Irani nis stërvitjet e mëdha ushtarake në Gjirin e Omanit vetëm disa ditë pas konfrontimit me marinën amerikane

Publikuar në Nën. 8, 2021, 12:28 a.m.

Sipas zyrtarëve, stërvitjet shpresojnë të ruajnë stabilitetin rajonal

Më 7 nëntor, Ushtria iraniane filloi stërvitjet masive ushtarake në rajonin bregdetar juglindor të Iranit dhe në zonat detare në Detin e Omanit, të cilat përfshijnë të gjitha njësitë ajrore, forcat speciale dhe brigadat e reagimit të shpejtë.

Stërvitjet Zolfaqar-1400 do të mbulojnë një sipërfaqe prej mbi një milion kilometra katrorë, duke u shtrirë nga pjesët lindore të ngushticës strategjike të Hormuzit deri në shpatin verior të Oqeanit Indian dhe pjesë të Detit të Kuq, sipas raportimeve të Agjencisë së Lajmeve Tasnim.

Trupat që shërbejnë në këmbësorinë e Ushtrisë, njësitë e blinduara, regjimentet e mekanizuara, Marina, Forcat Ajrore dhe Mbrojtja Ajrore kanë marrë pjesë në fazën kryesore të stërvitjes ushtarake.

Kundëradmirali Mahmoud Mousavi njoftoi se divizionet taktike dhe bregdetare në lojën e luftës kanë përdorur pajisje të ndryshme të luftës elektronike dhe dronë, duke përfshirë dronë të ndryshëm si Ababil-3, Yasir, Sadeq, Mohajer-4 dhe Simorgh, përveç P3F, RF4 dhe Avion Boeing 707.

Muajin e kaluar programi i zhvillimit të dronëve të Republikës Islamike u godit nga një raund i ri sanksionesh amerikane, të cilat erdhën pavarësisht gatishmërisë së zyrtarëve iranianë për t'u kthyer në bisedimet për ringjalljen e JCPOA.

Për më tepër, stërvitjet filluan vetëm disa javë pas një konfrontimi detar midis Korpusit të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) dhe Marinës së SHBA-së në Detin e Omanit.

IRGC pretendon se forcat amerikane u përpoqën të ridrejtonin një cisternë nafte që transportonte karburant iranian në një vend të paspecifikuar për të vjedhur ngarkesën. Megjithatë, forcat detare të IRGC morën kontrollin e cisternës duke e hipur në të me helikopterë dhe duke e ridrejtuar drejt ujërave territoriale iraniane.

Si përgjigje, SHBA dërgoi helikopterë dhe anije luftarake duke shpresuar të ridrejtonin anijen, madje duke bllokuar rrugën e saj, por asnjë nga përpjekjet e tyre nuk ishte e suksesshme.

Cisterna me flamur vietnamez tani është vendosur në mënyrë të sigurt në ujërat iraniane në Detin e Omanit.Burimi : The Cradle