Ish-Këshilltari i Senatit: Iluzioni i ‘Demokracisë’ SH.B.A., Sundimi i Ligjit më në fund u zhduk

Publikuar në Jan. 19, 2021, 9:46 a.m.

Një ish diplomat amerikan dhe këshilltar i udhëheqjes republikane të senatit amerikan tha se iluzioni i "demokracisë, kushtetutës dhe sundimit të ligjit të SH.B.A.-së më në fund është zhdukur".

"Iluzioni i‘ demokracisë ', kushtetutës dhe sundimit të ligjit më në fund është zhdukur. Sigurisht që kjo nuk ka të bëjë fare me thirrjet telefonike të ‘racizmit’ por me demonizimin e kombit historik  amerikan dhe traditave, vlerave dhe identitetit të tij. Ngjarja në Capitol - e cila po raportohet keq nga media e prirur ideologjikisht, pasi ata gënjejnë për gjithçka tjetër (përfshirë Iranin) - do të përdoret nga "Woke" i ri, i zgjedhur në mënyrë mashtruese regjimi Harris-Biden si ekuivalenti funksional të Berlinit Reichstag të vitit 1933, "i tha Tasnim të hënën James George Jatras, nëndrejtori i Institutit Amerikan në Ukrainë, një OJQ Amerikane e financuar privatisht.

Ai shtoi, "Pas 20 Janarit, do të pasohet nga një stuhi veprimesh dhe legjislacioni Ekzekutiv (të inkurajuar nga shumica e Republikanëve) për të hequr gjurmët e fundit të një vendi të lirë. Ndryshimi i Parë (liria e fjalës, liria e fesë, liria e asociimit) janë vetëm formalitete tani, amendamenti i dytë (e drejta për të mbajtur armë, e konsideruar thelbësore në konceptin e amerikanëve për qytetari të lirë) është në rrezik të madh ".

Jatras më tej vuri në dukje raportet në lidhje me fajësimin e Trumpit  dhe tha, “Trump mund të fajësohet, por unë nuk mendoj se ai do të hiqet. Vështirë se ka rëndësi, çështja është të çojmë më tej narrativën që pasuesit e tij janë ekstremistë dhe terroristë, jo banditë të BLM dhe Antifa që dogjën qytetet tona pa u ndëshkuar këtë vit. Trump kurrë nuk ishte në të vërtetë në kontroll të shumë gjërave dhe ka pak rëndësi për asgjë tani.      Merrni parasysh, këtu jemi me vendin tonë duke u copëtuar dhe gjithçka që ai mund të mendojë gjatë rrugës për të dalë është kërcënimi ndaj Iranit dhe caktimi i Houtheve si terroristë.  Sipas mendimit tim ai do të duhet të largohet nga vendi, nëse ndonjë vend i sigurt do ta ketë atë. Po hyjmë në ujëra të paeksploruara ”.

Trazirat, të cilat kishin për qëllim të prishnin numërimin ceremonial të votave elektorale të Bidenit  në Kongres, janë fajësuar pjesërisht për retorikën e Presidentit Trump dhe refuzimin e tij për të pranuar humbjen në zgjedhjet e 3 nëntorit. Ligjbërësit rifilluan procesin e certifikimit pas disa orësh dhe konfirmuan Biden si presidentin e ardhshëm.

Policia e Kapitolit tha se 68 persona u arrestuan. Dhjetëra u shoqëruan nga lokalet, madje  në pranga. Disa armë dhe mjete shpërthyese të improvizuara u gjetën dhe u sekuestruan nga policia.

Në të kundërt, zbatimi i ligjit vendosi një forcë dërrmuese në dhjetëra qytete të mëdha vitin e kaluar për të shuar protestat e zezakeve që shpërthyen në të gjithë SHBA pas vrasjes së Ditës Përkujtimore të Afrikano-Amerikanit George Floyd pa emër nga policia e Mineapolis.

Garda Kombëtare ishte aktivizuar ndërsa policia, që mbante armë të stilit ushtarak, përdorte granata goditje me rrahje, shpërndarës kimike dhe plumba gome për të shpërndarë turmat kryesisht paqësore. Më shumë se 14,000 u arrestuan.Burimi : Tasnim News Agency