Izraeli ka kampe daesh në Siri: kleriku irakian

Publikuar në Shk. 24, 2021, 2:29 a.m.

Një klerik i lartë irakian tha se Shtetet e Bashkuara kanë transferuar drejtimin e kampeve të grupit terrorist të Daesh në Siri në agjencinë spiun të regjimit sionist.

Jabbar al-Mamouri, president i bashkimit të dialrëve muslimanë në Diyalën e Irakut, tha se drejtimi i kampeve është transferuar nga Agjencia Qendrore e Inteligjencës Amerikane (CIA) në Website izraelite, njoftoi al-Maalomah.

Ai shtoi se refuzimi i avionëve ushtarak amerikan për të synuar kampet Daesh dhe lëvizjet amerikane për të siguruar kampet janë të gjitha indikacionet se Uashingtoni është mbështetësi më i madh i grupit terrorist.

Mamoura theksoi se ka qenë politika e Shteteve të Bashkuara për të krijuar grupe terroriste dhe ekstremiste që nga dekada më parë, duke iu referuar Al-Kaidës dhe Daeshit si disa nga grupet e krijuara nga Uashingtoni.

Ai gjithashtu tha se siguria e sigurimit në Irak kërkon rritjen e masave të mbrojtjes dhe mbrojtjes në kufirin e Irakut-Sirisë.Burimi : IQNA