Turqia nuk do të zmbrapset në sistemet raketore S-400 pavarësisht sanksioneve të SH.B.A.

Publikuar në Dhj. 20, 2020, 5:28 p.m.

Turqia nuk do të tërhiqet nga vendimi i saj për vendosjen e sistemeve të mbrojtjes ajrore ruse pavarësisht sanksioneve të SH.B.A.-së të vendosura mbi vendin gjatë blerjes, tha të enjten Ministri i Jashtëm turk,  Mevlut Cavusoglu.

Në një intervistë me televizionin 24 të Turqisë, Cavusoglu gjithashtu tha se Turqia po mendonte për hapat që do të ndërmerrte për të dhënë reciprok kundër sanksioneve të SH.B.A., por nuk tha se çfarë mund të sjellin hapat.

Shtetet e Bashkuara njoftuan sanksionet në fillim të kësaj jave lidhur me prokurimin e Turqisë për sistemin e përparuar S-400 të Rusisë, sipas një ligji amerikan të njohur si CAATSA, që synon shtyrjen e ndikimit rus. Sanksionet synojnë Presidencën e Industrive të Mbrojtjes të Turqisë, kreun e presidencës dhe tre zyrtarë të tjerë të lartë.

Dënimet bllokojnë çdo pasuri që katër zyrtarët mund të kenë në juridiksionet e SH.B.A.-së dhe ndalojnë hyrjen e tyre në SH.B.A. Ata gjithashtu përfshijnë një ndalim të shumicës së licencave të eksportit, huave dhe kredive për agjencinë.

"Nëse do të tërhiqeshim, do ta kishim bërë më parë tani," tha Cavusoglu në përgjigje të një pyetjeje nëse Turqia do të anulonte marrëveshjen S-400 me Rusinë.

Cavusoglu shtoi: "Tani ne po vlerësojmë ndikimin e këtyre sanksioneve me shumë detaje ... dhe do të ndërmarrim hapa në përputhje me rrethanat."

Ministri gjithashtu përshkroi sanksionet si "të gabuara si ligjërisht dhe politikisht", duke argumentuar se blerja e sistemit rus nga Turqia në 2017 parapriu ligjin CAATSA.

Cavusoglu tha se një përmirësim i marrëdhënieve midis Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara do të kushtëzohet nga aftësia e Presidentit të zgjedhur Joe Biden për të adresuar ankesat e Ankarasë.

Lidhjet mes të dyve janë përfshirë nga mosmarrëveshjet e shumta, duke përfshirë burgimin e qytetarëve amerikanë dhe stafin konsullor lokal, mbështetjen e SHBA për luftëtarët kurdë sirianë që konsiderohen terroristë nga Turqia dhe qëndrimin e vazhdueshëm amerikan të një kleriku musliman i akuzuar për organizimin e përpjekjes për grusht shteti 2016 ne Turqi.

Shtetet e Bashkuara më parë e kishin dëbuar Turqinë nga programi i saj reaktiv F-35, duke thënë se përdorimi i tyre krahas teknologjisë ruse do të rrezikonte sigurinë e avionëve luftarakë. Uashingtoni gjithashtu thotë se sistemi rus nuk do të ishte i ndërveprueshëm.Burimi : AP