Nasrallah: Sulmi i Kapitolit shembull tipik i krimeve që Trumpi bëri në Lindje

Publikuar në Jan. 12, 2021, 1:22 a.m.

Shtetet e Bashkuara kanë kërkuar për vite me radhë të orkestrojnë një incident në Liban të ngjashëm me trazirat vdekjeprurëse që u zhvilluan në Kapitolin e SHBA-ve, tha sekretari i përgjithshëm i lëvizjes së rezistencës libaneze Hizbollah.

Sajid Hassan Nasrallah i bëri komentet gjatë një fjalimi televiziv të transmetuar nga stacioni televiziv satelitor al-Manar në gjuhën arabe në kryeqytetin libanez, Beirut, të premten në mbrëmje.

Ai shtoi se ajo që ndodhi në Kapitolin e SH.B.A. meritonte të mendohej  në një përpjekje për të sqaruar se çfarë po ndodh me të vërtetë në SH.B.A. dhe për të dalluar të vërtetën prapa pretendimeve të demokracisë në atë vend.

Të mërkurën, mbështetësit e dhunshëm të Trumpit  sulmuan ndërtesën e Kongresit Amerikan, ku po numëroheshin votat e Kolegjit Zgjedhor. Shkelja ishte një përpjekje për të prishur numërimin.

Stafi i Sigurisë ishte i mbingarkuar dhe anëtarët e Shtëpisë dhe Senatorët u larguan nga vendi i ngjarjes ndërsa u qëlluan për të shpërndarë turmën. Policia më vonë pastroi Kapitolin nga mbështetësit e Trump, zbatoi një shtetrrethim dhe arrestoi dhjetëra njerëz.

Pesë persona, përfshirë një oficer policie që më vonë iu nënshtrua plagëve të tij, u vranë në dhunën e paparë.

"Ne kemi paralajmëruar për politikat e Trumpit  shumë herë më parë dhe ajo që kemi parë është vetëm një shembull tipik i krimeve që ai bëri në Jemen, Siri, Irak, Palestinë, rrethimin e Iranit dhe Venezuelës," tha më tej Nasrallah.

Ai vuri në dukje se ajo që amerikanët dëshmuan të mërkurën në Capitol të SHBA zbuloi pavërtetësinë e demokracisë amerikane dhe rrezikun e një presidenti amerikan si Trump, duke paralajmëruar se "butoni bërthamor është brenda mundësive të një personi arrogant dhe të çmendur".

Ndërsa përshkruante sulmet e Kongresit si një incident të rrezikshëm dhe serioz, lideri i Hizbullahut paralajmëroi gjithashtu se disa njerëz donin të ulnin peshën e incidentit.

“Nëse do të ishte e vogël, të gjitha këto veprime, përfshirë përpjekjen për të dëbuar Trumpin nga Shtëpia e Bardhë, nuk do të ishin të nevojshme. Ajo që ndodhi në Shtetet e Bashkuara është shumë e madhe dhe do të ndikojë në botë, ”shtoi Nasrallah.

Sekretari i Përgjithshëm i lëvizjes libaneze të rezistencës këmbënguli se amerikanët janë mësuar të nxisin incidente të tilla në vende të tjera, por Trumpi  kreu një plan të ngjashëm në Shtetet e Bashkuara.

Të enjten, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Ruse,  Maria Zakharova gjithashtu tha se shkelja e Kapitolit nga turma pro-Trump ishte "një çështje e brendshme e SHBA", por që faji i takonte sistemit amerikan.

"Sistemi zgjedhor në Shtetet e Bashkuara është arkaik, ai nuk i plotëson standardet moderne demokratike, duke krijuar mundësi për shkelje të shumta, dhe media amerikane është bërë një instrument i luftës politike," tha ajo në atë kohë.

Pas marrjes me dhunë të ndërtesës së Kapitolit, e cila ndodhi mes numërimit ceremonial të votave të Kolegjit Zgjedhor për të vërtetuar fitoren e Presidentit të zgjedhur Joe Biden, thirrjet janë rritur nga Demokratët dhe Republikanët në Kongres, si dhe disa anëtarë të Kabinetit për Zëvendës Presidentin Mike Pence për të thirrur amendamenti i 25-të dhe të marrë presidencën.

Trazirat u shkaktuan pjesërisht nga retorika e Trumpit, e shënuar nga akuzat e tij për mashtrim të votuesve dhe refuzim të pranimit të humbjes. Ligjvënësit, përfshirë disa nga mbështetësit më të flaktë të presidentit, u zemëruan që Trumpi refuzoi të dënojë sulmin edhe pasi u shkel Kapitoli, në vend që t'i quante besnikët e tij të fortë "shumë të veçantë".Burimi : IQNA