Luftimet e SH.B.A. së bashku me Daeshin, al-Kaedan kundër Jemenit

Publikuar në Jan. 23, 2021, 2:23 p.m.

Një zyrtar i lartë i Jemenit ka kritikuar SH.B.A.-në për caktimin e lëvizjes Houthi Ansarullah të vendit si një organizatë "terroriste", duke thënë se Uashingtoni po lufton së bashku me veshjet e terrorit Takfirist të tilla si Daesh dhe al-Kaeda kundër Jemenit.

"Ky përshkrim amerikan [i Ansarullahut] vjen nga të njëjtët njerëz, të cilët po luftojnë në të njëjtin front me Daesh dhe al-Kaeda kundër nesh", tha Muhammed Ali al-Houthi, një anëtar i Këshillit Suprem Politik të Jemenit. Uashingtoni njoftoi vendimin për të etiketuar lëvizjen Houthi si një organizatë e huaj "terroriste" në fundjavë.

Sekretari i Shtetit i SHBA Mike Pompeo tha se tre udhëheqës të asaj që ai e quajti grupin jemenas "të mbështetur nga Irani" do të shenohen gjithashtu si "terroristë globalë të caktuar posaçërisht".  Përcaktimi hyri në fuqi që nga e marta, vetëm një ditë para se administrata e Presidentit të SHBA Donald Trump të linte detyrën. Al-Houthi tha se SHBA po mbështeste të dy grupet terroriste në mënyrë që të mund t'i përdorë ato si "dy krahët e saj" për të luftuar forcat e mbrojtjes së Jemenit.

Uashingtoni, ai shtoi se përdor etiketime të ngjashme kundër lëvizjeve palestineze të rezistencës që po mbrojnë kombin e tyre kundër izraelitëve.

Regjimi izraelit, megjithatë, është anasjelltas i kursyer emërtime të tilla "terroriste", tha al-Houthi. Sidoqoftë, tha zyrtari, manovrat e tilla amerikane nuk kishin ndonjë rëndësi për udhëheqësit revolucionarë dhe politikë të Jemenit. ‘Vrasësi i popullit jemenas’ Zyrtari, ndërkohë, denoncoi SH.B.A. si "vrasësi i popullit jemenas", të cilit iu desh t'i kërkonte falje kombit dhe ta dëmshpërblente atë. Ai po i referohej armëve të rezervuara, mbështetjes logjistike dhe politike që   Washingtoni ka dhënë hua për Arabinë Saudite dhe aleatët e saj gjatë një lufte që ata po zhvillojnë kundër Jemenit që nga marsi i vitit 2015.  Dhjetëra mijëra jemenas kanë vdekur, miliona të tjerë janë zhvendosur dhe i gjithë vendi i varfër u kthye në vendin e krizës më të keqe humanitare në botë.

Lufta e udhëhequr nga Arabia Saudite e mbështetur nga SH.B.A. u nis për të rivendosur ish-zyrtarët e mbështetur nga Riyadh të Jemenit, të cilët ishin larguar nga vendi në mes të një krize të energjisë dhe nuk pranuan të qëndrojnë pas dhe të negociojnë. Al-Houthi tha se zyrtarët e arratisur nuk përfaqësonin kombin, duke i quajtur "hajdutët e ish-regjimit, të cilët [përkundrazi] preferuan interesat e tyre".Burimi : IQNA