Israel Hayom: Nuk është e mundur të parandalohen 150,000 raketat e Hezbollahut / Nuk mund t'i mbrojmë kolonët

Publikuar në Nën. 29, 2021, 4:39 a.m.

Regjimi izraelit po përgatitet për një konflikt ushtarak shumëpalësh pas zhvillimeve të fundit në rajonin e Lindjes së Mesme, fitoreve të grupeve të rezistencës në Siri, Palestinë dhe Jemen, dhe ndikimin dhe rolin në rritje rajonale të Hezbollahut.

Një raport i ri zbulon se Hezbollahu libanez ka më shumë se 100,000 raketa, duke theksuar se ato mund të synojnë kudo në territorin e pushtuar nga Izraeli dhe se regjimi i Tel Avivit ka një rrugë të gjatë për të bërë përpara se situata të ndryshojë.

Regjimi izraelit po përgatitet për një konflikt ushtarak shumëpalësh pas zhvillimeve të fundit në rajonin e Lindjes së Mesme, fitoreve të grupeve të rezistencës në Siri, Palestinë dhe Jemen, dhe ndikimin dhe rolin në rritje rajonale të Hezbollahut. Regjimi racist përballet me shqetësimet serioze të sigurisë dhe mangësitë ushtarake të nevojshme për të ruajtur status quo-në, raportoi e përditshmja hebraike Israel Hayom.

Raporti e përshkroi luftën 33-ditore të Izraelit kundër Libanit në verën e vitit 2006 si një këmbanë alarmi për regjimin, duke deklaruar se zonat e pushtuara tani janë në rrezen e më shumë se 100,000 raketave në Liban, si dhe dhjetëra mijëra të Gazës, me bazë luftëtarët palestinezë të rezistencës.

 

Israel Hayom gjithashtu thekson se sistemet ekzistuese të raketave të Izraelit nuk janë në gjendje të kapin një numër kaq të madh raketash dhe nuk mund të mbrojnë kolonët izraelitë.

Mediat izraelite vlerësojnë se Hezbollahu libanez tani ka një arsenal prej 150,000 raketash të llojeve të ndryshme dhe paralajmëron se nëse shpërthen lufta, lëvizja e rezistencës mund të lëshojë deri në 3,000 raketa në ditë në zonat e pushtuara.

Hezbollah thotë se ka dyfishuar madhësinë e arsenalit të tij raketor brenda një viti, duke i mbajtur të gjitha zonat e pushtuara brenda rrezes së raketave të tij precize.

Rrjeti televiziv i lajmeve al-Mayadeen i Libanit citoi web site-n izraelit hebraik Walla më 14 korrik të thoshte, "Sipas vlerësimeve të ushtrisë okupatore izraelite, Hezbollah ka 150,000 raketa të llojeve të ndryshme në arsenalin e saj".

Në raport thuhej se arsenali i Hezbollahut përfshin "raketa me rreze veprimi nga 15 deri në 700 kilometra, raketa me krahë me rreze veprimi prej 200 kilometrash dhe mjete ajrore pa pilot me rreze veprimi prej 400 kilometrash".

“Ushtria izraelite vlerëson se në çdo konflikt të ardhshëm me Organizatën (Hezbollahun), do të lëshohen afërsisht 1,000-3,000 raketa në ditë”, shtoi raporti.

Nga ana tjetër, Gadi Eisenkot, ish-shefi i shtabit të ushtrisë së regjimit sionist, duke folur për The Jerusalem Post në fillim të korrikut, tha se lëvizja e rezistencës ka mijëra raketa me rreze të gjatë dhe dhjetëra ose më shumë raketa të drejtuara me saktësi dhe paralajmeroi kërcënimin "unik" ndaj regjimit nga Hezbollahu, i cili ka gjithsej 150,000 raketa.Burimi : Press Tv