3 ushtarakë të vrarë ndërsa mbrojtja e Sirisë përballet me objektivat ‘armiqësorë’ izraelitë

Publikuar në Gus. 15, 2022, 4:23 p.m.

Ushtria e bëri njoftimin të dielën, duke thënë se tre ushtarakë të tjerë ishin plagosur gjithashtu gjatë sulmeve.

Duke cituar korrespondentin e tij në zonë, rrjeti i lajmeve në gjuhën arabe iraniane al-Alam tha se raketat izraelite kishin shënjestruar pjesën jugore të Tartus, në vijën bregdetare perëndimore të Sirisë.

Gazetari i rrjetit tha se tre shpërthime kishin ndodhur në qiellin e Tartusit, duke shtuar se ambulanca dhe punonjës të ndihmës ishin dërguar në zonë.

Një burim ushtarak i tha SANA, "Mbrojtja jonë ajrore u përball me agresionin, rrëzoi disa nga raketat".

Mediat libaneze thanë se sulmi ishte kryer nga avionë luftarakë izraelitë nga hapësira ajrore libaneze. Kanali 12 i regjimit izraelit konfirmoi se sulmi ishte kryer nga avioni sulmues i regjimit.

Siria dhe regjimi izraelit janë teknikisht në luftë për shkak të pushtimit të Lartësisë Golan të Sirisë nga ky i fundit nga viti 1967 deri më sot.

Izraeli ka një prani të konsiderueshme ushtarake në territor, të cilin e përdor si një nga pikat e tij të lëshimit për sulme kundër tokës siriane.

Sulmet e regjimit në Siri filluan të rriten ndjeshëm në shkallë dhe frekuencë pas vitit 2011, kur Siria u gjend në kontrollin e militantizmit dhe terrorizmit të shfrenuar të mbështetur nga jashtë.Burimi : Pars Today