Turqia Riafirmon Respektimin e Sovranitetit të Iranit, Integritetin Territorial

Publikuar në Dhj. 18, 2020, 7:54 a.m.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu siguroi homologun e tij iranian se Ankaraja respekton sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës Islamike pasi recitimi i një poezie nga presidenti turk provokoi shqetësim në Iran.

Në një bisedë telefonike me Ministrin e Jashtëm iranian Muhammad Xhavad Zarif të Shtunën në mbrëmje, Cavusoglu nënvizoi marrëdhëniet e ngushta dhe miqësore midis Turqisë dhe Iranit dhe theksoi politikën e caktuar të Ankarasë për fqinjësinë e mirë.

Cavusoglu dha gjithashtu një siguri se Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan respekton plotësisht sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial të Iranit.

Diplomati i lartë turk shpjegoi se Presidenti Erdogan nuk kishte qenë në dijeni të ndjeshmërisë rreth rreshtave që ai recitoi dhe e shoqëroi poezinë vetëm me Lachin dhe Karabag, për këtë arsye ai e recitoi atë në një ngjarje të fundit në Baku.

Nga ana e tij, Ministri i Jashtëm Zarif nënvizoi rëndësinë e marrëdhënieve miqësore midis dy fqinjëve që nënkuptojnë respekt të ndërsjellë.

Duke nënvizuar lidhjet e përzemërta midis presidentit të Turqisë dhe zyrtarëve të lartë të Republikës Islamike të Iranit, Ministri i Jashtëm Zarif  shpreson  për zgjerimin e marrëdhënieve dypalëshe mbi bazën e besimit të ndërsjellë.

Telefonata nga ministri i jashtëm turk erdhi pasi Presidenti Erdogan provokoi polemikë kur lexoi rreshta nga një këngë popullore që ankohen për ndarjen e tokave të banuara nga Azerbajxhanas nga lumi Aras.

Erdogan ishte në Baku për të shqyrtuar një paradë ushtarake duke shënuar fitoren e Republikës së Azerbajxhanit ndaj Armenisë në një luftë të fundit mbi rreth Enklaven e Nago-Karabakut.Burimi : Tasnim News Agency