Dita më e keqe në Sh.B.A që nga fillimi i pandemisë: Mbi 3,700 vdekje

Publikuar në Dhj. 20, 2020, 5:16 p.m.

Shtetet e Bashkuara të mërkurën regjistruan një numër rekord me mbi 3,700 vdekje dhe gjithashtu një rekord 250,000 raste të infeksionit me koronavirus në një ditë të vetme, sipas Universitetit John Hopkins.

Sipas Departamentit të Shëndetësisë të SH.B.A.-së, rreth 113,000 njerëz janë aktualisht të shtruar në spital për koronavirus, për një total prej 3,784 vdekjesh, ndërsa numri i vdekjeve tejkalon pragun e 3,000 për herë të tretë brenda një jave.

Sipas mediave botërore, ekspertët e shëndetit fajësojnë festimet e mëdha familjare të Falënderimeve tre javë më parë  miliona  amerikanë udhëtuan për t'u bashkuar me të dashurit e tyre për ringjalljen e të infektuarve dhe të vdekurve. Ekspertët kanë frikë se situata do të përkeqësohet më tej gjatë festave të ardhshme.

Një fushatë e madhe vaksinimi e nisur të hënën në Shtetet e Bashkuara me vaksinat e para Pfizer / BioNTech, megjithatë, nuk do të lejojë që virusi të ndalet menjëherë pasi do të kalojnë muaj para se të imunizohet një popullatë mjaft e madhe, paralajmërojnë ekspertët.Burimi : Oslobodjenje ba