Martirizimi i Udhëheqësve të Rezistencës largoi trupat amerikane nga Iraku

Publikuar në Jan. 7, 2021, 6:13 a.m.

Ka pasur thirrje në rritje për dëbimin e forcave amerikane nga rajoni që kur Pentagoni vrau komandantin popullor anti-terror të Iranit,  Gjeneral Lejtnant Kassem Sulejmani dhe shokët e tij në janar 2020, dhe ky është vetëm një nga pasojat e aktit frikacak terrorist.

"Një nga rezultatet kryesore të vrasjes së Gjeneral Sulejmanit dhe [zëvendës komandantit të Njësive të Mobilizimit Popullor të Irakut Abu Mahdi] al-Muhandis janë thirrjet e bëra për dëbimin e forcave të SH.B.A.-së nga rajoni," tha Sekretari i Përgjithshëm i Lëvizjes së Rezistencës Libaneze Hizbollah Hassan Nasrallah tha të dielën në një fjalim të mbajtur drejtpërdrejt nga Bejrut në përvjetorin e parë të atentatit, i cili ishte autorizuar nga Presidenti i SHBA –ve, Donald Trump.

“Thirrje të tilla nuk ishin bërë para vrasjes. Martirizimi i udhëheqësve të rezistencës vendosi trupat amerikane në rrugën e largimit nga Iraku, ”shtoi udhëheqësi i Hizbollahut.

Abu Mahdi al-Muhandis po shoqëronte gjeneralin Sulejmanin natën e martirizimit të tyre.

Udhëheqësi i Hizbullahut tha se gjenerali Sulejmani ishte një hero dhe një ikonë ndërkombëtare e sakrificës, besnikërisë dhe mbrojtjes së të shtypurve.

Nasrallah pastaj iu drejtua Shteteve të Bashkuara, regjimit Izraelit dhe të gjithë atyre që komplotojnë kundër frontit të rezistencës, duke thënë, "Kur ju vrisni udhëheqësit tanë, ne bëhemi më të vendosur dhe me mendje të fortë për të pohuar të drejtat tona".

“Ata që mendojnë të na dobësojnë përmes vrasjeve, luftërave dhe sulmeve me bomba makine janë mashtrues.  Sh.B.A-ja  besonte se mund të dobësonte Iranin dhe boshtin e rezistencës duke vrarë Kassem Sulejmanin, por ne jemi ata që dimë si t’i kthejmë kërcënimet në mundësi ”.

Tensionet janë të larta në rajon, shtoi ai, dhe ka shqetësime të mëdha midis shteteve të Gjirit Persik. Regjimi i Tel Avivit është në gatishmëri për hakmarrje të mundshme iraniane në përvjetorin e vrasjes.

“Fronti i rezistencës do të jetë gjithmonë duke respektuar dhe lavdëruar dëshmorët e tij. Irani do të hakmerret ushtarakisht  vetvetiu. Ai  ka forcë dhe aftësi, si dhe fuqi për të mbrojtur dhe nuk ka nevojë për ndonjë përfaqësues. Miqtë e Iranit do të marrin vendimet e tyre nëse duan të përgjigjen ndaj këtij krimi, ”theksoi Nasrallah.

Udhëheqësi i Hizbullahut fajësoi Uashingtonin dhe  NATO-n të udhëhequr nga SH.B.A. për krijimin e grupit terrorist Daesh Takfirist, duke deklaruar se arsyeja e tyre kryesore ishte luftimi i frontit të rezistencës, njoftoi Press TV.

Sekretari i Përgjithshëm i Hizbollahut tha se mbështetja e Iranit për lëvizjen e rezistencës dhe grupeve palestineze ka qenë e pakushtëzuar dhe Republika Islamike kurrë nuk ka ndalur së mbështeturi Libanin; edhe gjatë luftës së imponuar Irakiane 1980-1988.

Nasrallah hodhi poshtë vendimin e fundit të Sllovenisë për të caktuar Hizbullah një organizatë "terroriste", duke e quajtur lëvizje të tilla si pjesë e një lufte psikologjike që synon të frikësojë njerëzit e zakonshëm libanezë të lëvizjes së rezistencës.

“Ne e kemi pranë Allahun. Çfarëdo që të bëni është e dënuar me dështim, sepse ata që varen nga Allahu do të dalin fitimtarë. Fitorja nuk është veçse nga Allahu. ”Burimi : IQNA