i cili kërkohej për përfshirjen e tij në vrasjen e një oficeri izraelit kundër terrorizmit në fillim të këtij viti.

Sipas një deklarate të përbashkët të Agjencisë Izraelite të Sigurisë (ISA) dhe IDF, forcat izraelite bastisën një ndërtesë ku dyshonin se ndodhej Salameh. Pasoi një përleshje e armatosur dhe Salameh u largua nga vendi i ngjarjes. Gjatë kërkimit për vendndodhjen e tij, Salameh u gjet dhe më pas u vra me armë zjarri pasi ai tërhoqi armën mbi forcat izraelite.

Pas operacionit ushtarak izraelit, dega e PIJ-së në Jenin publikoi një deklaratë në zi për vdekjen e Salameh.

“Ne shpallim në Batalionin Jenin Saraya al-Quds, se vrasja e luftëtarit të madh Farouk Salameh është një operacion kriminal frikacak dhe ne nuk do të qëndrojmë duarkryq dhe se Batalioni fitimtar Saraya nuk do të heshtë për shumë kohë.

Sipas deklaratës së ushtrisë izraelite, Salameh dyshohej se kishte bashkëpunuar me "Gropën e Luanëve" me bazë në Nablus "për të kryer sulme të mëtejshme".

Duke folur për Long War Journal të FDD-së, një zyrtar ushtarak izraelit shtoi se përkatësia e Salameh me Gropën e Luanëve përfshinte "inkurajimin e aktivitetit të tyre" dhe se ai "konspiroi për t'u siguruar atyre financimin".

Përveç vrasjes së Salemeh, përdoruesit palestinezë të mediave sociale pretenduan se anëtari i PIJ-së, Tawfiq al-Shalabi u arrestua gjatë operacionit ushtarak izraelit.

Bastisja e së enjtes në Jenin është pjesë e një përpjekjeje të gjerë të krijimit të mbrojtjes izraelite për të frenuar rritjen e aktivitetit militant në Bregun Perëndimor që ka vazhduar që nga viti i kaluar. Organizatat militante si Zonja e Luanëve, PIJ dhe Hamasi janë bërë një kërcënim i madh në Bregun Perëndimor pas një rritjeje të sulmeve me armë kundër personelit të IDF dhe komuniteteve izraelite.

Edhe pse në javët e fundit, forcat izraelite kanë arritur arritje të rëndësishme kundër këtyre organizatave. Më 24 tetor, udhëheqësi i Lions' Den Wadee al-Houh u vra gjatë një operacioni të forcave izraelite në Jenin. Disa ditë më vonë, anëtari i lartë i Hamasit Muhammed Abu Khalifa thuhet se u arrestua nga IDF në Jenin.

Pasojat nga këto operacione ushtarake izraelite kanë çuar jo vetëm në eliminimin dhe arrestimin e udhëheqësve militantë, por edhe në dorëzimin e militantëve të tjerë të lartë.

Pak pas orës 21:00. të enjten, katër raketa u lëshuan nga Gaza në drejtim të Izraelit jugor. Njëri u kap nga sistemi i mbrojtjes ajrore Iron Dome dhe të tjerët nuk arritën të arrinin territorin izraelit. Ndërsa PIJ nuk e mori zyrtarisht përgjegjësinë, sulmi ka të ngjarë të ishte urdhëruar nga udhëheqja e grupit si një mesazh për Izraelin se vrasja e komandantit Salameh kishte kaluar një vijë të kuqe.