Ndërsa shumë vende dënojnë sulmin terrorist në Iran, Perëndimi vazhdon të hesht

Publikuar në Nën. 1, 2022, 12:29 a.m.

Ndërsa po shpërndahen mesazhe ngushëllimi dhe mbështetjeje nga fqinjët dhe vendet mike, vendet evropiane dhe SHBA, të cilët pretendojnë se janë mbrojtësit e vërtetë të të drejtave të njeriut, por mbështesin aktivisht organizatat separatiste dhe terroriste, heshtën kundër sulmit terrorist të Shirazit.

Në dhjetë vitet e fundit, kur lufta, dhuna dhe pasiguria kanë shkatërruar pjesën më të madhe të rajonit, Irani jo vetëm ka qenë një pionier i stabilitetit dhe sigurisë, por gjithashtu ka ndihmuar fqinjët në luftën e tyre kundër grupeve tekfiriste të mbështetura nga jashtë, duke përfshirë një valë terrori që do të dëmtojë të gjithë rajonin. Gjatë kësaj periudhe, siç tha Princi i Kurorës Saudite Muhammed bin Salman, armiqtë e Teheranit kërkuan të zvarritnin luftën në Iran për t'u hakmarrë për humbjen e tyre në fushën e betejës. Edhe pse armiqtë e tyre deri më tani nuk kanë mundur të arrijnë qëllimet e tyre brutale, kryengritjet e fundit u kanë dhënë armiqve të popullit iranian mundësinë për të realizuar një nga dhjetëra apo edhe qindra planet e tyre terroriste në Iran.

Të mërkurën në mbrëmje, pasi hyri në faltoren Shah Çerag në Shiraz, një terrorist i armatosur hapi zjarr ndaj vizitorëve, duke vrarë 15 persona dhe plagosur 20 të tjerë. Zëvendës shefi i policisë së shtetit Fars shpjegoi se terroristi është një burrë 30-vjeçar nga Bahreini, i cili hyri në faltore me një armë sulmi dhe kreu operacionin i vetëm dhe se ai gjuajti rreth 60 plumba në të gjithë ata që shihte para tij. Ky terrorist shumë shpejt u vu në shënjestër dhe u plagos nga forcat e sigurisë.

Organizata terroriste ISIS mori përgjegjësinë për sulmin. Organizata terroriste sulmoi varrin e Imam Khomeinit dhe ndërtesën e parlamentit në kryeqytet në qershor të vitit 2017.

Bota dënoi sulmin terrorist

Sulmi shkaktoi zemërim ndërkombëtar. Pas sulmit, presidenti rus Vladimir Putin i dërgoi një mesazh ngushëllimi homologut të tij iranian, Sayyid Ibrahim Reisi, duke njoftuar se Rusia është e gatshme të rrisë bashkëpunimin e saj në luftën kundër terrorizmit. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres dënoi ashpër sulmin terrorist dhe shprehu simpatinë e tij për popullin dhe qeverinë iraniane.

Sulltani i Omanit, Heytham bin Tarik, e dënoi sulmin dhe i shprehu ngushëllimet e tij Iranit.

Në deklaratën e bërë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Pakistanit dënoi masakrën e civilëve dhe shprehu mbështetje për Iranin. Ai tha se Pakistani dënon të gjitha format e terrorizmit. ministri i

Ministri i Jashtëm Mevlut Çavuşoglu tha në Twitter: “Dënojmë ashpër sulmin e tmerrshëm dhe mizor terrorist në faltoren e shiitëve në qytetin e Shirazit, Zoti i mëshiroftë të vrarët dhe shërim të shpejtë për të lënduarit.”

Muhammad Ali al-Houthi, një anëtar i Këshillit të Lartë Politik të Jemenit me qendër në Sana'a, tha se sulmi i bashkoi iranianët kundër armikut. Ai shprehu ngushëllimet e tij për udhëheqësin iranian Sayyid Ali Khamenei dhe kombin iranian.

Lideri i Lëvizjes Kombëtare të Irakut, Sayyid Ammar al-Hakim, lëshoi ​​një mesazh duke e dënuar sulmin.

Ministria e Punëve të Jashtme të Azerbajxhanit tha në një deklaratë se: “I shprehim ngushëllimet tona të sinqerta familjeve të viktimave dhe i urojmë të lënduarve shërim të shpejtë.”, duke shtuar se si një vend që përballet me terrorizmin, Azerbajxhani dënon fuqishëm të gjitha format e terrorizmit.

Ministri i Jashtëm armen Ararat Mirzoyan ishte një tjetër zyrtar që dënoi sulmin në Shiraz. “Ne ofrojmë ngushëllimet dhe ngushëllimet tona të sinqerta për popullin dhe qeverinë e Iranit pas sulmit terrorist në faltoren e Shah Çerag në qytetin e Shirazit, i cili shkaktoi humbjen tragjike të jetëve të njerëzve të pafajshëm. Të lënduarve u urojmë shërim të shpejtë.”

Në një deklaratë dënuese, Ministria e Jashtme e Venezuelës tha se: “Republika Bolivariane e Venezuelës, në kuadër të diplomacisë së paqes, dënon të gjitha format e terrorizmit që përbëjnë një kërcënim serioz për sigurinë globale”.

Grupet irakiane të rezistencës reaguan ndaj sulmit me një mesazh të përbashkët. Kays al-Hazali, Sekretari i Përgjithshëm i Asaib Ahl al-Hak, në kanalin e tij në Telegram shkroi se terroristët tekfirist dhe forcat arrogante që i ndjekin ata janë kthyer sërish në natyrën e tyre kriminale dhe barbare pasi nuk arritën të përmbushin "iluzionin e tyre të sëmurë për të kontrolluar vendet dhe kombet që rezistojnë" dhe se ata sulmuan civilët e pafajshëm në faltoren e shenjtë të bin Imam Musa Kazemit.  “Ne e dënojmë këtë akt të errët dhe vrasës vehabist, i cili shkel ndalimin e gjakderdhjes dhe sulmeve ndaj vendeve të shenjta. Ne i mbajmë përgjegjës për këtë masakër barbare, platformat që mbështesin mendimin tekfirist dhe mbështetësit e tyre dhe u bëjmë thirrje organizatave fetare dhe ndërkombëtare në mbarë botën që të përballen me sulmet provokuese kundër shiitëve.”

Ndërsa po shpërndahen mesazhe ngushëllimi dhe mbështetjeje nga fqinjët dhe vendet mike, vendet evropiane dhe SHBA, të cilët pretendojnë se janë mbrojtësit e vërtetë të të drejtave të njeriut, por mbështesin aktivisht organizatat separatiste dhe terroriste, heshtën kundër sulmit terrorist të Shirazit. Në javët e fundit, vendet perëndimore kanë akuzuar Republikën Islamike për shkelje të të drejtave të njeriut dhe kanë mbështetur rebelimet në Iran dhe kanë kërkuar respektimin e të drejtave të rebelëve. Këto vende madje kanë dhënë leje për të mbajtur demonstrata kundër Iranit për të treguar shkallën e mbështetjes për trazirat e Iranit jashtë vendit dhe për të rritur propagandën mediatike dhe politike kundër Teheranit.

Organizata terroriste ISIS, e cila pretendon se ka kryer sulmin, ushqehet nga Perëndimi dhe u formua në vitin 2014 për të përmbysur qeverinë siriane. Ish-sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton pranoi dikur se grupi terrorist ishte themeluar nga ata me fonde arabe dhe mbështetje turke.

Pas Revolucionit Islamik të vitit 1979 në Iran, më shumë se 17,000 iranianë u vranë si rezultat i sulmeve të grupeve terroriste të mbështetura dhe të pritura nga vendet perëndimore, kryesisht SHBA dhe Izraeli. Megjithatë, grupet perëndimore të të drejtave të njeriut nuk kanë ndërmarrë asnjë veprim praktik si kundërpërgjigje, madje edhe drejtuesit e disa prej këtyre grupeve jetojnë të lirë në vendet evropiane me mbështetjen zyrtare të sigurisë, financiare dhe politike të qeverive atje.

Zyrtarët izraelitë dhe sauditë, të cilët akuzojnë Iranin për ndërhyrje në punët e brendshme të shteteve të rajonit, vitet e fundit, e kanë kërcënuar vazhdimisht Iranin me një luftë të brendshme. Dërgimi i terroristëve në Iran është pjesë e projektit të tyre për të goditur Iranin. Gjatë trazirave të fundit, zyrtarët iranianë të sigurisë njoftuan se kishin zbuluar disa dërgesa armësh të lidhura me terroristët për të destabilizuar Iranin.

Përveç kryerjes së operacioneve të armatosura në Iran, ata kanë mobilizuar terrorizmin mediatik kundër Iranit me rrjetet e tyre të lajmeve me bazë në Londër të financuara nga Arabia Saudite dhe duke publikuar lajme të rreme, ata kanë udhëhequr nxitjen masive të trazirave.Burimi : Al Waqt