Iranianët mbajnë mitingje në mbarë vendin për të dënuar trazirat, përdhosjen e shenjtërive

Publikuar në Shta. 26, 2022, 6:26 a.m.

Miliona iranianë dalin në rrugë në të gjithë vendin për të dënuar aktet e vandalizmit dhe përdhosjes së shenjtërive islame nga rebelët në ditët e fundit, ndërsa protestat e dhunshme në rrugë kanë shpërthyer në disa qytete iraniane për vdekjen e një gruaje të re, e cila vdiq në spital disa ditë pasi u shemb në një stacion policie në kryeqytetin Teheran.

Njerëzit dolën në rrugë në shumë qytete dhe qyteza, duke përfshirë qytetin e shenjtë të Mashhadit, qytetin veriperëndimor të Qazvinit, qytetin qendror të Esfahanit si dhe qytetet perëndimore Hamedan dhe Yasuj, për të treguar unitetin dhe zemërimin e tyre ndaj akteve të fundit të sabotim i kryer nga rebelët.

Protestat kanë shpërthyer në disa qytete iraniane për vdekjen e 16 shtatorit të Mahsa Amini, një gruaje të re iraniane e cila vdiq në spital disa ditë pasi u rrëzua në një stacion policie në kryeqytetin Teheran, ku ajo dhe një grup të tjerëve po merreshin me arsim. trajnim mbi rregullat e kodit të veshjes.

Pavarësisht sqarimeve të zyrtarëve iranianë mbi rrethanat e vdekjes së Amini, protestat e dhunshme në rrugë kanë çuar në sulme ndaj oficerëve të sigurisë dhe akte vandalizmi kundër pronës publike dhe shenjtërive.

Duke folur të premten, Ministri i Brendshëm i Iranit, Ahmad Vahidi, tha se trazirat që pasuan vdekjen e Amini, nuk kishin të bënin me ngjarjen tragjike, duke deklaruar se çështja po shfrytëzohej nga protestuesit për të nxitur kaos dhe për të bërë kërdi në të gjithë vendin.

Javën e kaluar, policia iraniane publikoi pamjet e CCTV, të cilat tregojnë Amini duke u rrëzuar në komisariat.

Videoja hodhi poshtë pretendimet se ajo ishte rrahur, duke mohuar çdo kontakt fizik me të.

Dr Massoud Shirvani, një neurokirurg, tha për kanalin televiziv IRIB TV2 më 20 shtator se gruas së ndjerë iu hoq një tumor në tru në moshën 8-vjeçare.

“Mahsa Amini u trajtua me barna pas operacionit nën mbikëqyrjen e një endokrinologu,” tha mjekja.Burimi : Press Tv