Takohen krerët e Hezbollahut dhe Xhihadit Islamik; diskutojnë çështjet rajonale, bashkëpunimin më të ngushtë

Publikuar në Gus. 25, 2022, 1:26 a.m.

Sekretari i përgjithshëm i lëvizjes së rezistencës Hezbollah dhe shefi i Xhihadit Islamik u takuan të mërkurën dhe diskutuan zhvillimet e fundit në rajon, duke përfshirë Rripin e Gazës të rrethuar dhe Bregun Perëndimor të pushtuar, si dhe bashkëpunimin e ardhshëm midis dy grupeve.

Sejjid Hassan Nasrallah dhe Ziyad Nakhalah u takuan në një periferi jugore të Bejrutit, duke shqyrtuar ngjarjet e fundit në territoret e pushtuara palestineze dhe sulmin e fundit ushtarak izraelit në Gaza, raportoi rrjeti televiziv i lajmeve në gjuhën arabe të Libanit, al-Mayadeen.

Nasrallah dhe Nakhalah vlerësuan betejën në fushë, si dhe "aspektet e saj politike dhe mediatike", thuhet në raport.
U diskutua edhe për bashkëpunimin e ardhshëm mes dy lëvizjeve të rezistencës.

Dyshja zhvilloi gjithashtu bisedime për “rolet e pritshme të partive të ndryshme në Boshtin e Rezistencës në fazën tjetër”.

Të hënën, lëvizjet e rezistencës Hamas dhe Xhihadi Islamik me bazë në Gaza vlerësuan rrugën e rezistencës si "opsionin strategjik" për t'u përballur me pushtimin izraelit të territoreve palestineze dhe aktet e agresionit të regjimit të Tel Avivit, duke theksuar se nuk ka asnjë kthesë në qëndrim.

Të dy lëvizjet, në një deklaratë të përbashkët të lëshuar pas një takimi të nivelit të lartë të udhëheqësve të tyre në qytetin e Gazës, thanë se rezistenca është një qasje strategjike dhe e pandryshueshme për ta dhe nënvizuan se koordinimi midis dy grupeve është në kulmin e tij.

“Ne paralajmërojmë armikun [izraelit] kundër rezistencës së guximshme të kombit tonë përballë tradhtisë së tij të mundshme. Përgjigja jonë ndaj një marrëzie të tillë do të jetë vendimtare dhe gjithëpërfshirëse”, thuhet në deklaratë.

Lëvizjet e Hamasit dhe Xhihadit Islamik vlerësuan gjithashtu formimin e Dhomës së Përbashkët të Operacioneve si një arritje kombëtare dhe theksuan se grupet e rezistencës palestineze do të punojnë së bashku për të forcuar rolin dhe pozicionin e saj dhe për të arritur çlirimin e plotë të territoreve të pushtuara palestineze.
Regjimi izraelit kreu masakër të re në Rripin e Gazës të rrethuar më 5 gusht, e cila vrau 49 palestinezë, duke përfshirë 17 fëmijë dhe Taysir al-Jabari, një komandant i lartë i lëvizjes së Xhihadit Islamik, gjatë sulmit treditor.

Sulmet ajrore izraelite i shtynë Brigadat al-Quds, krahu ushtarak i Xhihadit Islamik, të përgjigjen duke gjuajtur qindra raketa në drejtim të territoreve të pushtuara, duke i shtyrë forcat e regjimit në këmbë.

Hakmarrja e fortë, siç u zotua nga grupi i rezistencës, e detyroi Tel Avivin të pranonte një armëpushim të ndërmjetësuar nga Egjipti, i cili hyri në fuqi vonë më 7 gusht.Burimi : Press Tv