Forcat detare të IRGC-së do të armatosen me raketa lundrimi me rreze prej 2000 km në të ardhmen e afërt

Publikuar në Tet. 17, 2021, 11:40 a.m.

Komandanti kryesor i Trupave të Gardës së Revolucionit Islamik të Iranit (IRGC) Gjeneral Major Hossein Salami thotë se njësitë detare të forcave të tij do të armatosen me raketa lundruese me një rreze operacionale deri në 2,000 kilometra dhe të afta për të synuar anijet në lëvizje në të ardhmen e afërt.

Gjatë një vizite të së Premtes në njësitë detare të IRGC të bazuara në ishujt e Gjirit Persik dhe Ngushticën e Hormuzit, Gjeneral Major Salami përshëndeti aftësitë mbrojtëse dhe sulmuese të marinës së IRGC, veçanërisht në fushën e lundrimit, dhe tha se forca ka bërë një arritje të madhe duke u rritur shpejtësia e skafeve të tij në gati njëqind nyje në orë.

Ai shtoi se marina e IRGC -së ka bërë përparim të konsiderueshëm në zhvillimin dhe prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot, dhe tani posedon qindra dronë zbulues, mbikëqyrës, luftarakë dhe kamikaze me rreze të ndryshme operacionale deri në 1.200 kilometra (745 milje).

Forca detare e IRGC, tha ai, do të vazhdojë të rrisë gamën e dronëve të saj.

Marina e IRGC gjithashtu aktualisht ka raketa me rreze të ndryshme prej 35, 90, 300 dhe 700 kilometrash në inventarin e saj.

"Në të ardhmen e afërt, forca detare do të armatoset me raketa lundrimi me një rreze prej 2,000 kilometrash, dhe të afta për të synuar anijet në lëvizje," tha shefi i IRGC.

Gjenerali Salami vazhdoi duke thënë se marina e IRGC -së ka zhvilluar sisteme të ndryshme të grumbullimit të sinjaleve, bllokuesit dhe sistemet e luftës elektronike, dhe se pajisja zgjeroi aftësitë mbrojtëse dhe sulmuese të forcës.

Komandanti i Njësisë së Dronit Valiasr të Ushtrisë, Gjeneral Brigade Shahram Hassannejad, gjithashtu vlerësoi teknologjinë e dronëve iranianë, duke deklaruar se një veçori e tillë ka lehtësuar dizajnin, prodhimin, aplikimin dhe rishikimin e tyre.

Ai i tha IRNA-s në një intervistë të botuar të Shtunën se aftësitë e avionëve pa pilot iranianë janë përmirësuar jashtëzakonisht vitet e fundit, dhe ata tani janë të pajisur me teknologji të teknologjisë së fundit dhe gëzojnë taktika të sofistikuara luftarake.

"Ajo që i bën dronët iranianë një ndryshues lojërash në rajon dhe botë është vendësia e tyre. Do të thotë që ne kemi përdorur teknologji krejtësisht të prodhuar në shtëpi në prodhimin, përdorimin dhe rregullimin e tyre. Ne nuk jemi të varur nga asnjë vend për sa i përket prodhimit të dronëve dhe thjesht mund t'i zëvendësojmë ato, "tha ai.

Ai shtoi, "Dronët iranianë gjithashtu janë projektuar dhe ndërtuar në përputhje me klimën dhe karakteristikat strategjike të zonave të tyre operacionale. Irani ka kushte të ndryshme të motit dhe dronët tanë mund të kryejnë misionet e tyre mbi dete, male dhe zona të shkreta. "

Gjeneral brigade Hassannejad tha se Komanda Qendrore e SHBA (CENTCOM) ka pranuar epërsinë ajrore të Iranit në rajon për shkak të flotës së tij të madhe të dronëve luftarak.

Ekspertët dhe teknikët ushtarakë iranianë vitet e fundit kanë bërë përparim të madh në zhvillimin dhe prodhimin e një game të gjerë të pajisjeve të prodhuara në vend, duke i bërë forcat e armatosura të vetë-mjaftueshme në këtë drejtim.

Zyrtarët iranianë kanë nënvizuar në mënyrë të përsëritur se Republika Islamike nuk do të hezitojë të ndërtojë aftësitë e saj mbrojtëse, duke theksuar se aftësitë e tilla janë krejtësisht të destinuara për qëllime të mbrojtjes dhe nuk do të jenë kurrë objekt negociatash.