Ku po shkon tensioni i Moskës në Tel Aviv?

Publikuar në Qershor 22, 2022, 6:15 p.m.

Tensioni i fundit në mes të Rusisë dhe regjimit racist izraelit hyri në një fazë të re kur Rusia paraqiti një projekt-rezolutë kundër regjimit racist në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Agjencia e lajmeve YDH përfshiu deklaratat e mëposhtme në analizën e lajmeve të publikuar nga Rusia në lidhje me sulmin me raketa të regjimit racist izraelit në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut javën e kaluar, duke ndërmarrë një hap unik dhe duke e çuar çështjen në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Burimet e lajmeve të regjimit sionist raportuan se Rusia synon ta çojë këtë çështje në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke ndërmarrë një hap që nuk e ka bërë më parë, pasi avionët izraelitë bombarduan aeroportin e Damaskut dy javë më parë.

Vështrim i përgjithshëm

- Tensionet diplomatike mes Rusisë dhe regjimit sionist po kalojnë në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për të miratuar një rezolutë kundër regjimit racist izraelit.

– Sulmi terrorist i regjimit sionist në aeroportin e Damaskut dy javë më parë bëri që Moska të reagojë ashpër.

 

 

– Kur filluan konfliktet në Ukrainë, qëndrimi antirus dhe properëndimor i regjimit sionist shkaktoi reagimin e autoriteteve ruse. Vlerësohet se kjo situatë mund të ndikojë në të ardhmen e marrëdhënieve mes Rusisë dhe regjimit sionist në rajon.

Analiza e situatës

Agjencia zyrtare siriane e lajmeve SANA raportoi se më 12 qershor, mbrojtja ajrore siriane iu përgjigj sulmit raketor të ushtrisë së regjimit sionist që synonte jugun e Damaskut. Ky sulm terrorist shkaktoi dëme të mëdha në aeroportin e Damaskut si pasojë, dhe ministria siriane e transportit deklaroi se të gjitha fluturimet u ndaluan deri në një njoftim të dytë.

Ky sulm, i cili është vazhdimësi e sulmeve të ushtrisë së regjimit sionist në shkelje të sovranitetit të Sirisë, shkaktoi një reagim të ashpër nga Moska. Në të njëjtën ditë, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Maria Zakharova, bëri një deklaratë dhe tha: "Vazhdimi i bombardimeve kundër Sirisë është kundër ligjit ndërkombëtar dhe është krejtësisht i paligjshëm. Ne e dënojmë fuqishëm këtë sulm provokues të Izraelit në aeroportin e Damaskut, i cili është një pjesë jashtëzakonisht e rëndësishme e infrastrukturës civile të Sirisë”.

Tensionet vazhduan, mediat izraelite raportuan se ambasadori rus i regjimit sionist, Izak Ben Zvi, u thirr në ministrinë e jashtme ruse. I dërguari special i presidentit rus Vladimir Putin për Azinë Perëndimore dhe Afrikën dhe zëvendësministri i Jashtëm rus Mikhail Bogdanov i tha ambasadorit të regjimit sionist se deklarata e Tel Avivit për sulmin në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut nuk ishte bindëse. Ai theksoi gjithashtu se Moska pret sqarime të mëtejshme në kuadër të mekanizmit ekzistues për të parandaluar ngjarje të tilla të rrezikshme midis Rusisë dhe Izraelit.

Përfaqësuesi Special i Rusisë për Sirinë Aleksander Lavrentiyev gjithashtu e përshkroi sulmin e regjimit sionist në territorin sirian si të papranueshëm dhe tha se Moska do të shqyrtojë dhe fokusohet në sulmet në rritje të Izraelit në territorin sirian.

Tensionet u përshkallëzuan edhe më shumë dhe sipas burimeve të lajmeve të regjimit sionist, Rusia po përgatit një projekt-rezolutë anti-izraelite për ta paraqitur në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe Izraelit i kërkohet të bëjë një deklaratë për këtë temë në projekt-rezolutë. Në draftin e përmendur, “Ky sulm, i cili u krye në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare, dëmtoi stabilitetin, cenoi sovranitetin e Sirisë dhe vendeve të tjera. Ata që janë përgjegjës për këtë sulm duhet të përgjigjen; sepse i ka bërë dëm të madh ndihmave tona humanitare për Sirinë”, thuhet në deklaratë.

Rusia, së fundmi në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, e përshkroi vendimin e saj për të ndërtuar vendbanime të reja në rajonin sirian të Golanit, i cili është nën pushtimin e regjimit sionist, si një përpjekje për të dobësuar stabilitetin në rajon.

Tensioni midis Rusisë dhe regjimit sionist nuk u kufizua vetëm në thirrjen e ambasadorit në ministrinë e jashtme në lidhje me çështjen e Sirisë në javët e fundit. Ka pasur tensione në marrëdhëniet mes dy palëve, të cilat cilësohen si “marrëdhënie strategjike”, për shkak të fillimit të konflikteve në Ukrainë dhe anashkalimit të regjimit sionist me Ukrainën.

Pika fillestare për këtë ishte votimi i regjimit sionist për të pezulluar anëtarësimin e Rusisë në Komisionin e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut. Me këtë qëndrim, regjimi sionist i tregoi Moskës se iu dorëzua presioneve të Perëndimit për të mbajtur një qëndrim antirus, pavarësisht pretendimeve të tij për të qenë ndërmjetës në çështjen e Ukrainës.

Në një deklaratë, Ministria e Punëve të Jashtme ruse theksoi se shpreh keqardhje për hapin e ndërmarrë nga regjimi sionist dhe tha se kjo është një përpjekje e dobët për të mashtruar publikun ndërkombëtar për çështjen palestineze duke shfrytëzuar çështjen e Ukrainës.

Pas kësaj, ky tension u shfaq në aspekte të ndryshme. Për shembull, pasi anëtarët e parlamentit të regjimit sionist talleshin verbalisht me ambasadorin rus Anatoly Viktorov, ambasadori rus reagoi dhe u largua nga parlamenti. Përveç kësaj, pasi ministri i jashtëm i regjimit sionist, Yair Lapid, akuzoi Rusinë për kryerjen e krimeve të luftës në Ukrainë, Rusia thirri në ministrinë e jashtme Aleks Ben Zvi, ambasadorin e regjimit pushtues.

Nga ana tjetër, deklaratat e ministrit të Jashtëm rus Sergej Lavrov se “Hitleri mund të ketë edhe gjak hebre” shkaktoi zemërim te regjimi sionist dhe regjimi thirri ambasadorin rus në ministrinë e jashtme dhe kërkoi shpjegim për fjalët e Lavrov.

Përfundimi

Ndërsa zhvillimet e fundit tregojnë se qëndrimi antirus i regjimit sionist nisi me çështjen e Ukrainës dhe vazhdoi me sulmet e tij në territorin sirian, Rusia pritet të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj regjimit sionist në Siri.

 

 

Sipas lajmeve të Times of Israel, një prej organeve mediatike sioniste, përpara reagimit të ashpër unik të Rusisë ndaj sulmit në aeroportin e Damaskut dy javë më parë, Izraeli duhet të shohë konfliktin me Rusinë dhe pas sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, është duke shkuar gjithnjë e më shumë në Kiev.Ajo dëshiron të bredh lirshëm në hapësirën ajrore siriane, e cila është nën kontrollin rus, duke mbështetur Sirinë. Sipas Times of Israel, zyrtarët izraelitë thanë se sulmi në Siri do të vazhdojë pavarësisht nga kundërshtimi i Rusisë.

Ndërsa mediat e regjimit sionist deklaruan se Rusia kishte gjuajtur raketa S-300 në drejtim të avionëve izraelitë që sulmuan Sirinë për herë të parë dhe se ky ishte një tregues se Rusia kishte filluar të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj Izraelit, zëvendësministri rus Mikhail Bogdanov tha se Sulmuesi i Rusisë në Siri mohoi akuzat se ai kishte gjuajtur raketa S-300 ndaj avionëve izraelitë; megjithatë, ai tha se Moska pret një qëndrim më objektiv nga regjimi izraelit për krizën në Ukrainë.Burimi : Yakın Doğu Haber