Sulmet me të shtëna lënë gati 10 kolonë izraelitë të plagosur, disa në gjendje kritike, në al-Quds të pushtuar

Publikuar në Gus. 15, 2022, 4:36 p.m.

Raportet e hershme nga mediat izraelite treguan se kishte dy sulme në dy lagje të veçanta të al-Quds-it të pushtuar.

Sipas Press TV, ata thanë se të shtënat u qëlluan drejt një autobusi në një rrugë pranë Murit Perëndimor, dhe gjithashtu në një parking jashtë njërës prej portave të qytetit të vjetër të al-Quds.

Disa orë më vonë, Channel 12 i Izraelit raportoi se operacioni ishte një operacion kompleks dhe u zhvillua në tre vende të ndara, pasi kishte në shënjestër një autobus izraelit, më pas një automjet dhe në fund kolonët e këmbësorëve.

Rrjeti i lajmeve izraelite Kan tha se operacioni u krye nga një person i armatosur i cili qëlloi 10 të shtëna brenda 10-15 sekondave, duke synuar një autobus dhe dy automjete dhe u tërhoq nga vendi i ngjarjes.

Raporti vuri në dukje se pas të shtënave, forcat e regjimit kanë penguar të gjithë kolonët të dilnin përmes Murit al-Buraq në al-Quds.

Burimet palestineze thonë se një numër i madh i forcave izraelite kanë sulmuar lagjen Silwan të al-Quds, duke kërkuar për sulmuesin.

Ata shtuan se dronët izraelitë fluturuan gjithashtu mbi lagjen Silwan në kërkim të sulmuesit, i cili është ende i lirë.

Lëvizja e rezistencës palestineze, Hamasi, reagoi ndaj operacionit al-Quds, duke e përshkruar atë si një reagim të natyrshëm nga palestinezët ndaj akteve të agresionit të kryera nga kolonët izraelitë dhe krimeve të tyre të përditshme kundër "popullit tonë, tokës tonë dhe vendeve tona të shenjta".

Zëdhënësi i Hamasit, Fawzi Barhum, tha: "Masat shtypëse të okupatorëve dhe intensifikimi i masave të sigurisë kundër popullit tonë në Al-Quds nuk do ta dobësojnë vendosmërinë e tyre".

Rreth 74 palestinezë, përfshirë 37 fëmijë palestinezë, janë martirizuar deri më tani këtë vit, shumë prej tyre si rezultat i përdorimit të forcës vdekjeprurëse nga autoritetet izraelite në një mënyrë të përshkruar nga Zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Territoret e Pushtuara si shkelje. të së drejtës ndërkombëtare për të drejtat e njeriut.Burimi : Pars Today