Hezbollahu zotohet një përgjigje e fortë për çdo agresion izraelit

Publikuar në Shk. 20, 2021, 5:51 a.m.

Sekretari i përgjithshëm i Hezbollahut paralajmëroi regjimin izraelit që të mos luante me zjarr, duke thënë se çdo akt izraelit i agresionit kundër Libanit do të plotësohet me një përgjigje të fortë nga lëvizja e rezistencës.

Sejjid Hassan Nasrallah bëri vërejtjet në një fjalim televiziv të martën në përkujtim të përvjetorit të martirëve të një numri të komandantëve të lartë të Hezbollahut, duke përfshirë Imad Mughniyeh, i cili u vra në Siri në shkurt të vitit 2008.

Nasrallah këmbënguli që Hezbollahu nuk kërkon një konfrontim ushtarak, por do të shfaqë një rezistencë shumë më të fortë se kurrë më parë nëse ajo është shtyrë në një.

"Izraeli kurrë nuk ka angazhuar për të drejtën ndërkombëtare, [regjimi ka] qytetet e shkatërruara dhe ka vrarë civilë në të gjitha luftërat e saj", tha shefi i Hezbollahut në fjalimin televiziv.

"Ne nuk po kërkojmë një konfrontim, por ne nuk e harrojmë gjakun e dëshmorëve tanë," nënvizoi ai. "Nëse ndodh një konfrontim ne do t'i përgjigjemi asaj; Nëse ju sulmoni qytetet tona ne do të sulmojmë tuajat; Nëse ju targetoni fshatrat tona, ne do të bombardojmë vendbanimet tuaja ".

Duke iu referuar stërvitjeve të luftës izraelite që ndodhën përgjatë kufirit libanez më parë këtë muaj, Nasrallah paralajmëroi regjimin e zënë kundër frikësimit dhe tha se stërvitjet luftarake do të ishin një lojë e rrezikshme për izraelitët dhe do të sillnin pasoja të padëshirueshme.

"Duhet të shpërthejë lufta, izraelitët do të shohin ngjarje që nuk kanë dëshmitarë që nga viti 1948. Pra, mos e luani me zjarr. Ne jemi në epokën e rezistencës, "tha Nasrallah, duke iu referuar krijimit të paligjshëm të regjimit në territorin palestinez të pushtuar në vitin 1948.

Mbështetja e ditarit amerikan për hapin pozitiv të Luftës së Jemenit '

Gjatë fjalës televizive, Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes së Rezistencës së Hezbollës libaneze përshëndeti si një "hap pozitiv" njoftimi i Uashingtonit për të ndaluar mbështetjen e saj për agresionin e udhëhequr nga Saudite kundër Jemenit.

Nasrallah tha se vendimi i SHBA erdhi si rezultat i "qëndrueshmërisë së jemenëve" si forcat e Jemenit dhe luftëtarët aleatë nga komitetet popullore janë në një pozicion të avancuar në të gjitha frontet.

Shefi i Hezbollahut theksoi gjithashtu se njoftimi ishte një shkak për shqetësim për regjimin saudit dhe izraelit.

Presidenti i SHBA Joe Biden njoftoi më parë në muajin e një fundi për mbështetjen e Uashingtonit për agresionin e udhëhequr nga Saudite mbi Jemenin, në një ndryshim të politikës së jashtme të administratës së mëparshme.

Rijad, së bashku me shefin e saj të aleatëve në mesin e tyre duke qenë Emiratet e Bashkuara Arabe (UAE), filluan një luftë ndaj Jemenit në mars të vitit 2015 me qëllim të riinstalimit të ish-qeverisë pro-Riad të Jemenit dhe duke shkatërruar lëvizjen popullore Houthi Ansarullah.

Lufta, e cila është shoqëruar edhe nga një rrethim gjithëpërfshirës i Jemenit, ka vrarë më shumë se 110,000 njerëz dhe e ka kthyer vendin arab të varfër në krizën më të keqe humanitare në botë.

Marrëveshja e ashtuquajtur e shekullit në këmbët e fundit

Diku në fjalën e tij, Nasrallah vuri në dukje të ashtuquajturën marrëveshje të shekullit të iniciuar nga ish-presidenti i SHBA Donald Trump dhe tha se marrëveshja kishte humbur avull.

"Askush nuk po flet sot për marrëveshjen që duket se ka përfunduar ose është në një gjendje tërheqjeje dhe është jashtë frymëmarrjes, si rezultat i qëndrueshmërisë së popullit palestinez, udhëheqjeve palestineze dhe boshtit të rezistencës", vuri në dukje ai .

Duke sfiduar protestën ndërkombëtare, Trump Janari i kaluar njoftoi dispozitat e përgjithshme të planit të tij të vonuar në Shtëpinë e Bardhë me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu nga ana e tij.

Ndër kushtet e tjera të diskutueshme, skema shumë provokuese e Trump lejon regjimin të aneksoj vendbanimet në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Luginën e Jordanit, e cila për palestinezët do të nënkuptonin dhënien e një kërkese për sasi të mëdha të tokës së Bregut Perëndimor - duke përfshirë vendet ku Izraeli ka ndërtuar ilegal vendbanime gjatë gjysmë shekullit të kaluar.

Plani i Trump gjithashtu mohon të drejtën e kthimit për refugjatët palestinezë në atdheun e tyre, që është në mospërfillje të plotë të rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe është refuzuar nga shumica dërrmuese e bashkësisë ndërkombëtare.

Marrëveshjet e normalizimit të Tel Avivit '

Për më tepër, Sekretari i Përgjithshëm i Hezbollahut libanez i censuroi marrëveshjet e ashtuquajtura midis disa shteteve arabe dhe regjimit të Izraelit për normalizimin e marrëdhënieve dhe tha se regjimi ishte "ekzagjeroi" çështjen për fitimet politike.

"Regjimi izraelit po ekzagjeron çështjen e normalizimit për përfitime politike, nga ana tjetër, ne shohim opozitën në disa vende arabe kundër normalizimit të qeverive të tyre me Izraelin", tha Nasrallah.

"Individët arabë që po lëvdojnë për vizitat e tyre izraelite nuk përfaqësojnë 1.5 miliardë arabë dhe muslimanë; Ata madje kanë pranuar për t'u paguar për të bërë vizita të tilla ", shtoi shefi i Hezbollahut.

Marrëveshjet e normalizimit kanë tërhequr dënime të përhapura nga palestinezët, të cilët kërkojnë një shtet të pavarur në Bregun Perëndimor të zënë dhe në Rripin e Gazës, me Jerusalemin Lindor el-Quds si kryeqytetin e saj. Ata thonë se marrëveshjet janë "një goditje në shpinë" të palestinezëve.Burimi : IQNA