Forcat Sioniste Ndalojnë Anëtarin e Lartë të Xhihadit Islamik në Bregun Perëndimor

Publikuar në Mars 6, 2021, 1:28 a.m.

Ushtarët izraelitë bastisën pjesë të ndryshme të Bregut Perëndimor të Mërkurën, duke arrestuar dhjetëra Palestinezë, duke përfshirë një anëtar të lartë të lëvizjes Islamike të Xhihadit.

Udhëheqësi Islamik i Xhihadit, Bassam Sa’adi, u rrëmbye nga trupat Sioniste në shtëpinë e tij në një kamp refugjatësh në Jenin, raportoi RT Arabisht.

Rreth 30 automjete ushtarake sioniste hynë në kampin e refugjatëve në agim dhe rrethuan shtëpinë e Sa’adiut.

Dhjetëra të rinj protestuan ndaj pushtimit dhe hodhën gurë drejt ushtarëve, të cilët qëlluan me plumba të drejtpërdrejta, plumba çeliku të veshura me gome, bomba gazi dhe granata tronditjeje, duke plagosur një të ri dhe dy gra.

Burime lokale thanë se disa luftëtarë të rezistencës së armatosur u përfshinë në një shkëmbim të shkurtër zjarri të gjallë me ushtarët pushtues.

Ata thanë se ushtarët lidhën dhe shpërthyen dyert kryesore të shtëpisë dhe detyruan anëtarët e familjes në një dhomë, para se të kontrollonin me dhunë pronat.

Ata më pas vunë prangat Sa’adi dhe e çuan në një vend të paditur.

Forcat sioniste arrestuan gjithashtu nipin e tij në një sulm ndaj shtëpisë së tij.

Bassam Sa’adi, 61 vjeç, është arrestuar nga regjimi i Tel Avivit disa herë dhe ka kaluar 13 vjet në burgjet izraelite.

Lëvizja Xhihadi Islamike në një deklaratë dënoi masën si një përpjekje nga regjimi okupator për të përshkallëzuar tensionet përpara zgjedhjeve Palestineze.Burimi : IQNA